لقاح خارج رحمی ivf

لقاح خارج رحمی ivf

در گذشته درمانی برای نازایی وجود نداشت اما امروزه روش هایی متعددی برای درمان ناباروری وجود دارد. با توجه به علت ناباروری زوجین از روش های درمان ان استفاده می شود. یکی از این روش ها لقاح خارجی رحم ivf می باشد . این روش برای زنانی که شرایط رسیدن اسپرم به رحم را ندارند یا مردانی که دارای اسپرمی نیستند که تحرک کافی داشته باشند استفاده می شود .

لقاح-خارجی-رحم-ivf

لقاح-خارجی-رحم-ivf

درمان ناباروری با ivf

تاریخچه  لقاح خارج رحمی  یا به انگلیسی In vitro fertilization یا به اختصار IVF در حقیقت به سال ۱۸۹۰ برمیگردد. زمانی که Schenck توانست تخمک اهدائی خرگوش را در آزمایشگاه بارور نموده و جنین حاصله را به یک خرگوش گیرنده انتقال دهد . موفقیت در سایر پستانداران تا سال ۱۹۶۹ گزارش نشده بود . در این زمان Chang یک حاملگی آزمایشگاهی وانتقال جنین موفق را در موش گزارش کرد . کاربرد این روش در انسان اولین بار توسط دکتر رابرت ادواردز در سال ۱۹۶۶ گزارش شد که اووسیت ها به روش مینی لاپاراتومی خارج شده و در in vitro بالغ شده بودند .از انجائیکه تولید اووسیت در سیکل طبیعی کم است ابتدا فوکوس بر آن بود که تخمک ها با روش لاپاروسکوپی اپراتیو خارج شوند . در دهه۱۹۷۰ به علت بزرگنمایی لاپاروسکوپ میزان بدست امدن تخمک با این روش بیشتر و به ۳۳% تا ۴۵% رسید. و در نهایت منجر به باروری اووسیت انسان توسط استپتو و ادواردز در سال ۱۹۷۸ گردید.

تشخیص ناباروری در زنان

به طور کلی لاپاراسکوپی روشی شایع برای مشاهده همه سطوح تخمدان می باشد که در صورت وجود بیماری هایی مانند چسبندگی لگنی یا تخمدانی امکان مشاهده دقیق آنها با این روش وجود ندارد به همین جهت از سونوگرافی برای بررسی سطوح تخمدان استفاده می شود . این کار برای تشخیص ناباروری زنان به کار می رود .روش گرفتن تخمک به کمک سونوگرافی اولین بار توسط Lenz , Lauritsen از دانمارک در سال ۱۹۸۱ در بیمارانی که تخمدان آنها به روش لاپاروسکوپی قابل دسترسی نبود بکار میرفت.

کاربرد بارداری با IVF

 • در صورتی که زن تخمک کافی تولید می کند اما شرایط رسیدن اسپرم به رحم وجود ندارد از روش درمان ناباروری با IVF استفاده می شود. زیرا لوله های رحمی یا حفره های لگنی در اثر چسبندگی مسیر رسیدن اسپرم به تخمک را مسدود کرده اند و در نتیجه لقاح صورت نمی گیرد.
 • در صورتی که تعداد اسپرم کافی نباشد یا فعالیت اسپرم کم باشد از این روش استفاده می شود.

چه افرادی تحت درمان با ivf قرار می گیرند؟

 1. در صورتی که لوله های رحم دچار انسداد شده باشند.
 2. در صورت چسبندگی حفره لگنی در زنان
 3. اسپرم به تعداد کافی نمی باشد .
 4. کم بودن تحرک اسپرم

درصد موفقیت ivf

میزان موفقیت درمان ناباروری با ivf به عوامل مختلفی بستگی دارد . ولی به طور میانگین درصد موفقیت با این روش 30 تا 40 درصد گزارش شده است .

نحوه انجام لقاح با IVF

برای اینکه تخمک در مجاورت اسپرم قرار گیرد باید تحت شرایطی قرار گیرند. تخمکی که از زن به وسیله ابزاری خارج می شود در مرحله متافازII قرار می گیرد تا اولین جسمک قطبی خود را آزاد کند. نمونه منی از مرد گرفته می شود و باید مراحلی را طی کند تا برای لقاح آماده شود: استعداد یابی

در این مرحله اسپرم ها در محیط آزمایشگاهی و استریل شده قرار گرفته ولی تعدادی از آنها برای لقاح گزینش می شوند زیرا همه آنها استعداد رسیدن به تخمک را ندارند.

 • واکنش آکروزومی

بعد از گزینش اسپرم ها ، در تماس با پرده شفاف تخمک قرار می گیرد . سپس دم اسپرم تحریک می شود تا به داخل زونا و فضای دور زده ی تخمک برسد . به این عمل واکنش آکروزومی می گویند .

 • افزایش فعالیت

در این مرحله غشای پلاسمایی تخمک با غشای داخلی اسپرم ادغام می شود تا اسپرم دوباره فعال شود . این کار برای کمک به تکمیل فرآیند لقاح و تشکیل پرونوکلئوس نر و ماده می باشد .

مراحل انجام عمل  ivf

این روش دارای مراحلی به شرح ذیل می باشد :

 1. تحریک تخمک گذاری

در حالت کلی در زمان قاعدگی تعداد زیادی از فولیکول ها از تخمک آزاد شده و شروع به رشد می کند . اما تنها یکی از آنها به رشد کامل رسیده و بقیه از بین می روند فولیکول کیسه های حاوی مایع هستند که در تخمدان قرار دارند . تخمک در این فولیکوها تولید و رشد می کنند .. در این موارد پزشک داروهایی برای تحریک تخمک گذاری به زن تجویز می کند تا فولیکول های بیشتری به بلوغ برسند . این داروها به دو صورت تزریقی یا خوراکی به بیمار داده می شود. مدت زمان استفاده از این داروها معمولا 10 روز از روز سوم قاعدگی شروع می شود. در این مدت با سونوگرافی میزان تخمک گذاری بررسی می شود. یکی از این داروها تزریق هورمون HCG می باشد که بعد از گذشت 36 تا 38 ساعت از زمان تزریق، تخمک ها از بدن زن خارج می شود .

 1. جمع آوری تخمک

زمانی که تخمک ها به بلوغ رسید ( اندازه پرتقال رسیده می شود) در نزدیک جدار واژن قرار می گیرد. برای خارج کردن این تخمک ها ابتدا فرد تحت بیهوشی قرار می گیرد . در ابتدا پزشک از طریق سونوگرافی محل دقیق تخمک ها را در رحم مشاهده می کند سپس فولکول های حاوی تخمک ها را با وسیله ای سوزن مانند سوراخ کرده و از طریق پمپ آن ها را خارج می کند . لاپاراسکوپی نوعی جراحی است که برای مشاهده و خارج کردن تخمک های بالغ می باشد .

 1. آماده سازی اسپرم
 2. لقاح جنین
 3. انتقال جنین به رحم

هزینه بارداری به روش ivf

هزینه بارداری به روش ivf به عواملی از جمله شرایط زوجین و تکنیک هایی که در مراکز درمان وجود دارد بستگی دارد . در مرکز درمان ناباروری هزینه ها بسیار پایین تر و مناسبتر از سایر مراکز یا مطب های پزشکان می باشد .

مطالب مرتبط با این مقاله :

بارداری به روش iui

بارداری به روش میکرواینجکشن

تعیین جنسیت

اهدای تخمک

درمان ناباروری

tabanclinic

4 دیدگاه برای “لقاح خارج رحمی ivf

 1. وحیده - نوامبر 26, 2018 در 11:21 ب.ظ

  سلام، من لوله هامو ۴ سال پیش بستم. الان میخوام باردار بشم چکار می‌توانم انجام بدم؟ ۳۵ سالمه ۲تا زایمان داشتم

  پاسخ
  • tabanclinic - ژانویه 3, 2019 در 6:12 ق.ظ

   سلام مشكلي نيست. با روش ميكرو پس از تحريك تخمك گذاري و گرفتن تخمك جنين در ازمايشگاه تشكيل شده و روز سوم يا پنجم به داخل رحم منتقل مي شود. جهت انجام روند فوق با كلينيك تماس بگيريد

   پاسخ
 2. ماهان - دسامبر 31, 2018 در 7:43 ق.ظ

  درصد موفقیت ivf و icsi چند است و هزینه تقریبی آن چند است و آیا با یک بار ivf بارداری صورت می گیرد ؟

  پاسخ
  • tabanclinic - دسامبر 31, 2018 در 7:49 ق.ظ

   درصد موفقيت حدود ٥٠ درصد خواهد بود و بايد از نظر علت مردانه بودن يا زنانه بودن ان ارزيابي هاي لازم انجام گيرد هر چه سن پايينتر باشد موفقيت بيشتر است بالاخص اگر سن زير ٣٥ سال باشد.

   پاسخ

پاسخ

دو × 1 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان