سندرم تخمدان پلی کیستیک و ناباروری

سندرم تخمدان پلی کیستیک و ناباروری

تخمک گذاری روندی است که تحت تاثیر هومون هایی که از مغز ترشح می شوند کنترل می شود . در دوران جنینی تخمک هایی که در تخمدان بوجود می آید در بعد از بلوع در هر سیکل قاعدگی آزاد می شوند . مشکل در روند تخمک گذاری از مهم ترین علل نازایی در خانم ها به شمار می آید . یکی از این بیماری ها سندرم تخمدان پلی کیستیک است که به نام تنبلی تخمدان نیز شناخته شده است .

تخمدان پلی کیستیک نوعی ناهنجاری هورمونی رایج در بین خانم هایی است که در سنین باروری قرار دارند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکزدرمان ناباروری   تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس   اینستاگرام مراجعه کنید.

تخمدان نرمال ، یکی از تخمک هایی که به صورت طبیعی در تخمدان هر نوزاد دختری وجود دارد در هر سیکل قاعدگی بزرگ می شود ، بالغ می شود و از نظر اندازه بر سایر تخمک ها غالب می شود . به صورتی که اندازه آن بیشتر از 2 سانتیمتر رسید جدار آن پاره شد و تخمک آزاد می شود . در این شرایط تخمک وارد لوله های رحم می شود و برای لقاح و باروری آماده می شود . اما بیماری که مبتلا به PCO یا تخمدان پلی کیستیک می باشد ، شرایط به گونه ای دیگر است . تخمکی که باید در هر ماه رشد کند در مرحله ای متوقف می شود در نتیجه تخمک غالب بر سایر تخمک ها نخواهیم داشت . بنابراین جداره پاره نمی شود و تخمکی آزاد نمی شود . یکی از دلایلی که ایجاد ناباروری یا تاخیر در ناباروری خانم می کند همین امر می باشد .

در نتیجه کیست های کوچک به اندازه 5 تا 10 میلیمتر داریم که به صورت گروهی در اطراف تخمدان قرار می گیرند .

سندرم-تخمدان-پلی-کیستیک-و-ناباروری

سندرم-تخمدان-پلی-کیستیک-و-ناباروری

چگونه با تخمدان پلی کیستیک باردار شویم ؟

تخمدان پلی کیستیک نوعی ناهنجاری هورمونی رایج در بین خانم هایی است که در سنین باروری قرار دارند . نام این سندرم با توجه به ظاهر اکثر تخمدان های مبتلا به این عارضه انتخاب شده است یعنی وجود کیست های متعدد بر روی دیواره خارجی تخمدان ها . این بیماری به صورت معمول با مواردی به شرح ذیل مشخص می شود :

  • قاعدگی نامنظم
  • نازایی
  • پر مویی بدن
  • چاقی
  • بزرگی دو طرف تخمدان پر از کیست

یکی از مشکلات زیربنایی موجود همراه سندرم پلی کیستیک وجود عدم تعادل هورمونی است . در زنانی که به این سندرم مبتلا هستند ، تخمدان ها بیش از حد طبیعی آندروژن تولید می کنند . آندروژن ها هورمون های مردانه ای هستند که زنان هم آنها را تولید می کنند . بالا رفتن این هورمون ها بر شکل گیری و آزاد سازی تخمک در دوره تخمک گذاری تاثیر می گذارد . میزان بالای آندروژن می تواند باعث ایجاد آکنه ، رشد موهای زائد ، افزایش وزن و مشکل در تخمک گذاری شود .

درمان قطعی تخمدان پلی کیستیک

اکثر خانم های مبتلا به این سندرم به ترکیبی از درمان های متفاوت نیاز دارند . تغییر سبک زندگی از جمله مهم ترین درمان های تخمدان پلی کیستیک می باشد . بهتر است فرد مبتلا با تغییر رژیم غذایی ، افزایش فعالیت بدنی ، وزن خود را کاهش دهد . مصرف قرص های ضد بارداری از روش های درمان این بیماری به شمار می رود که البته با تجویز و تشخیص پزشک باید مصرف شود . زیرا مصرف خودسرانه در برخی موارد نه تنها به درمان آن کمک نمی کند بلکه در برخی موارد باعث تشدید بیماری می شود .

مطالب مرتبط با این مقاله :

کیست تخمدان 

تنبلی تخمدان 

درمان ناباروری 

اندومتریوز 

tabanclinic

پاسخ

بیست − دوازده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان