راه های پیشگیری از ناباروری

راه های پیشگیری از ناباروری

تمام مواردی که عامل بروز ناباروری قبل از ازدواج و قبل از اینکه زوجین بخواهند اقدام به بارداری کنند قابل تشخیص نیست و تمام موارد نیز قابل پیشگیری نمی باشد اما می توان با اتخاذ یک استراتژی های خاص بتوان شانس ناباروری را در زوجین کاهش داد. در ادامه به شرح روش های قابل پیشگیری از بروز ناباروری در زوجین پرداخته می شود. با ما همراه باشید.

.

تمام مواردی که عامل بروز ناباروری قبل از ازدواج و قبل از اینکه زوجین بخواهند اقدام به بارداری کنند قابل تشخیص نیست و تمام موارد نیز قابل پیشگیری نمی باشد اما می توان با اتخاذ یک استراتژی های خاص بتوان شانس ناباروری را در زوجین کاهش داد.  برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکز درمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید

چطور از نازایی پیشگیری کنیم؟

  • بحث لایف استایل بسیار حائز اهمیت می باشد. حفظ ورن ایده آل هم در خانم ها و هم در آقایان با توجه به مسائل شایع در هر دو مورد اهمیت می باشد. ممکن است همه ما در مورد افزایش وزن و ارتباط آن با سندرم پلی کیستیک در خانم ها شنیده ایم. کاهش وزن در این سندرم که در خانم ها بسیار شابع می باشد اقدام درمانی مهمی محسوب می شود و می تواند در درصد زیادی از ناباروری را که عامل آن در واقع تخمدان پلی کیستیک می باشد برطرف کند.
  • در مورد افزایش وزن در آقایان نیز با کاهش پارامترهای اسپرم مواجه خواهیم بود که حفظ وزن ایده آل می تواند با افزایش پارامترهای اسپرم و تعداد آنها شانس باروری را افزایش داد.
  • پرهیز از مصرف تنباکو، سیگار ، الکل و مصرف بالای کافئین قهوه و حتی چای در بحث پیشگیری از ناباروری حائز اهمیت می باشد.
  • بعد از بحث تغذیه مناسب و پرهیز از مصرف موارد ذکر شده می توان اشاره کرد که حفظ یک فعالیت بدنی متعادل در طی هفته و استفاده از فعالیت های نرمشی و ورزشی روزانه و هفتگی بسیار تغییر مناسبی می باشد که می توان در لایف استایل انجام شود.
  • مصرف فراوان میوه جات و سبزیجات تازه و عدم مصرف فست فود بسبار اهمیت دارد. میوه جات و سبزیجات منابع غنی آنتی اکسیدان هستند و کمک می کند در کنار لایف استایل کاهش شیوع ناباروری موثر باشد.
  • مصرف داروهایی که فرد ممکن است به دلایل خاص استفاده کند ممکن است اثرات نامطلوبی را در باروری فرد بگذارند و حتی با مصرف برخی داروها اجازه اقدام به باروری به زوجین داده نمی شود.
  • تماس های شغلی پرخطر و آسیب هایی که مواد سمی می تواند در این راستا در باروری آقایان می تواند موثر باشد، بیشتر مطرح است. مواد سمی که در آن محیط جزء آلاینده های محیطی محسوب شوند، می توانند در ساخت اسپرم تاثیر گذار باشند. با پرهیز از مواد سمی، استفاده از ماسک در محیط کار و دوری از گرمای شدید می توان شانس ابتلا به ناباروری در آقایان کمتر شود.

تمام موارد ذکر شده می تواند در آسیب به جنین و حتی سقط جنین نیز موثر باشد.

مصرف داروهای بدنسازی و رابطه آن با باروری

مصرف ترکیبات هورمونی و موادی که به شکل غیر استاندارد بدون مصرف پزشک مصرف می شود طبیعتا می تواند خطرناک و آسیب رسان باشد و مصرف بلند مدت آن چه بسا که آسیب های غیر قابل برگشت ایجاد می کند و حتی فرد با روش های پبشرفته کمک باروری هم شانس بسیار کمی در دست بابی به باروری دارد.

راه های پیشگیری از ناباروری

راه های پیشگیری از ناباروری

فاکتورهایی خطرزا در زوجین

  • نکته بسیار کلیدی و مهم در مشاوره قبل از ازدواج و حتی قبل از بارداری اگر زوجی در خانواده نزدیک خود افرادی را دارند که درگیر ناباروری هستند خود می تواند یک عامل خطر باشد و حتما باید در زمان مشاوره این مساله بیان شود زیرا ممکن است این زوج نیز به ناباروری نیز مبتلا باشند
  • مساله قاعدگی های دردناک در خانم ها اگر با مصرف یا مسکن ساده این درد برطرف نمی شود قطعا به روش های درمانی پبشرفته تری نیاز دارد.
  • مشکل آندومتریوز و ارتباط مستقیم آن با ناباروری

نقش سن در ناباروری

مهم ترین فاکتور در خانم ها بحث سن می باشد. امروزه سن ازدواج بالا رفته و به دلایل مختلف فرد دیرتر اقدام به بارداری می کند. به خصوص خانم ها با توجه مشکلاتی عدیده ای که برای آنها وجود دارد شاید تصیمم بگیردند در سن بالاتری اقدام به بارداری کنند. بحث سن در خانم ها بیشتر از آقایان اهمیت دارد زیرا بعد از سن 37 سالگی شیوع ناباروری بیشتری وجود دارد و حتی بعد از 40 سالگی افزایش چشمگیرتر شیوع ناباروری وجود دارد.

tabanclinic

پاسخ

چهار × پنج =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان