نازایی در زنان

 

سوال بیمار :من زنی 30 ساله هستم و پریودم چند ماهیی هست نامنظم شده تازه ازدواج کردم مشکل خاصی دارم ؟کمک کنید لطفا .

پاسخ پزشک : زمانی که سیکل ماهیانه نامنظم داشته باشید یا فقط با دارو پریود منظم دارید نشانه اختلال در سیستم تخمک گذاری می باشد که برای ارزیابی باروری باید به پزشک یا مرکز درمان ناباروری برای تست باروری مراجعه کنند .

سوال بیمار : من یک سال پیش اندومتریوز داشتم و عمل کردم ممکنه نازا بشم ؟ از کجا باید بفهمم ؟

پاسخ پزشک : در صورتی که سابقه عمل تخمدان یا لوله های رحم را داشته اید نیاز به بررسی باروری دارید .بیماری هایی نظیر آندومتریوز یا کیست تخمدان یا چسبندگی ها می تواند باعث کاهش فعالیت تخمدان شود . به همین دلیل هر چه سریعتر برای بررسی باروری به پزشک یا مراکز درمان ناباروری مراجعه کنید .

سوال بیمار : من 35 سالمه و تازه ازدواج کردم خیلی شنیدم که تو سن بالا  حاملگی خطرناک است آیا می تونم بچه دار شم ؟

پاسخ پزشک : با بالارفتن سن قدرت باروری کاهش پیدا می کند بنابراین با پزشک خود قبل از بارداری مشورت کنید و در صورتی که قصد بارداری دارید زودتر اقدام کنید زیرا احتمال مشکلات در بارداری در سنین بالا وجود دارد .

 نازایی در مردان

 

سوال بیمار : سن بالای آقایان بر قدرت باروری شان تاثیر دارد ؟

پاسخ پزشک : هر چه سن مردان بالاتر می رود از قدرت باروری آنها کاسته می شود . بررسی ها نشان داده است که اگر خانمی 25 سال سن داشته باشد و همسر 40 سال داشته باشد مدت انتظاری که از زمان شروع به بچه دار شدن می کنند 4 الی 5 برابر بیشتر از سن پایین تر مرد است . از لحاظ سیستم بیولوژیک و فیزیولوژیک نیز مرد با بالارفتن سن دچار تغییراتی می شود . شکل اسپرم تغییر پیدا کرده و مقدار آن کاهش پیدا می کند . DNA اسپرم در بالای 40 سال کاهش پیدا می کند . بنابراین در سنین بالا قبل از باروری ارزیابی اسپرم باید صورت گیرد .

سوال بیمار :تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری امکان دارد ؟

پاسخ پزشک : تعیین جنسیت تحت شرایطی قابل انجام است . سه روش برای این کار وجود دارد :

  1. رژیم غذایی

از لحاظ علمی این روش هنوز ثابت نشده است و نمی توان به طور قطع گفت که نوع غذا در جنسیت جنین موثر می باشد .

  1. روش IUI

در زمان تخمک گذاری از این روش با رعایت تغذیه می توان برای تعیین جنسیت استفاده کرد .

  1. مطمئن ترین روش تعیین جنسیت با ivf می باشد . در این روش تخمک های بارور را جدا کرده و اسپرم های x یا y را جدا کرده و لقاح صورت می گیرد (د ر صورتی که شما سابقه نازایی یا بیماری های خاصی نداشته باشید .) بهتر است تعیین جنسیت در بارداری اول صورت نگیرد بخصوص در سن های بالای 35 سال .