لقاح خارج از رحمی با جنین فریز شده

لقاح خارج از رحمی با جنین فریز شده

ناباروی را می توان اینگونه تعریف کرد که اگر یک زوج پس از یک سال رابطه جنسی بدون جلوگیری داشته باشند و بارداری اتفاق نیفتد می توان گفت این زوج به مشکل ناباروری دچار هستند. امروزه گام های بلندی در رابطه با تشخیص و درمان ناباروری برداشته شده است و تقریبا 65 درصد این زوج ها صاحب فرزند شده اند. یکی از این روش ها IVF می باشد. در تاریخچه بارداری با IVF یک سری نقاط عطفی وجود دارد که باعث شده تا یک دگرگونی شگرفی در این پدید آید و همچنین باعث شده میزان موفقیت آن به یک باره تغییر اساسی پیدا کند یکی از آنها تغییراتی بوده که امروزه در روش های انجماد و نگه داری جنین صورت گرفته است. در ادامه به نحوه انتقال جنین فریز شده و باروری اشاره می شود.

اولین نگرانی که در بسیاری از زوجین در این شرایط ممکن است داشته باشند این است آیا به ناباروری مبتلا هستند یا خیر؟ برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکزدرمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید

 

نحوه برداشتن تخمک ها جهت فریز کردن

روند برداشتن تخم ها حدود 2 الی 4 هفته زمان لازم دارد و با استفاده از روش IVF انجام می شود. قبل از اقدام به برداشتن تخمک ها و زمان نزدیک به دوران قاعدگی داروهای باروری برای تولید تخمک تجویز می شود. پس از بررسی وضعیت هورمون ها توسط متخصصین مشخص می شود که چه زمانی باید برای برداشتن تخمک اقدام کرد.  پس از کسب آمادگی و پس ایجاد بی حسی پزشک با سونوگرافی و با استفاده از سرنگ از دیواره واژن تخمک ها برداشته می شوند.

نحوه فریز کردن جنین

پس از لقاح تخمک و اسپرم، جنین در دمایی شبیه به دمای طبیعی بدن یعنی 37 درجه سانتی گراد کشت داده می شود. آب های موجود داخل جنین خارج شده و در دمای -200 درجه سانتی گراد یعنی 200 درجه زیر صفر نگه داری می شود، تا زمانی که مجدد بیمار توسط متخصص زنان آماده شود و جنین انتقال پیدا کند. هرچه تخمک های بیشتری فریز شوند شانس زنده ماندن تخمک های سالم بالاتر از مرحله انجماد و ذوب جهت باروری بالاتر می رود.

ذوب جنین فریز شده

در روند ذوب جنین در واقع برعکس آنچه را که برای انجماد جنین به کار برده ایم، انجام می شود. در روند انجماد آب از جنین خارج می شود و به جای آن از ترکیباتی استفاده می شود که برای جنین سمیتی ندارد در روند ذوب، این ترکیبات از جنین خارج شده و آب جایگزین آنها می شود.

برای اطمینان از این که این جنین به طور حتم بتواند فعالیت خود را آغاز کند از متخصیصن زنان درخواست آماده سازی رحم انجام شود. از زمانی که جنین ذوب می شود تا زمان انتقال چیزی حدود 24 ساعت بیشتر فرصت نیست. اغلب این جنین ها بعد از اینکه از انجماد خارج شدند تقسیمات خودشان را از سر می گیرند.

لقاح خارج از رحمی با جنین فریز شده

لقاح خارج از رحمی با جنین فریز شده

انتخاب جنین برای انتقال به رحم مادر

یکی از راه های انتقال جنین، انتخاب جنین می باشد. این انتخاب مبنی بر این است که هر چه سرعت رشد جنین سریع تر باشد نشان دهنده مناسب بودن جنین برای انتقال است. در نهایت بسته به کیفیت آندومتر، سن مادر و شرایط موجود تعدای از این جنین ها انتخاب می شوند و انتقال پیدا می کنند.

جنین های فریز شده تا چه زمانی باقی می مانند؟

جنین فریز شده حتی تا 15 سال هم می تواند به صورت فریز شده باقی بماند اما همیشه بحث جنین مطرح نیست و عواملی مانند سن مادر و فیزیولوژی بدن مادر دارای اهمیت ویژه ای می باشد. بنابراین به محض آماده شدن شرایط زندگی زوجین می توانند برای انتقال جنین اقدام کنند.

tabanclinic

پاسخ

ده − هفت =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان