نازایی و عوامل موثر بر آن

نازایی و عوامل موثر بر آن

هر گاه زوجی به مدت یک سال با وجود انجام فعالیت های جنسی و عدم استفاده از روش های پیشگیری موفق به حاملگی نشدند می توان گفت یکی از زوجین یا هر دو مشکل ناباروری دارند. بسیاری از زوجین هنگام مراجعه به مراکز ناباروری مراجعه می کنند و خود را نابارور می خوانند از تعریف دقیق آن مطلع نیستند. مشخص کردن عامل این مشکل پس از انجام انواع آزمایشات و بررسی های اولیه در این مراکز صورت می پذیرد.

اولین نگرانی که در بسیاری از زوجین در این شرایط ممکن است داشته باشند این است آیا به ناباروری مبتلا هستند یا خیر؟ برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکزدرمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید

انواع نازایی

به طور کلی نازایی را به دو دسته می توان تقسیم بندی کرد:

نازایی اولیه: به طور معمول زوجین بعد از ازدواج متوجه مشکل ناباروری خود می شوند.

نازایی ثانویه: نازایی ثانویه معمولا در زوجینی مشاهده می شود که بعد از به دنیا آوردن یک فرزند، به مدت یک سال برای باروری دوم اقدام نموده اند اما باردار ی حاصل نشده است.

عامل ناباروری

خانم ها و آقایان هر دو تقریبا به یک میزان می توانند عامل ناباروری باشند اما این میزان در خانم ها کمی بیشتر است. معمولا زمانی که مبحث ناباروری به میان می آید خانم و آقا هر دو باید برای بررسی عامل ناباروری اقدام کنند زیرا در بسیاری از مواقع هم خانم و هم آقا هر دو مشکل دارند.

عوامل موثر در باروری زنان

  • قاعدگی های منظم
  • عدم وجود ترشحات در سینه
  • عدم وجود موهای زائد در صورت و بدن

که تمام این موارد می تواند نشانه وجود یک بیماری زمینه ای در آنها باشد.

یکی دیگر از شایع ترین اختلالات هورمونی در خانم ها سندروم تخمدان پلی کیستیک می باشد که حدودا در 10 درصد خانم ها در سنین باروری رخ می دهد. این بیماری یکی از مهم ترین و شایع تری دلایل مشکلات و نشانه های ناباروری در زنان نیز محسوب می شود تشخیص و درمان تخمدان پلی کیستیک می تواند از شدت عوارض طولانی مدت آن بکاهد و در نتیجه درمان زودتر صورت می گیرد.

عوامل موثر در باروری مردان

در آقایان ابتدا شرح حالی از گذشته و وجود بیماری هایی که در ناباروی تاثیر مستقیم داشته مانند سابقه عمل جراحی و شیمی درمانی، گرفته می شود. در آقایان بررسی ناباروری با یک آزمایش نطفه انجام می شود اما انجام این آزمایش در آنها کمی دشوار است اما در روش های جدید در مراکز درمان ناباروری معمولا اتاق هایی طراحی شده که زن و شوهر با هم، برای این کار می توانند از آن استفاده کنند.

گاهی در آزمایش نطفه مرد اصلا نطفه ندارد و صفر می باشد و این بدان مفهوم است که به صورت طبیعی نمی تواند بچه دار شود گاهی نطفه دارد اما ضعیف است این ضعیف بودن نطفه در آزمایشگاه و زیر میکروسکوپ تشخیص داده می شود. اگر فردی نطفه ضعیفی داشته باشد باید به دنبال علت آن گشت یکی از شابع ترین بیمیاری ها در مردان جوان واریس عروق بیضه می باشد. از هر 5 مردی که به واریس عروق بیضه مبتلا باشد یکی از آنها مشکل ناباروری پیدا می کند. این مشکل با یک عمل ظریف و میکروسکوپیک درمان می شود

نازایی و عوامل موثر بر آن

درمان مشکلات ناباروری

درمان مشکل ناباروری به گونه ای امری ممکن برای بسیاری از افراد می باشد. بنابراین اولین قدم در درمان ناباروری در زوج های نابارور حل مشکلات آنها برای انجام یک باروری طبیعی می باشد. گاهی اوقات یک آزمایش ملاک نیست و حتی ممکن است دو تا سه آزمایش انجام شود تا بتوان حدس زد علت ناباروری از مرد است یا زن.

همچنین روش های درمانی جدید برای مشکلات باروری مانند لقاح خارج از رحم یا خارج از بدن این امکان را فراهم آورده که حتی مردانی که نطفه ای در مایع حمل کننده ندارند ولی در داخل بیضه ها دارند امکان ایجاد باروری را در آنها انجام داد. این نطفه را با نطفه خانم در بیرون از رحم و در محیط آزمایشگاه لقاح می دهند وسپس جنین تشکیل شده را به داخل رحم خانم منتقل می کنند

حال اگر فردی دارای مشکلاتی مانند عدم وجود تخمک، عدم وجود نطفه، بسته بودن لوله ها و کوچک بودن رحم باشند روش های جایگزینی مانند اهدای جنین، اهدای تخمک و استفاده از رحم جایگزین امکان باروری را در تمام زوج های نابارور را به وجود آورده است.

نتیجه گیری

متاسفانه ناباروری در بسیاری از زندگی ها تبدیل به یک بحران جدی می شود. غافل از اینکه ناباروری یک انتخاب نیست بخشی از یک زندگی است که به راحتی می توان آن را برطرف کرد فقط کافی است زوجین یعنی هم خانم و هم آقا برای حل مشکل ناباروری قدم بردارند.

tabanclinic

پاسخ

1 × دو =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان