چه عواملی در ناباروری مردان و زنان موثر است؟

چه عواملی در ناباروری مردان و زنان موثر است؟

زمانی که یک زوج زیر 35 سال به مدت یک سال ارتباط جنسی محافظت نشده داشته باشند و حاملگی حاصل نشود باید به وجود مشکل ناباروری در زن و مرد مشکوک شد. اولین نگرانی که در بسیاری از زوجین در این شرایط ممکن است داشته باشند این است آیا به ناباروری مبتلا هستند یا خیر؟ در ابتدا باید مشخص شود که چه زمانی باید به یک زوج نابارور بگوییم و از چه زمانی باید به دنبال علت برای مشکل ناباروری باشند.

اولین نگرانی که در بسیاری از زوجین در این شرایط ممکن است داشته باشند این است آیا به ناباروری مبتلا هستند یا خیر؟ برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکزدرمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید

عوامل موثر در ناباروری

شایع ترین علت نازایی فاکتور مردانه می باشد که به تنهایی 40 درصد علل نازایی را شایع می شود. اما 40 درصد دیگر نیز مربوط به خانم ها و برخی از بیماری های زنان می باشد که این بیماری ها گاها به سرطان تبدیل می شود و ممکن است بسیار خطرآفرین باشد. اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی و پژوهش و آزمایشات متعدد متخصصین داخلی برخی از سرطان ها واکسینه شده اند.

عوامل متعددی موجب نازایی می شود که در ادامه به تعدادی از این موارد اشاره می شود:

چاقی و اضافه وزن

به طور کلی افرادی که ایندکس توده بدنی بالای 30 داشته باشند جزء افراد چاق به شمار می روند و افرادی که افرادی که BMI  آنها بین 25 تا 30 باشد افرادی هستند که اضافه وزن دارند. در زنان، چاقی با اختلال عملکرد قاعدگی، کاهش باروری، افزایش خطر سقط و عوارض مامایی و نوزادی همراه است. اما چاقی در مردان با پارامترهای غیرطبیعی مایع منی همراه است که می تواند تاثیر سویی در بر باروری داشته باشد.

مصرف سیگار و مواد مخدر

یکی دیگر از مواردی که در نازایی موثر است و از معدود مواردی است که زوجین می تواند بر آن کنترل داشته باشند، عدم مصرف مواد مخدر است. بسیاری از زوجین نمی دانند که مصرف مواد مخدر اثر بسیار سوء و بدی می تواند در میزان باروری آنها داشته باشد. از جمله این مواد می تواند به سیگار اشاره کرد. در مردان و زنانی که سیگار مصرف می کنند میزان باروری آنها نسبت به افرادی که سیگاری نیستند به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند. همچنین در زنان سیگاری میزان شیوع ناباروری بیشتر و قدرت ناباروری کمتر است و زمان لازم برای رسیدن به حاملگی نیز بیشتر می شود. میزان باروری در افرادی که سیگاری نیستند اما در ارتباط مستقیم با افراد سیگاری هستند نیز  بسیار کاهش پیدا می کند.

عوارض مصرف سیگار در باروری

  • سیگار باعث می شوند روند کاهش فولیکول ها افزایش پیدا کند.
  • باعث ایجاد اختلالات سیکل قاعدگی می شود.
  • به علت توکسین ها و سمومی که در دود سیگار وجود دارد می تواند باعث ایجاد جهش در رویان شود.

مصرف الکل

مصرف الکل نیز اثر بسیار زیادی در باروری هم در آقایان  هم در خانم ها دارد. در خانم ها مصرف الکل با کاهش میزان باروری همراه است و در آقایان با کاهش میزان و کیفیت مایع منی که در هر دو می تواند باعث ناباروری جنسی در مردان شود. در خانم ها و آقایانی که در سیکل IVF قرار می گیرند نشان داده می شود که حتی مصرف مقادیر کم الکل می تواند باعث کاهش میزان حاملگی در افراد شود.

چه عواملی در ناباروری مردان و زنان موثر است؟

چه عواملی در ناباروری مردان و زنان موثر است؟

مصرف کافئین

مصرف بسیار زیاد کافئین نیز می تواند در باروری در خانم ها و آقایان اثر بگذارد. اگر کافئین در خانم ها به میزان بسیار زیاد مصرف شود هم می تواند باعث نازایی و هم باعث خطر سقط جنین شود.

تاثیرات روانی در زوج های نابارور

از هر دو زوج نابارور یک زوج دچار مشکلات ارتباطی بین خود و همسر و خود با اطرافیان می شود. اندوه، افسردگی و اضطراب از تبعات ناباروری در این زوج ها می باشد.

مقالات مرتبط با این مطلب:

نقش سن ناباروری

نشانه های ناباروری زنان

علت ناباروری درمردان

tabanclinic

پاسخ

پانزده − 9 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان