مراحل انجام عمل میکرواینجکشن

مراحل انجام عمل میکرواینجکشن

میکرواینجکشن در واقع یک روش درمان ناباروری می باشد که طی این روش با تزریق مستقیم اسپرم به داخل تخمک توسط متخصصان مراکز درمان ناباروری انجام می شود. از این روش در مواردی که مرد قادر به تولید اسپرم های لازم یا با کیفیت نمی باشد می تواند در درمان باروری بسیار کمک کننده باشد.

 

متاسفانه برخی از زوجین به دلیل وجود مشکلاتی نمی توانند صاحب فرزند شوند. اما امروزه با پیشرفت علم تمام روش های درمان باروری به صورتی می باشد که هیچ زوج ناباروری باقی نمی ماند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با کلینیک درمان ناباروری در تهران شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید

 

روند انجام میکرواینجکشن

مرحله تحریک تخمک و تخمک گیری

روند میکرواینجکشن به این صورت است که در مراحل ابتدای کار تخمک گیری از خانم انجام شود. برای انجام فرآیند تخمک گیری، فولیکول های خانمی که مدت زمانی را از داروهای تحریک کننده تخمدان استفاده کرده، توسط متخصص زنان از خانمی گرفته می شود. به این عمل پانکچر گفته می شود. این فولیکول ها پس از دریافت به محیط آزمایشگاه جنین شناسی انتقال داده می شود و سپس اقدام به آزاد کردن تخمک ها از داخل فولیکول ها می کنند.

جدا سازی و بررسی کیفیت تخمک ها

در مرحله بعد تخمک ها توسط یک سری از سلول ها به نام سلول های گرانولوزا و همینطور سلول های تکا که داخل فولیکول محسور است، در آزمایشگاه با استفاده از آنزیم این سلول های اطراف تخمک از آن جدا می شود و سپس وضعیت تخمک از لحاظ میزان بلوغ و شکل ظاهر و سلامت مورد بررسی قرار می گیرد.

بعد از اینکه فرآیند جدا سازی تخمک ها انجام شد کیفیت تخمک ها به لحاظ سلامت و بلوغ آنها مورد بررسی قرار می گیرد و اینکه تخمک ها شرایط تزریق را دارند یا خیر.

دریافت اسپرم و بررسی کیفیت آن

همزمان با مرحله تخمک گیری نمونه اسپرم را از آقا گرفته می شود. اطلاعات لازم از مایع منی دریافت شده از آقا ثبت می شود. این اطلاعات معمولا پس از بررسی مایع منی و شرایط اسپرم زیر میکروسکوپ بدست می آید. موفولوژی(شکل ظاهری)، تعداد و همینطور حرکت اسپرم از جمله مواردی است که باید برای اطمینان از سلامت اسپرم بررسی شود.

ناباروری به روش میکرواینجکشن

ناباروری به روش میکرواینجکشن

شستشوی اسپرم

بعد از اطمینان از سلامت و مناسب بودن شرایط اسپرم برای تزریق، شستشو و آماده سازی اسپرم انجام می شود. در مرحله بعد اسپرم هایی که شستشو داده شده اند و آماده سازی شده اند به داخل سیتوپلاسم تخمک هایی که از فولیکول ها خارج شده اند، تزریق می شود. برای اینکار حتما شرایط اسپرم بررسی شود. اسپرم هایی که کاملا سالم و فعال هستند باید جداسازی شوند.

تزریق اسپرم به تخمک

در محیط کشت عادی اسپرم ها سرعت بالایی دارند. برای اینکار از محیط خاصی استفاده می شود تحت عنوان PVP که در آن سرعت حرکت اسپرم کاهش پیدا می کند. کاهش سرعت اسپرم این مزیت را دارد که امکان گرفتن اسپرم راحت تر می باشد. عمل گرفتن معمولا اسپرم توسط یک سوزن که بر روی دستگاه میکرواینجکشن سوار می شود. به کمک این سوزن اسپرم توسط ضربه ای که روی دم اسپرم وارد می شود، غیر فعال شده و اسپرم از حرکت می ایستد سپس اسپرم به وسیله مکش وارد سوزن می شود و در داخل ستوپلاسم تخمک تزریق می شود. تخمکی که برای تزریق انتخاب می شود باید شرایطش از لحاظ بلوغ چک شود. اگر تخمک بلوغ کافی را نداشته باشد، به طبع شرایط تزریق را ندارد. برای انجام تزریق اسپرم با استفاده از یک نگهدارنده تخمک گرفته می شود سپس سوزن به آرامی داخل ستوپلاسم تخمک تزریق می شود.

نگهداری جنین در انکوباتور

بعد از انجام تزریق تخمک داخل انکوباتور قرار داده می شود. روز بعد تخمک مورد بررسی قرار می گیرد که آیا به سمت جنین پیشروی داشته یا خیر. بعد از اینکه اطمینان حاصل شد که جنین ها تشکیل شده اند اجازه داده می شود تا جنین ها در فضای انکوباتور باقی بماند. معمولا 48 تا 120 ساعت (به طور متوسط 72 ساعت) بسته به شرایط و نگهدای جنین ها در انکوباتور نگهداری می شوند.

مرحله انتقال جنین به داخل رحم

پس از تشکیل جنین ها و اطمینان از سلامت آنها انتقال جنین به داخل رحم صورت می گیرد که به این مرحله، مرحله انتقال گفته می شود. انتقال جنین نیز شرایط خاصی دارد و باید در نقطه خاصی صورت گیرد. این نقطه از قبل توسط متخصص زنان شناسایی می شود. به این نقطه که حداکثر پتانسیل لانه گزینی را دارد نقطه MIP گفته می شود. گاهی اوقات لازم است این نقطه به وسیله سونوگرافی حین عمل انتقال شناسایی می شود تا روند انتقال  با حداکثر دقت صورت گیرد.

زمانی که روز انتقال جنین فرا رسید یک جنین که از سرعت رشد و کیفیت سلولی بهتری برخوردار است انتخاب و به ظرف محیط کشت انتقال جنین منتقل می شود. سپس جنین به وسیله کاتر انتقال جنین از دهانه رحم و سرویکس عبور داده شده و در نقطه ای که دارای حداکثر پتانسیل لانه گزینی است منتقل می شود .

 

شهروندان عزیز، قبل از اقدام به میکرواینجکشن در تهران می توانید با مراجعه به یک کلینیک ناباروری خوب در تهران مشاوره های لازم را انجام دهید.

 

 

برخی از خدمات مرکز درمان های پیشرفته باروری تابان:

مرحله به مرحله آی وی اف

لقاح خارج از رحمی با جنین فریز شده

میکرواینجکشن یا آی وی اف

 

 

راه های ارتباطی با کلینیک ناباروری تابان :

tabanclinic

پاسخ

نه + 1 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان