کیست تخمدان

کیست تخمدان

آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود ؟ پارگی کیست تخمدان چه علائمی دارد ؟ کیست تخمدان در دختر چگونه است ؟ در این مقاله به طور مفصل به آن می پردازیم .

 کیست تخمدان در دختر

تخمدان عضو اصلی تولید مثل در خانمها می باشد . دو عدد می باشد که در پایین شکم و داخل لگن قرار گرفته اند و هورمون زنانه ترشح می کنند . تخمدان به اندازه یک بادام متوسط است ابعاد آن حدودا 3 در 2 سانتیمتر است .تخمدان ها بخشی از تولید مثل زنان است . که بقیه این سیستم شامل رحم و واژن می شود . تخمدان ها در زمان مخصوصی تخمک را رها می کنند . تخمک به حالت نارس و در یک مایعی ذخیره می شود که به این ساختار فولیکول گفته می شود . غده هیپوفیز که در مغز قرار گرفته است هورمونی ترشح می کند  که برای کارکرد تخمدان تاثیر می گذارد . در هر ماه هیپوفیر هورمونی ترشح می کند که فولیکول را تحریک می کند که به آن FSH گفته می شود . همچنین هورمونی به نام جسم زرد تخمدان تولید می شود که LHخوانده می شود ومستقیم وارد جریان خون می شوند.

تنها درمان کیست تخمدان بدخیم جراحی است که روش کم تهاجمی تر آن لاپاراسکوپی است که در مرکز درمان ناباروری تابان از روش های نوینی برای این بیماری استفاده می کند.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس کانال  اینستاگرام مراجعه کنید .

پس از اینکه به تخمدان ها رسید چندین فولیکول نارس بسته به اندازه آن شروع به رسیدن می کنند . وقتی تخمک ها رسیدند فولیکول شروع به ترشح هورمون استروژن می کنند که مهمترین آن هورمون جنسی در زنان است . وقتی میزان استروژن در خون به سطح مشخصی رسید هیپوفیز ترشح هورمون LH را بر روی اندام ها انجام می دهد و باعث می شود فولیکول بالغ باز شده و تخمکی را آزاد سازد . به این فرآیند تخمک گذاری می گویند . تخمک رها شده در لوله فولوپیان حرکت کرده و منتظر باروری توسط اسپرم  می ماند . سپس مابقی فولیکول و تخمک ها متلاشی و از بین می رود . اگر تخمک بارور نشود ، تخمک و دیواره رحم فرو ریخته و مرحله قاعدگی شروع می شود .

علت کیست تخمدان

کیست تخمدان یا PCOS عبارتند از عدم تعادل در هورمون جنسی زنان . در هر سیک قاعدگی ( یک ماه در میان ) تخمک گذاری اتفاق می افتد . معمولا 15 روز بعد از تخمک گذاری سیکل قاعدگی اتفاق می افتد . در حالت معمول تخمک ممکن است در معاینات قابل لمس نباشد ولی در سونوگرافی های دقیق مشاهده می شود .

عوارض کیست تخمدان

در صورتی که فرد کیست تخمدان داشته باشد هورمون LH را در سطح غیر طبیعی ترشح و در جریان خون شما می کند که باعث شکسته شدن چرخه طبیعی فرد گشته و فولیکول به بلوغ نمی رسد و رهاسازی تخمک اتفاق نمی افتد که در نهایت ممکن است به ناباروری بیانجامد .در این میان برخی فولیکول های نابالغ از بین نمی رود و مانند کیسه ای مایع باقی می مانند که به آن کیست می گویند .

کیست-تخمدان

کیست-تخمدان

علائم کیست تخمدان

اگثر کیست ها بی علامت هستند .بخصوص در خانم های پایین تر از 50 سالگی علائمی وجود ندارد .

کیست تخمدان بدخیم

یکی از پرتنوع ترین و مشکل سازترین مسائل تخمدان است دلیل آن اینست که تنوع سلول های تخمدان بالا است و می تواند مشکلات و بدخیمی های متفاوتی را ایجاد کند. باید گفت تمام کیست های تخمدان بدخیم نیستند . اکثر این کیست ها از نوع خوش خیم هستند .

اندازه کیست تخمدان

اندازه کیست تخمدان مهم است . کیست هایی که کمتر از 3 سانتیمتر می باشد جزو کیست نیستند . کیست های بزرگتر از 3 سانتیمتر نیز خود به خود از بین می روند .

انواع کیست تخمدان

  1. برخی از کیست های تخمدان از نوع اندومتریوز هستند که به آن ها کیست های شکلاتی می گویند . جای نگرانی نیست اما اگر درد به هنگام نزدیکی داشته باشد حتما باید توسط متخصصی که در زمینه آندومتریوز تبحر دارد درمان شود .
  2. کیست درموئید تروتوما : این کیست ها خوش خیم هستند که معمولا داخل آنها دندان یا مو وجود دارد که باز هم جای نگرانی نیست که می تواند از بدن خارج شود بدون اینکه عارضه ای برای فرد ایجاد کند .

تشخیص کیست تخمدان

پزشک ممکن است انسولین زیادی در فرد بیمار بیابد هورمونی که از پانکراس ترشح می شود . انسولین زیاد با هورمون LH انباشته می شود و می تواند منجر به تولید و دسترسی تخمدان به هورمون مردانه تستوسترون شود .

درمان کیست تخمدان

برای درمان کیست تخمدان معمولا جراحی انجام می شود . لاپاراسکوپی یکی از روش های کم تهاجمی می باشد که برای خارج کردن کیست استفاده می شود . در اکثر موارد می توان تخمدان را حفظ کرد و کیست را خارج کرد . حتی در مواردی که کیست خیلی بزرگ شده است . اکثر کیست ها درمان دارویی خاصی ندارند .برخی از پزشکان قرص های ضد بارداری برای درمان این بیماری تجویز می کنند . در واقع این داروها برای پیشگیری از ایجاد کیست موثر می باشد.

مطالب مرتبط با این مقاله :

کیست پلی کیستیک 

درمان نازایی در زنان

tabanclinic

One thought on “کیست تخمدان

  1. fati - ژانویه 10, 2019 در 4:29 ب.ظ

    ببخشید این دارو ساپوژکس که برای کیست استفاده میشه کسی استفاده کرده لطفا یکی جواب بده؟

    پاسخ

پاسخ

19 + 3 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان