میکرو اینجکشن یا آی وی اف

میکرو اینجکشن یا آی وی اف

دو تکنیک IVF و ICSI (میکرواینجکشن )نشان داده اند که فقط تعداد محدودی از گامت های جمع آوری شده از تخمدان های زنان ، توانایی ایجاد یک حاملگی کامل را دارند . این موضوع نیاز به روش های ساده ارزیابی جنین قبل از لانه گزینی ، برای پیش بینی میزان دستیابی به حاملگی را نشان می دهد . در همین راستا تحقیقات زیادی در مرحله زیگوت در روز اول قبل از لانه گزینی انجام شده است .

میکرو اینجکشن یا آی وی اف

میکرو اینجکشن یا آی وی اف

تفاوت لقاح با ivf با میکرواینجکشن

  • اگرچه IVF معمولی ، کم و بیش همان روش لقاح طبیعی را دنبال می کند ، اما میکرواینجکشن یا ICSI روشی نسبتا تهاجمی است که برخی از مراحل مهم و اصلی در روند فعالسازی تخمک و لقاح در این روش حذف می شود . در نتیجه ، برنامه زمان بندی در ICSI کمی از IVF متفاوت است .
  • طولانی بودن ivf نسبت به میکرواینجکشن ، به زمان مورد نیاز برای عبور اسپرم از لایه خارجی تخمک به خصوص سلول های کومولوس و تاج شعاعی و همچنین زونا پلوسیدا نسبت داده شده است . از طرف دیگر اتصال اسپرم به اوولما و ترکیب آن با پلاسمای تخمک بسیار سریع اتفاق می افتد . ارزیابی لقاح در میکرواینجکشن ( 16 تا 18 ساعت بعد از تزریق ) معمولا 2 ساعت زودتر از ivf( 18 تا 20 ساعت بعد از لقاح ) صورت می گیرد تا جنین ها در زمان ارزیابی از نظر مراحل تکاملی یکسان باشند .

اگرچه IVF معمولی ، کم و بیش همان روش لقاح طبیعی را دنبال می کند ، اما میکرواینجکشن یا ICSI روشی نسبتا تهاجمی است که برخی از مراحل مهم و اصلی در روند فعالسازی تخمک و لقاح در این روش حذف می شود . در نتیجه ، برنامه زمان بندی در ICSI کمی از IVF متفاوت است .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکزدرمان ناباروری   تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس   اینستاگرام مراجعه کنید. 

زمانبندی میکرواینجکشن و IVF

چه اسپرم با نفوذ فعال ivf وارد تخمک شود و چه از طریق تزریق مستقیم میکرواینجکشن ، باید از حضور اسپرم در سیتوپلاسم مطمئن شویم . با استفاده از فرآیند تصویربرداری لحظه به لحظه ثابت شده است که لقاح به دنبال یکسری رویدادهای مشخص رخ می دهد . هرچند زمان این وقایع ممکن است بین تخمک ها متفاوت باشد .

در مطالعه ای که توسط payne و همکارانش انجام شد تقریبا 90 درصد تخمک های امواج حلقوی گرانوله شدن ( دانه دار شدن ) را در داخل سیتوپلاسم بعد از میکرواینجکشن ( دوره زمانی 20 تا 53 دقیقه ) نشان داده اند . در طی این زمان گرانوله شدن ، کروماتین اسپرم تراکم خود را از دست می دهد . پس از آن دومین جسم قطبی خارج شده و به دنبال آن پرونوکلئوس نر در مرکز تخمک تشکیل می شود .

تقریبا در همین زمان ، پرونوکلئوس ماده نیز تشکیل می شود و به پرونوکلئوس نر نزدیک می شود تا هر دو در کنار هم قرار گیرند . داده های مختلف از مقالات نشان می دهند که در طی این فرآیند نر به سمت پرونوکلئوس ماده می چرخد که در همین زمان کروماتین هم متراکم می شود تا به طور مرتب روی دوک تقسیم که بین دو پرونوکلئوس افزایش یافته و هستک داخل آنها به سمت اطراف می چرخد و در نزدیکی محل اتصال مشترک بین دو پرونوکلئوس قرار می گیرند .

مطالب مرتبط با این مقاله :

لقاح خارج رحمی با IVF

لقاح داخل رحمی با iui

درمان ناباروری در مردان

درمان ناباروری در زنان 

tabanclinic

پاسخ

بیست − 15 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان