علل سقط جنین

علل سقط جنین

علل سقط جنین در سه ماهه اول چیست ؟ علل سقط جنین در ماههای اول چیست ؟ علت سقط جنین در دوماهگی چیست ؟ خونریزی سقط جنین به چه صورت است ؟ از کجا بفهمیم جنین سقط شده ؟ چه غذاهایی باعث سقط جنین می شود ؟ راههای جلوگیری از سقط جنین چیست ؟ در ادامه به طور مفصل به این سوالات پاسخ داده می شود .

علل سقط جنین در ماههای اول 

علل سقط را می توان به علل جنینی ، مادری و پدری تقسیم کرد :

علل جنینی

  1. تکامل غیر طبیعی زیگوت که شامل تکامل غیرطبیعی زیگوت ، رویان ، جنین ابتدایی و گاهی جفت می شود .
  2. سقط آنوپلوئید

منظور از آنوپلوئید در انسان ، هر گونه انحراف از دیپلوئیدی 2n   کروموزومی است . در مقابل یوپلوئید در انسان به معنای داشتن مضرب 2n کروموزومی است( 46XY , 46XX)

علل-سقط-جنین

علل-سقط-جنین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برخی از آنوپلوئیدی در انسان به شرح ذیل است:

تریزومی ، مونوزومی هایی مانند مونوزومی x ، تریپلوئیدی و تتراپلوئیدی .

از میان این آنوپلوئیدی ها ، تریزومی اتوزومی ، شایعترین ناهنجاری کروموزومی است که سبب سقط های زودرس می شود . تریزومی های اتوزومی در کروموزوم های 13 ، 16 ، 18 ، 21 و 22 دیده می شود . تریزومی های اتوزومی با حیات منافات دارند .

  1. سقط های یوپلوئید

علل سقط یوپلوئید بدرستی شناخته نشده است اما گفته می شود انواع اختلالات طبی ، شرایط محیطی و ناهنجاری های تکاملی در آن دخالت دارند . از نظر زمانی ، این نوع سقط دیرتر از سقط های آتوپلوئید اتفاق می افتد . 4/3 سقط های آتوپلوئید قبل از هفته 8 حاملگی رخ می دهند . در حالیکه سقط های یوپلوئید در حدود هفته 13 حاملگی به حداکثر شیوع می رسد . میزان بروز سقط های یوپلوئید به طور قابل توجهی بعد از 35 سالگی مادر افزایش می یابد .

بیماری های مزمن ناتوان کننده مانند سل یا کارسینوماتوز در اوایل حاملگی به ندرت سبب سقط می شوند . اسپروی سلیاک سبب ناباروری در مرد و زن و سقط های راجعه می شوند.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکزدرمان ناباروری   تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس   اینستاگرام مراجعه کنید. 

علل مادری

  1. عفونت ها

بعضی از عفونت های مزمن از علل ناشایع سقط در انسان هستند . ویروس هریس سیمپلکس میزان بروز سقط را به دنبال آلودگی در اوایل حاملگی افزایش نمی دهد . هیچ مدرکی دال بر ایجاد سقط در انسان توسط لیستریا مونوسیتوژن یا کلامیدیا تراکوماتیس کشف نشده است . سیفلیس ، ویروس شماره یک نقص ایمنی انسان و استرپتوکوک های گروه B در ایجاد سقط نقش دارند .

  1. بیماری های مزمن ناتوان کننده

بیماری های مزمن ناتوان کننده مانند سل یا کارسینوماتوز در اوایل حاملگی به ندرت سبب سقط می شوند . اسپروی سلیاک سبب ناباروری در مرد و زن و سقط های راجعه می شوند.

مطالب مرتبط با این مقاله :

درمان ناباروری 

اندومتریوز

کیست تخمدان

سقط مکرر

tabanclinic

پاسخ

چهار + 18 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان