علت نازایی

علت نازایی

سه علت عمده برای نازایی وجود دارد : علل مردانه ، اختلال در تخمک گذاری ، اختلال در لوله های رحمی . ممکن است علت خاصی برای ناباروری پیدا نشود که به آن نازایی با علل ناشناخته می گوییم.

تشخیص نازایی درمردان

برای آقایان ساده ترین روش ها آزمایش اسپرم می باشد که کیفیت  ، تحرک ، تعداد  اسپرم در آن بررسی می شود . نکته مهم اینست که این آزمایش را در مراکز ناباروری انجام دهند . ممکن داست تنها این تست کافی نباشد و آزمایش دیگری در فاصله دو تا سه ماه گرفته می شود . در برخی موارد آزمایش ارزیابی هورمون ها و در موارد دیگر ارزیابی ژنتیکی انجام شود . بر اساس علتی که شناسایی می شود ممکن است از آزمایشات تکمیلی استفاده شود .

علت-نازایی

علت-نازایی

تشخیص نازایی در زنان

بر اساس علت نازایی در زنان  ، از روش های تشخیصی استفاده می شود . مهم ترین مسئله بحث تخمدان و تخمک گذاری می باشد . سوال اینجاست از کجا بفهمیم تخمک گذاری طبیعی است ؟

وجود  قاعدگی منظم نشانه عملکرد خوب تخمدان است. اگر قاعدگی این فرد ، نامنظم شود دارای اختلال در تخمک گذاری شده است . در افرادی که از ابتدا قاعدگی نامنظم دارند با آزمایش هورمون هایی که در ارتباط با  تخمدان هستند بررسی  می شوند. این تست ها شامل آزمایش FSH و AMH می باشد . تست FSH نشان دهنده کیفیت تخمک گذاری است که در روز سوم قاعدگی انجام می شود . تست AMH نشان دهنده ذخیره تخمدانی است . اینکه فرد چه میزان تخمک دارد و قدرت تخمک برای باروری چه میزان است . این تست را در هر زمان از سیکل قاعدگی می توان انجام داد . روش های تصویر برداری از جمله سونوگرافی واژینال نیز بررسی عملکرد تخمدانی کمک می کند . این روش نیز در سیکل قاعدگی انجام می شود . با این روش اندازه تخمک ها نشان داده می شود . با یان روش تخمک ها شمارش می شوند .  در خانم هایی که تخمک های ضعیفی دارند تعداد تخمک ها کم ( کمتر از 5 تخمک در تخمدان ) است که در حال ضعیف شدن عملکرد تخمک گذاری هستند .

بر اساس علت نازایی در زنان  ، از روش های تشخیصی استفاده می شود . مهم ترین مسئله بحث تخمدان و تخمک گذاری می باشد . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکزدرمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس   اینستاگرام مراجعه کنید.

علل نازایی در زنان

یکی از علل نازایی در زنان اختلال در لوله های رحم می باشد . یکی از روش های تشخیصی آن رادیولوژی یا عکس رنگی رحم می باشد که ماده ای رنگی از طریق دهانه رحم به رحم تزریق می شود. این ماده داخل رحم را پر می کند . وارد لوله های رحمی می شود . در صورتی که لوله ها باز باشند به داخل شکم وارد می شود . در حین تزریق ماده حاجب و حرکت آن به رحم دستگاه رادیولوژی چندین عکس می گیرد . این تصاویر سلامت رحم و شکل آن را مشخص می کند. همچنین باز بودن لوله ها را مشخص می کند . این روش در برخی موارد علاوه بر تشخیص منجر به درمان می شود . زیرا ماده حاجبی که با فشار به لوله ها وارد می شود در مسیر خود اگر ضایعه ای باشد که انسداد را در لوله ها ایجاد کرده ، باعث باز شدن لوله ها می شود .

مطالب مرتبط با این مقاله :

درمان ناباروی 

درمان ناباروری در زنان 

درمان ناباروری در مردان 

tabanclinic

پاسخ

17 − 13 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان