فریز بافت

فریز بافت

فریز بافت یکی از روش های کمک باروری می باشد که روی مردان و زنان نابارور انجام می شود. در این روش تخمک زن یا اسپرم مردی که دارای شرایط مطلوبی می باشد را فریز و منجمد می کنند . اینکه فریز بافتها چه کاربردی دارد و تحت چه شرایطی نگهداری می شود سوالی است که در ادامه به آن پاسخ می دهیم .

فریز-بافت

فریز-بافت

کابرد فریز بافت

بافت تخمک یا اسپرم را منجمد و فریز می کنند تا در آینده به فرد در باروری کمک کند . فرد در صورتی که در شرایطی به شرح ذیل قرار بگیرد از این روش استفاده می کند:

  • شروع فرآیند سرطان زیرا در برخی روش های درمان از جمله شیمی درمانی یا رادیوتراپی ممکن است آسیب هایی به تخمک وارد شود.
  • نگرانی فرد درباره کاهش احتمال باروری در آینده به دلیل بالارفتن سن
  • زنی که می خواهد درمان ناباروری با ivf را انجام دهد ولی همسرش دارای شرایط مطلوب از جمله کم بودن تعداد اسپرم نیست.

فریز کردن بافت تخمدان

در این روش بافت تخمدان زن را که دارای شرایط مناسبی است در محیط آزمایشگاهی که  استریل می باشد ،فریز و منجمد می کنند . این کار برای اینست که فرد در صورتی که قصد باردار شدن در آینده را دارد از این بافت استفاده کند. نتایج مطالعات جدیدی که بر روی زنانی که فریز تخمدان استفاده کرده اند اینست که از هر 10 زن 4 نفر با استفاده از تخمدان فریز بارور شده اند. این روش در زنانی که دارای میانگین سنی 27 سال بوده اند موفقیت آمیز بوده است . نکته قابل توجهی که در این روش مشاهده شده است اینست که یائسگی در دو سوم زنان معکوس شده به طوری که فولیکول های تخمدان مجدد رشد کرده و باروری طبیعی شده اند حتی در برخی افراد نیز عادت ماهیانه مشاهده شده است . فریز کردن بافت تخمک نیز در این روش انجام می شود ولی در کل فریز کردن تخمدان بهتر است زیرا از یائسگی جلوگیری می کند و باروری صورت می گیرد.

فریز بافت بیضه

در این روش نمونه ای از بافت بیضه با روش جراحی ( بیوپسی) خارج می شود . سپس توسط ابزار استریل شده این بافت برای بررسی وجود اسپرم مناسب با استفاده از میکروسکوپ بررسی می شود. در صورت داشتن شرایط مطلوب بافت بیضه در قطعاتی برش داده شده و در ظروفی که دارای مواد نگهدارنده می باشد فریز می شود. در مورد کودکان نیاز به بررسی نمی باشد و فریزبیضه انجام می شود می شود .

برای اطلاع از درمان ناباروری روی ادامه مطلب کلیک کنید .

برخی خدمات کلینیک درمان ناباروی تابان:

درمان واریکوسل

درمان اندومتریوز

لاپاراسکوپی

واریکوسلکتومی

ارکیوپکسی

هیستروسونوگرافی

 

 

 

tabanclinic

پاسخ

14 + یازده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان