علل سقط مکرر

علل سقط مکرر

در واقع سقط مکرر یک بحث جدی و روز جهان می باشد. بسیاری از محققین در این باره مشغول فعالیت می باشند. سقط در واقع شایع ترین عارضه بارداری می باشد و حدود 50 درصد حاملگی ها قبل از حاملگی بالینی از بین می روند در 15 درصد موارد یک بار سقط اتفاق می افتد.

تعریف سقط

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از سقط داشته باشیم؛

سقط یعنی از دست رفتن محصول حاملگی از زمانی که لقاح صورت می گیرد و تا قبل از زمانی که جنین به مرحله حیات (یعنی در هفته 12 ام حاملگی ) برسد.

در واقع تعداد زیادی از جنین ها قبل از زمانی که خانمی متوجه شود که باردار شده از بین می روند. در صورتی که سقط به صورت پی در پی و مکرر دو یا سه بار اتفاق بیفتد، سقط مکرر تلقی می شود.

 در شرایطی که یک خانم بالای 35 سال سن داشته باشد و یا دارای سابقه ی نازایی باشد باید بعد از دو سقط پشت هم بررسی های لازم انجام شود یکی از عوامل تاثیرگذار در سقط جنین اختلال ژنتیکی است ولی در سقط مکرر این عامل اثر کمتری دارد و عوامل دیگری موثر است.

سقطهای مکرر منجر به مشکلات زیادی از جمله نازایی در این افراد می شود . کلینیک درمان ناباروری تابان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی این عارضه می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس  اینستاگرام کلینیک ناباروری تابان مراجعه کنید .

دلایلی مانند اختلالات انعقادی و اختلالات مربوط به تیروئید و عفونتهایی مانند مایکوپلاسما و مشکلات آناتومیک و شکل رحمی به صورت ارثی یا اکتسابی میتواند به عنوان دلایل سقط مکرر بیان شود اما به طور 100درصد نمی توان این دلایل را علت سقط مکرر جنین دانست.

انواع سقط مکرر

سقط جنین دارای دو نوع است: حالت اولیه که در این حالت فرد دارای بارداری موفق نبود است در حالت ثانویه فرد دارای یک بارداری موفق بوده و پس از تولد یک نوزاد سقط های مکرر داشته است.

علل سقط مکرر

مهم ترین علل سقط مکرر

به طور کلی برای سقط جنین علت های مختلفی وجود دارد. در بسیاری از موارد اصولا برای سقط جنین هیچ علتی کشف نمی شود. که در موارد معمولا سقط مکرر با علت های نامشخص نامیده می شود اما سقط مکرر ممکن است در مواردی هم با علت های مشخصی اتفاق بیفتد.

از جمله مهم ترین عوامل سقط مکرر می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

 • سقط مکرر با علل آناتومیک: در این مواقع سیستم ساختاری رحم و سیستم تناسلی فرد ممکن است به صورت مادرزادی دچار مشکل باشد. مشکلاتی از قبیل نارسایی های دهانه رحم مانند رحم دو شاخ یا تیغه دار .

برخی از مشکلات نیز ممکن است اکتسابی باشند مانند چسبندگی های رحمی که متعاقب عفونت و گورتاژهای مکرر و زایمان های مشکل دار به وجود می آید، وجود فیبروم و پولیپ های بزرگ که اگر بررسی و درمان نشوند می توانند عامل سقط مکرر شوند.

 • سقط مکرر با علل ایمونولوژیک: سقط مکرر زمانی با علل ایمونولوژیک زمانی اتفاق می افتد که خانم و آقا از نظر ژنتیکی بیش از حد به هم شباهت دارند یا اینکه سیستم ایمنی مادر به دلیل مشکلاتی که دارد جنین را بیگانه فرض می کند و آن را دفع می کند و همچنین علل عفونی مانند بیماری توکسوپلاسموز در صورتی که درمان نشوند می توانند موجب سقط مکرر شود.

با توجه به مراحل لانه‌گزینی جنین نشان می‌دهد که در تمامی مراحل، سیستم ایمنی در پذیرش جنین توسط مادر نقش مهمی دارد. به عنوان مثال، در مرحله تهاجم اندومتر توسط سلول‌های جفتی، فاکتورهای رشد و بعضی عوامل التهابی و ایمنی در تهاجم، لانه‌گزینی و تکامل جفت اولیه دخالت دارند.

بنابراین با توجه به مراحل لانه گزینی سیستم ایمنی مادر در نگهداری جنین در تمام مراحل نقش بسیار مهمی دارد. یکی از دلایل مهم ایمونولوژیک وجود سندرم آنتی فسفولیپید است به همین منظور آزمایش اندازه گیری آنتی بادی ضد فسفولید باید هر 6 هفته یکبار برای افراد دارای سقط جنین به گفته ی کالج آمریکایی زنان و زایمان الزامی است.

 • سقط مکرر با تغییرات هورمون در بدن: مشکلات تیروئید و ضعف تخمدان و همچنین دیابت از اختلالات هورمونی سقط جنین به شمار می رود اگر در 2 ماه اول بارداری تولید پروژسترون از تخمدان به مقدار کافی نباشد سلول های جفتی رشد لازم را ندارند و سقط رخ می دهد. کم کاری تیروئید به علت تاثیر روی عملکرد تخمدان ها و تخمک گذاری یکی دیگر از دلایل سقط جنین است. همچنین بالا بودن پرولاکتین، بالا بودن هورمون های مردانه در خون که در بیماران PCO مشاهده می شود.
 • علت های کروموزومی و ناهنجاری های ژنتیکی
 • اختلال در لختگی خون یعنی بیش از حد لخته شدن خون که باید بررسی های دقیقی صورت گیرد.

نحوه تشخیص سقط مکرر

برای تشخیص سقط های مکرر در ابتدا یک شرح حال کلی از خانم و انجام معاینات و ارزیابی های بالینی با استفاده از روش های زیر صورت می گیرد:

 • بررسی کروموزم های محصول حاملگی
 • بررسی آنتی بادی های موثر در سقط مکرر
 • بررسی کروموزم های پدر و مادر
 • بررسی حفره رحمی با عکس برداری رحم و لوله های رحمی
 • ارزیابی فلوسیتومتری خون
علل سقط مکرر

علل سقط مکرر

آزمایشات سقط مکرر

پس از سه بار متوالی سقط جنین باید آزمایشات کلی برای بررسی های بیشتر صورت گیرد. آزمایشات سقط مکرر با هدف بررسی عللی که در این زمینه سقط دخیل هستند، مشخص می شود که در ادامه به شرح این آزمایشات پرداخته می شود:

آزمایش خون

 این آزمایش هنگامی که خانم باردار نباشد با فاصله چند هفته صورت می گیرد در این آزمایش میزان آنتی بادی های فسفولیپیدی و ترکیبات ضد انعقاد لوپوس بررسی می شود. با افزایش لخته ها، تامین خون کافی به جنین صورت نمی گیرد بنابراین عاملی می شود برای سقط جنین.

اسکن های سونوگرافی

با استفاده از سونوگرافی ترانس واژینال ساختار کلی رحم بررسی شده و وجود هر گونه ناهنجاری و ضعف در دهانه رحم مشخص می شود. این اسکن ها در زمان بارداری بعدی فرد در هفته های 10 تا 12 بارداری صورت می گیرد.

کاریوتایپینگ

اگر سومین تجربه سقط را تجربه می کنید لازم است تا جنین به لحاظ ناهنجاری های کروموزمی مورد بررسی قرار گیرد. اگر پس از بررسی ناهنجاری مشاهده شود، پدر و مادر نیز باید از نظر کروموزومی نیز مورد بررسی قرار گیرند که این بررسی کاریوتایپینگ نام دارد. اگر مشکلی در نتیجه این آزمایش مشخص شود باید به یک متخصص ژنتیک مراجعه کرد تا احتمال بارداری در آینده بررسی شود.

برای اطلاع از کلینیک درمان ناباروری روی ادامه مطلب کلیک کنید .

 

tabanclinic

One thought on “علل سقط مکرر

 1. بشارت حسین - می 28, 2019 در 1:34 ق.ظ

  با سلام خدمت شما عرض کنم که متاسفانه خانمم دو بار بچه را سقط کرده بود الان چکار باید بکنم جواب بده لطفاً

  پاسخ

پاسخ

12 + پانزده =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان