مرحله به مرحله آی وی اف

مرحله به مرحله آی وی اف

یکی از مشکلات بسیار شایع میان زوجین ناباروری می باشد. روش های مختلف بسیاری در درمان ناباروی وجود دارد که یکی از این روش ها IVF می باشد. به این روش کمک باروری و روش لقاح خارج رحمی یا مصنوعی نیز گفته می شود. آی وی اف یک روش مدرنی می باشد که در 30 سال اخیر برای درمان زوج های نابارور به جهان معرفی شده است.

در ادامه مقاله با مراحل کامل آی وی اف آشنا خواهیم شد.

متاسفانه برخی از زوجین به دلیل وجود مشکلاتی نمی توانند صاحب فرزند شوند. اما امروزه با پیشرفت علم تمام روش های درمان باروری به صورتی می باشد که هیچ زوج ناباروری باقی نمی ماند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکز درمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید

 

چه زمانی آی وی اف انجام می شود؟

آی وی اف در بسیاری از موارد ناباروری می تواند به زوجین کمک کند. این شرایط شامل موارد ذیل می باشد:

 • در خانم هایی که لوله های رحمی خود را از دست داده اند می توانند با استفاده از آی وی اف باردار شوند.
 • درمواردی که آقا اسپرم های ضعیفی داشته باشد و مشکلات و اختلالات شدیدی در نطفه و اسپرم وجود داشته باشد.
 • در مورادی که سن خانم بالا رفته و ذخیره تخمدانی کم شده.
 • در مواردی که اختلالات تخمک گذاری وجود دارد و به درمان های ساده و درمان های اولیه پاسخ نداده باشد.
 • گاهی چسبندگی های بسیار شدید در رحم و لگن وجود دارد به نام اندومتریوز که در مراحل پیشرفته گاهی نیاز است تا آی وی اف انجام شود.
 • گاهی نازایی هیچ علت مشخصی ندارد و نازایی هایی با علت نامشخص که به درمان های ساده پاسخ نداده باشد در این شرایط نیز می توان از آی وی اف کمک گرفت که می تواند با نتایج خوبی همراه باشد.

مراحل انجام آی وی اف

فرآیند آی وی اف شامل 5 مرحله کلی می باشد که شامل موارد ذیل می باشد:

 • تحریک تخمک گذاری

مرحله اول معمولا پس از ارزیابی های اولیه زوجین با تجویز داروهایی برای تحریک تخمک گذاری در خانم ها انجام می شود. این داروها اکثرا تزریقی هستند که انواع مختلف دارند و با پروتکل های درمانی متفاوتی به خانم ها تجویز می شود.

 • بازیابی تخمک ها

پس از تزریق این داروها تخمدان ها آماده تخمک گذاری شده و پس از رشد کافی تخمک ها، برای خروج از تخمدان آماده می شود. پس از خارج کردن تخمک ها از تخمدان، تحت لقاح مصنوعی قرار می گیرند. خارج کردن تخمک ها با روش جراحی از طریق واژن و بدون اینکه برشی در شکم ایجاد شود از تخمدان خارج می شود. خارج کردن تخمک ها با بیهوشی متخصر انجام شده و این فرآیند چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

 • تلقیح و لقاح مصنوعی

تخمک های خارج شده از تخمدان خانم، در آزمایشگاه در مجاورت اسپرم قرار می گیرند یا اینکه اسپرم به داخل آنها با یک روش میکروانجکشن به داخل تخمک ها تزریق می شود.

 

 

مرحله به مرحله آی وی اف

مرحله به مرحله آی وی اف

 

 • کاشت نطفه

تخمک ها بارور شده شروع به رشد کرده و تقسیم می شوند. این نطفه ها به طور مرتب بررسی می شوند تا شرایط لازم برای انتقال به رحم را داشته باشند و به خوبی رشد کرده باشند.

 • انتقال جنین

بعد از این مرحله جنین تشکیل می شود و جنینی که در آزمایشگاه تشکیل شده چند روز بعد ( 2 تا 5 روز) به داخل رحم انتقال داده می شود. انتقال جنین به داخل رحم با استفاده از یک لوله باریک به روش سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی انجام خواهد شد و پس از انجام این روش مراقبت های دیگری نیز لازم است.

شانس بارداری با روش آی وی اف

آی وی اف می تواند با موفقیت خوبی همراه باشد البته شانس موفقیت در هر سیکل درمانی در شرایط خوب بین 30 تا 40 درصد می باشد. معمولا برای حصول نتایج مطلوب به چند سیکل درمانی نیاز باشد گاهی اوقات جنین هایی که از یک سیکل درمانی به دست آمده اند می توانند کیفیت و تعداد خوبی داشته باشند در این شرایط می توان این جنین ها را منجمد کرد و در سیکل های بعدی این جنین های منجمد را ذوب کرد و به داخل رحم منتقل کرد.

 

شما عزیزان می توانید برای اکسب اطلاعات بیشتر در رابطه با درمان ناباروری با ivf می توانید با بهترین مرکز ناباروری در غرب تهران در تماس باشید.

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

مراقبت های بعد از ivf

افزایش شانس لانه گزینی در روش آی وی اف

میکرو اینجکشن یا آی وی اف

 

راه های ارتباطی با مرکز درمان ناباروری تابان:

tabanclinic

پاسخ

دو × سه =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان