نقش سن در ناباروری

نقش سن در ناباروری

برای تشکیل جنین یک گامت مونث باید با گامت مذکر لقاح کنند . بنابراین تخمدان و تخمک گذاری های منظم باعث ایجاد گامت مونث می شود . اسپرم هم باید شرایط لازم را داشته باشد تا گامت مذکر ایجاد کند . گامت ها در شرایط مناسب آزاد شده و باعث تشکیل جنین می شود . این جنین باید از مجاری رحمی عبور کند تا در داخل حفره شکم قرار بگیرد . این جنین مجدد باید مسیر لوله های رحمی را باید طی کند تا به رحم برسد . در محیط رحم باید آندومتر مناسب و سالمی وجود داشته باشد تا جنین رشد بکند . اگر در تمام این فرآیند که شامل ایجاد گامت مونث در تخمدان و گامت مذکر در اسپرم و ادغام آن ( باید در زمان خاصی انجام شود ) ، رحم یا لوله های رحمی دچار اختلال شود ناباروری وجود دارد .

چه زمانی باید برای درمان ناباروری اقدام کرد ؟

به طور کلی هر زوجی که تا یک سال بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری ، باروری صورت نگیرد نابارور تلقی می شود . ولی افرادی که دارای شرایط ذیل می باشند باید زودتر از یک سال برای تشخیص و درمان اقدام کنند :

  • زن بالای 35 سال داشته باشد .
  • سابقه ناباروری در خانواده وجود داشته باشد .
  • سابقه جراحی تخمدان ، رحم و ارگان های باروری داشته باشد.
  • مرد نوعی بیماری مربوط به مجاری ادراری داشته باشد .
  • سابقه سقط های مکرر در خانواده
نقش-سن-در-ناباروری

نقش-سن-در-ناباروری

تشخیص ناباروری

برای درمان ناباروری باید علت آن را دانست . به همین دلیل آزمایش هایی برای تشخیص وجود دارد . بهتر است در ابتدا مرد تست آنالیز اسپرم را انجام دهد زیرا هم کم هزینه تر است ( در برخی مراکز به صورت رایگان انجام می شود ) و هم نتایج سریعتر مشخص می شود اما در زنان این تست ها هزینه بیشتری داشته و نتایج دیرتر مشخص می شود . البته توصیه می شود زوجین باهم برای تشخیص و درمان مراجعه کنند .

نقش سن در ناباروری

سن یکی از فاکتورهای مهم در ایجاد ناباروری در خانم ها و مردان است . در خانم ها فولیکول ها در سن 38-42 سالگی رشد آن کاهش پیدا می کند و ذخیره تخمدان کم می شود . در این سن حتما باید بررسی این موضوع انجام شود . در آقایان نیز کیفیت و تعداد اسپرم بعد از سن 45 سالگی کاهش می یابد . همچنین مردانی که دارای شغل هایی هستند که در معرض مواد شیمیایی ، مواد اعتیاد آور ، سموم گیاهی هستند ، زودتر از سایرین نابارور می شوند . زیرا این مواد بر اسپرم تاثیر منفی دارند . این افراد حتما باید زودتر از سایرین برای بررسی اسپرم به مراکز درمان ناباروری یا پزشک متخصص مراجعه کنند . زیرا بافت بیضه به دلیل تکثیر فراوان سلول ها زودتر تحت تاثیر مواد شیمیایی و آلودگی ها قرار می گیرد .

 برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکزدرمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس   اینستاگرام مراجعه کنید

پیشگیری از ناباروری

عادات فردی و سبک زندگی می تواند شانس باروری زوجین را کاهش دهد . البته خوشبختانه بسیاری از این عادات را تغییر داد .

 رژیم غذایی و ورزش

باروری مستلزم رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی است . زنانی که کمبود یا اضافه وزن زیاد دارند در باروری دچار مشکل می شوند.

مصرف سیگار

مطالعات نشان می دهد مصرف سیگار شانس باروری را کاهش داده و زایمان زودتر از موعد و تولد نوزادان با وزن پایین را افزایش می دهد .

مصرف الکل و مواد مخدر

مصرف مواد مخدر در دوران بارداری نیز می تواند باعث کندذهنی جنین و مشکلات کلیوی جنین شود .

tabanclinic

پاسخ

پنج − 3 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان