سیستم ایمنی بدن و سقط جنین

سیستم ایمنی بدن و سقط جنین

هدف از نگارش این مقاله این است که ناباروری و نیز سقط مکرر تحت عناوین مختلف و نیز از منظر های مختلف و جدیدی مورد بحث و وارسی قرار گیرد.

قطعا با مطالعه این مقاله با تصویری جدید از ناباروری آشنا خواهید شد و اطلاعاتی را دریافت خواهید کرد که تاکنون با آنها مواجه نشده اید.

 

متاسفانه برخی از زوجین به دلیل وجود مشکلاتی نمی توانند صاحب فرزند شوند. اما امروزه با پیشرفت علم تمام روش های درمان باروری به صورتی می باشد که هیچ زوج ناباروری باقی نمی ماند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با کلینیک درمان ناباروری در تهران شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید

 

مشکل خود ایمنی در بارداری

یکی از مهم ترین دلایلی که در ناباروری و نیز سقط هایی که مکررا اتفاق می افتند، نقش مهمی را ایفا می کند سیتم ایمنی بدن است.

برای اینکه در خصوص این موضوع فهم درستی شکل بگیرد ابتدا لازم می دانیم که نکاتی در خصوص سیستم دفاعی بدن و نقشی که در بدن ایفا می کند را خدمت شما عرض کنیم.

سیستم دفاعی بدن دقیقا چه نقشی در بدن دارد؟

 سیستم دفاعی بدن مامور است که اگر هرگونه بیماری و یا میکروبی به بدن وارد شد در برابر آن مقاومت داشته تا آنها را از بین برده در نتیجه بدن را سالم و عاری از هرگونه میکروب و ویروسی نگهدارد.

 

سیستم ایمنی بدن و سقط جنین

سیستم ایمنی بدن و سقط جنین

بین سیستم دفاعی بدن و عدم بارداری و یا سقط جنین چه ارتباطی وجود دارد؟

حال پس از اینکه دانستیم سیستم دفاعی بدن تمامی عوامل خارجی را شناسایی و در برابر آنها مقاومت می کند تا بدن انسان بیمار نشود می خواهیم بدانیم ربط سیستم دفاعی با سقط جنین و یا عدم بارداری چیست.

ارتباطی که بین سیستم دفاعی بدن و حاملگی و سقط جنین وجود دارد این است که گاها دیده می شود بدن در برابر اسپرم ( اسپرم از بدن مرد وارد بدن زن می شود و به عنوان عاملی خارجی در بدن می خواهد تاثیر بگذارد تا حاملگی اتفاق بیفتد.)، واکنش نشان داده و آن را به عنوان خطری برای بدن شناسایی می کند. این عملکرد نادرست سیستم بدن در نتیجه بسیاری از عوامل می تواند اتفاق بیفتد. به هرحال مقاومتی که بدن در برابر اسپرم دارد در نهایت منجر به دو اتفاق می شود: یا اصلا نمی گذارد لقاح اتفاق افتد و جنین شکل بگیرد و یا اینکه اگر جنین شکل بگیرد بعد از مدتی سقط جنین می اتفاق می افتد.

مشکل خود ایمنی در بارداری

در این بخش ابتدا می خواهیم به مشکل خود ایمنی بپردازیم. مشکل خود ایمنی درواقع به این موضوع اشاره دارد که ( پیشتر اشاره ای داشتیم) بدن زن در برابر اسپرم هایی که به داخل رحم وارد می شود حمله کرده و می خواهد آنها را از بین ببرد. در واقع در این مورد سیستم دفاعی بدن به طور اشتباهی پیام های غلطی دریافت می کند و در برابر اسپرم ها احساس خطر کرده و به جای اینکه از اسپرم ها نگه داری کند در برابر آن ها جبهه گرفته و آنها را از بین می برد. این مساله باعث می شود بارداری اتفاق نیفتد و  زنان و مردان با مشکل ناباروری مواجه شوند. در این موارد ما به اصطلاح می گوییم در بدن خانم باردار مشکل خود ایمنی به وجود آمده است.

 آزمایش ایمنی بدن قبل از بارداری

 توصیه ای که در طی این سال ها پزشکان به مادران و زنان دارند این است که حتما آزمایشات لازم برای آگاهی از وضعیت سیستم ایمنی بدن داشته باشند. در بسیاری از مواردی که دلیل قطعی ناباروری و یا سقط جنین از سوی پزشکان قابل فهم نیست این گزینه باقی می ماند که آزمایشاتی برای اطلاع از وضعیت بدنی زن داشته باشند.

نکاتی در خصوص تئوری نقش ایمنی بدن در عدم توانایی بارداری و یا سقط جنین

واقعیتی که وجود دارد این است که هنوز هم عده ای از پزشکان در آمریکا و انگلیس وجود دارند که نسبت به این تئوری با دیده شک و یا انکار می نگرند. بدین معنا که این نظریه را قبول ندارند که سیستم ایمنی بدن باعث شود جنین از بین برود.

علیرغم تمامی اختلاف نظر ها این آزمایشات در حال انجام است و در طی بارداری ها و یا پس از رخ دادن سقط جنین روند آزمایشات از سوی پزشکان انجام می شود تا بدانند بدن زنان دقیقا چه واکنشی در برابر جنین دارد.

یکی از نکات منفی ای که در خصوص این آزمایش وجود دارد این است که به دلیل حساسیت بالا هزینه های زیادی را به خانواده ها تحمیل می کند.

سیستم ایمنی بدن و سقط جنین

سیستم ایمنی بدن و سقط جنین

بهترین مرکز درمان ناباروری در تهران

خوشبختانه در طی دو دهه اخیر به قدری فعالیت ها در حوزه درمان ناباروری افزایش یافته است که درصد کسانی که با مشکل ناباروری مواجه بودند ولی بعد ها با راه حل های درمانی توانستند مادر یا پدر شوند رو به افزایش است.

در تهران و در بسیاری از شهر های بزرگ در کشورمان مراکزی هستند که به عنوان بهترین مرکز درمان ناباروری در تهران و یا شهر های دیگر شناخته شدند و در حال انجام خدمت به شهروندان عزیز هستند.

روز به روز به دانش و توانایی های پزشکان افزوده می شود و زنان و مردان زیادی به این آرزوی دیرینه شان می رسند و این توفیق بزرگی برای همه ما محسوب می شود.

اگر شما هم به مشکل ناباروری مواجه هستید می توانید با مراجعه به این مراکز از خدمات آنها استفاده کنید.

خاتمه

در انتها باید گفت برای درمان ناباروری راه های مختلفی وجود دارد. بنا به منشا این مشکل ( ناباروری) راه های مخصوص برای مقابله با آن علت ( علت ناباروری) مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از زنانی که با تنبلی تخمدان مواجه اند درمان دارویی می تواند آنها را به مقصودشان برساند. ولی در موارد دیگر مثلا اگر تخمک گذاری با مشکل مواجه مواجه باشد یا اسپرم ها توانایی بارور کردن تخمک ها را نداشته باشند از راه هایی مثل لقاح داخل رحمی یا لقاح در فضای آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

به هر صورت برای تمامی مشکلات ناباروری تمهیداتی اندیشیده شده است که تا حد زیادی موفقیت آمیز بوده است.

 

راه های ارتباطی با کلینیک ناباروری تابان :

tabanclinic

پاسخ

هشت − 7 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان