میکرواینجکشن

میکرواینجکشن

میکرواینجکشن یا ICSI نوعی روش بارداری می باشد که برای افراد نابارور انجام می شود.  افرادی که اسپرم به تعداد کافی تولید نمی کند یا اسپرم کم تحرک بوده و یا کیفیت کافی را ندارد برای این روش مناسب می باشند . همچنین افرادی که چندین بار از روش درمان به وسیله ivf استفاده کرده اند ولی بارور نشده اند برای میکرواینجکشن مناسب هستند. در این روش اسپرم مرد در شرایط آزمایشگاهی قرار گرفته و داخل تخمک تزریق می شود.

میکرواینجکشن

میکرواینجکشن

مراحل انجام میکرواینجکشن

برای لقاح اسپرم و تخمک و تشکیل جنین مراحلی به شرح ذیل انجام می شود :

 1. تحریک تخمدان

برای تحریک تخمدان به تخمک گذاری هورمونی به نام HMG به زن تزریق می شود . تخمک های معمولا بعد از چند روز به بلوغ رسیده و تخمک گذاری انجام می شود .

 1. تخمک گیری

برای خارج کردن تخمک های بالغ از روش سونوگرافی یا لاپاراسکوپی برای مشاهده محل دقیق آنها استفاده می شود. سپس به وسیله سوزن مخصوصی تخمک ها از واژینال خارج می شود . به این عمل که بی حسی موضعی یا بیهوشی ساده انجام می شود پانکچر می گویند .

 1. تزریق اسپرم

برای آماده سازی تخمک سلول های اطراف آنها با استفاده از آنزیم جدا می شود . سپس اسپرمی که قبلا از مرد گرفته شده به تخمک تزریق می شود .

 1. لقاح

برای موفقیت در میکرواینجکشن لقاح در چندین تخمک انجام می شود و تعدادی از جنین ها که دارای شرایط مطلوبی هستن به صورت فریز نگهداری می شود تا در صورت موفق نبودن نتیجه از آنها مجدد استفاده شود البته انجام این کار نیاز به رضایت زوجین دارد .

 1. انتقال جنین

جنین حاصل از لقاح به وسیله ابزاری به نام کاتتر از طریق واژن به رحم منتقل می شود . این عمل ساده ببدون بیهوشی انجام می شود . فرد یک الی 2 ساعت بعد از این جراحی فرد می تواند مرخص شود.

مزایای میکرواینجکشن

1. با وجود یک اسپرم از مرد می توان از این روش برای لقاح استفاده کرد .

 1. در صورتی که زن فاقد شرایط لازم باشد ( لوله های رحمی نداشته باشد )نیز می توان میکرواینجکشن را انجام داد .

میزان موفقیت میکرواینجکشن

طبق بررسی های انجام شده میزان موفقیت میکرواینجکشن درصد زیادی است . تنها برای زنان بالای 40 سال این روش ممکن است موفقیت آمیز نباشد زیرا کیفیت تخمک در این افراد پایین می باشد .

برخی خدمات کلینیک درمان ناباروی تابان:

درمان واریکوسل

درمان اندومتریوز

لاپاراسکوپی

واریکوسلکتومی

ارکیوپکسی

هیستروسونوگرافی

tabanclinic

3 دیدگاه برای “میکرواینجکشن

 1. ف. س - نوامبر 10, 2018 در 8:57 ب.ظ

  سلام
  خواستم بدونم امکان بارداری برای کسی که همسرش وازکتومی انجام داده بیش از ۱۵ سال میگذره ولی اسپرم و تخمک سالم دارن از چ طریقی قابل انجام هست؟

  پاسخ
 2. نورا - می 13, 2019 در 11:39 ق.ظ

  سلام دکتر جان روزتون بخیر
  من دوتا دختر دارم و مقیم خارج از ایرانم
  میخوام بعد از ماه رمضون بیام ایران و برای بچه سوم اقدام کنم همسرم بشدت پسر میهواد و من زایمان اول طبیعی و دوم سزارین شدم همه چیز ما اوکی
  فقط خواستم بدونم من از چه روشی غیر از ivf استفاده کنم که حتما پسر بشه
  در ضمن مدت زمان اقامتم کم و میخوام بدون تو دوماه انجا میشه و حتما نتیجه موفقیت آمیز خواهد بود؟؟
  خیلیا به من گفتن iui کنم اما در مورد روش میکرواینجکشن زیاد نمیدونم. این روش هم موثر ؟ ممنون میشم خیلی زود پاسخ مرا بدهید.

  پاسخ
 3. سوال - ژوئن 14, 2020 در 3:52 ق.ظ

  سلام ممنون از اطلاع رسانیتون من مرفتم مرکز رویان و دکتر برام میکرو تجویز کرد اما چون در رویان برای بچه اول تعیین جنسیت نمیکنن خواستم از مراکز خصوصی استفاده کنم که جنینی با جنسیت درخواستی میکرو اینجکشن کنن میخوام بدونم هزینش چقدر میشه ؟ باسپاس

  پاسخ

پاسخ

2 × 5 =

مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان