واریکوسل و ناباروری

واریکوسل و ناباروری

واریکوسل یا واریسی شدن عروق بیضه شایع ترین بیماری مردان بعد از بلوغ می باشد البته به ندرت (10%)  در سنین پایین تر از 10 سال مشاهده می شود . سن شیوع این بیماری در سن شروع بلوغ و بلافاصله بعد از بلوغ می باشد ولی در سن کمتر یا بالاتر نیز ممکن است ایجاد گردد . واریکوسل در سمت چپ شایع تر از سمت راست است . درمان این بیماری در نوجوانانی که اختلال رشد بیضه پیدا کرده اند ، ضروری است . این بیماری در نوجوانان به شکل طناب کرمی شکلی در کیسه بیضه خود را نمایان می کند .

واریکوسل-و-ناباروری

واریکوسل-و-ناباروری

علت واریکوسل چیست ؟

این بیماری با گشاد شدن عروق وریدی یا سیاه شدن بیضه ظاهر می گردد که در دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم می شود :

  • در نوع اولیه هیچ عامل مشخصی در ایجاد این بیماری وجود ندارد . گرچه تئوری اشکال در دریچه های لانه کبوتری وریدهای بیضه ، طولانی بودن مسیر این وریدها و احتمال اثر فشاری سایر عروق ها و سایر احشاء شکمی مطرح می باشد ولی هنوز علت مشخصی برای آن ثابت نشده است .
  • نوع ثانویه که به دنبال عامل مشخص ایجاد کننده انسداد در عروق داخل شکم ایجاد می گردد ، درصد کمی از واریکوسل ها را شامل می شود . علت ایجاد کننده آن غالبا توده های شکمی بخصوص تومورهای بدخیم می باشد که تشخیص آن مهم و حیاتی است .

علائم بیماری واریکوسل

بیمار ممکن است با شکایت بزرگی یا عدم تقارن بیضه ها یا درد بیضه یا پس از ازدواج با ناباروری مراجعه کند . ولی شایع ترین فرم آن بدون علامت و به طور اتفاقی حین معاینه متوجه آن می گردد .

 برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکزدرمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس   اینستاگرام مراجعه کنید.

انواع واریکوسل از نظر شدت بیماری

بیماری واریکوسل از نظر شدن بیماری به سه درجه تقسیم بندی می گردد :

واریگوسل گرید 1

در این نوع ، اتساع عروق حین فشار شکمی در لمس توسط پزشک قابل لمس و تشخیص می باشد. درد در بیضه و بالای کشاله ران یکی از علائم این نوع است که با دارو قابل درمان است و معمولا مشکل خاصی ایجاد نمی کند .

واریکوسل گرید 2

در این نوع از واریکوسل با فشار شکمی یا باد کردن شکم، اتساع عروق قابل مشاهده است .

واریکوسل گرید 3

حتی بدون فشار شکمی اتساع عرق حتی در حالت ایستاده قابل مشاهده می باشد

هنوز به طور قطع مشخص نشده است که گرید 2 گرید3 کدام یک بیشتر در اسپرم اختلال ایجاد می کند .

عوارض واریکوسل

  • کوچک ماندن بیضه
  • اختلال در نطفه و رشد آن
  • درد در بیضه

واریکوسل باعث ناباروری می شود ؟

یکی از دلایل شایع ناباروری در بین مردان واریکوسل می باشد ولی با تشخیص به موقع این بیماری قابل درمان می باشد . واریکوسل در سالهای اولیه ممکن است اختلال در تعداد و کیفیت اسپرم ایجاد کند که در آینده ممکن است باعث بروز نازایی در مرد شود . به همین جهت از این نظر توجه به آن حائز اهمیت است .

چه بیمارانی احتیاج به درمان واریکوسل دارند ؟

همان گونه که گفتیم 10% مردان پس از سن بلوغ درجاتی از واریکوسل را دارند ولی همه آنها نیاز به درمان ندارند . اگر این بیماری برای فرد عارضه ای ایجاد کند لازم است درمان انجام شود در غیراینصورت نیازی به درمان نیست .

نتیجه

همه انواع واریکوسل خطرناک نیست و برخی از آنها نیاز به درمان ندارد . اما برخی از آنها خطرناک بوده و منجر به ناباروری می شود و تشخیص به موقع آن می تواند به درمان کمک کند .

tabanclinic

پاسخ

دو × 4 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان