چگونه قبل از بارداری تعیین جنسیت کنیم؟

چگونه قبل از بارداری تعیین جنسیت کنیم؟

یکی از موضوعاتی که همواره برای خانواده ها حائز اهمیت می باشد تعیین جنسیت نوزادشان می باشد. تکنیک هایی که اخیرا برای انجام این کار مورد استفاده قرار می گیرد بسیار ساده می باشد و در گذشته نیز به شکل طبیعی در افراد مورد استفاده قرار می گرفته. همچنین با انجام برخی مداخلات نیز توان جنسیتی را به پدر و مادر اهدا کرد که تمایل دارند.

در ادامه مقاله به شرح روش های تعیین کننده جنسیت جنین پرداخته می شود. با ما همراه باشید.

متاسفانه برخی از زوجین به دلیل وجود مشکلاتی نمی توانند صاحب فرزند شوند. اما امروزه با پیشرفت علم تمام روش های درمان باروری به صورتی می باشد که هیچ زوج ناباروری باقی نمی ماند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکز درمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید

 

مردان تعیین کننده جنسیت جنین می باشند یا زنان؟

تا چند سال اخیر مردم می پنداشتند که سلول های بدن مادر تعیین کننده جنسیت نوزادان می باشد یا حداقل تصور می کردند سلول های بدن پدر و مادر جنسیت نوزاد را تعیین می کند اما در واقع کروموزوم ها عامل اصلی تعیین کننده جنسیت نوزاد می باشد. دو کروموزوم از 46 کروموزوم که از کروموزوم های جنسی نامیده می شود ساختار وجود انسان را تعیین می کند. این کروموزوم ها به کروموزوم های XX در دختر و XY در پسر مشهور است. کروموزم Y حامل رمز و کد ژنی مذکر است در حالی که کروموزوم X  حامل کد و رمز ژنی مونث می باشد.

به وجود آمدن انسان بر اثر تقسیم یکی از این کروموزوم ها می باشد که در پسر و دختر به صورت جفت وجود دارد و تمام عناصر تشکیل دهند سلول جنسی دختر که هنگام تخمک گذاری تقسیم می شود حاوی کروموزوم X می باشد.

اما سلول جنسی مرد که تقسیم شده دو نوع مختلف گامت را به وجود می آورد یکی از آن دو حاوی کروموزوم X و دیگری حاوی کروموزوم Y است. اگر کروموزوم X  زن با اسپرمی از مرد که حاوی کروموزوم X مرد ترکیب شود نوزاد دختر خواهد بود و اگر اسپرم مرد حاوی کروموزم Y باشد نوزاد پسر خواهد بود.

در واقع این کروموزوم های مرد است که با سلول تخمک زن ترکیب یافته و جنسیت نوزاد را تعیین می کند.

تعیین جنسیت به روش آزمایشگاهی

روش های مختلف بسیاری برای تعیین جنسیت نوزاد با تکنیک های آزمایشگاهی وجود دارد. انتخاب بهترین روش بسته به نظر پزشک می باشد. درصد موفقیت در این روش ها یکی نمی باشد اما هر یک از آنها می تواند در تعیین جنسیت جنین موثر باشد.

تعیین جنسیت با iui

روش IUI در واقع یکی از روش های کمک باروری محسوب می شود و به معنای تزریق اسپرم شسته شده در درون رحم می باشد. طی این روش با سانتریفیوژ اسپرم های مرد، اسپرم ها با چگالی های مختلف از یکدیگر جدا شده. اسپرم ها با چگالی بالاتر در انتهای ظرف که اکثرا حاوی کروموزوم های X  و اسپرم ها با چگالی پایین تر که پیشتر حاومی کروموزوم های Y هستند در بالای ظرف قرار می گیرند و به راحتی می توان از آنها در تعیین جنسیت جنین استفاده کرد.

چگونه قبل از بارداری تعیین جنسیت کنیم؟

چگونه قبل از بارداری تعیین جنسیت کنیم؟

تعیین جنسیت با ivf

معمولا یکی از سوالاتی که قبل از انجام آی وی اف برای زوجین مطرح می شود این است که در طی لقاح آزمایشگاهی می توانند جنسیت نوزاد خود را تعیین کنند؟

در این روش پس از انجام لقاح، جنسیت جنین مورد بررسی قرار می گیرد تا مشخص شود جنین پسر است یا دختر. با توجه به نظر و خواسته زوجین تصمیم گرفته می شود که جنین پسر به داخل رحم مادر انتقال داده شود یا جنین دختر.

تعیین جنسیت با پی جی دی

یکی از روش هایی می باشد که به وسیله آن آزمایش ژنتیکی پیش از لانه گزینی جنین انجام می شود. این روش به تنهایی و به صورت احختصاصی برای تعیین جنسیت نمی باشد و در اکثر موارد برای تشخیص نوزادان با اختلالات ژنتیکی و مادرزادی می باشد اما امروزه این روش یکی از محبوب ترین و موثرترین روش های تعیین جنسیت می باشد

tabanclinic

پاسخ

11 − 8 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان