درمان ناباروری

درمان ناباروری

در گذشته ناباروری به نوان بیماری غیر قابل درمان شناخته شده بود . امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و علم پزشک قابل د رمان می باشد . در این میان یکی از زوجین دارای مشکلات ناباروری هستند.طبق بررسی های انجام شده حدود 40 درصد علل ناباروری مردان و 40 درصد زنان و 10 درصد به علل ژنتیکی و 10 درصد به علل ناشناخته می باشد . در ادامه به روش های درمان ناباروری در مردان و زنان می پردازیم.

درمان-ناباروری

درمان-ناباروری

درمان ناباروری در زنان

درمان ناباروری با IVF

یکی از این روش ها لقاح خارجی رحم ivf می باشد . این روش برای زنانی که شرایط رسیدن اسپرم به رحم را ندارند یا مردانی که دارای اسپرمی نیستند که تحرک کافی داشته باشند استفاده می شود .

چه افرادی تحت درمان با ivf قرار می گیرند؟

 1. در صورتی که لوله های رحم دچار انسداد شده باشند.
 2. در صورت چسبندگی حفره لگنی در زنان
 3. اسپرم به تعداد کافی نمی باشد .
 4. کم بودن تحرک اسپرم

میزان موفقیت ivf

میزان موفقیت درمان ناباروری با ivf به عوامل مختلفی بستگی دارد . ولی به طور میانگین درصد موفقیت با این روش 30 تا 40 درصد گزارش شده است .

مراحل انجام عمل  ivf

این روش دارای مراحلی به شرح ذیل می باشد :

 1. تحریک تخمک گذاری

در حالت کلی در زمان قاعدگی تعداد زیادی از فولیکول ها از تخمک آزاد شده و شروع به رشد می کند . اما تنها یکی از آنها به رشد کامل رسیده و بقیه از بین می روند فولیکول کیسه های حاوی مایع هستند که در تخمدان قرار دارند . تخمک در این فولیکوها تولید و رشد می کنند .. در این موارد پزشک داروهایی برای تحریک تخمک گذاری به زن تجویز می کند تا فولیکول های بیشتری به بلوغ برسند . این داروها به دو صورت تزریقی یا خوراکی به بیمار داده می شود. مدت زمان استفاده از این داروها معمولا 10 روز از روز سوم قاعدگی شروع می شود. در این مدت با سونوگرافی میزان تخمک گذاری بررسی می شود. یکی از این داروها تزریق هورمون HCG می باشد که بعد از گذشت 36 تا 38 ساعت از زمان تزریق، تخمک ها از بدن زن خارج می شود .

 1. جمع آوری تخمک

زمانی که تخمک ها به بلوغ رسید ( اندازه پرتقال رسیده می شود) در نزدیک جدار واژن قرار می گیرد. برای خارج کردن این تخمک ها ابتدا فرد تحت بیهوشی قرار می گیرد . در ابتدا پزشک از طریق سونوگرافی محل دقیق تخمک ها را در رحم مشاهده می کند سپس فولکول های حاوی تخمک ها را با وسیله ای سوزن مانند سوراخ کرده و از طریق پمپ آن ها را خارج می کند . لاپاراسکوپی نوعی جراحی است که برای مشاهده و خارج کردن تخمک های بالغ می باشد . برای اطلاع از این جراحی روی ادامه مطلب کلیک کنید.

 1. آماده سازی اسپرم
 2. لقاح جنین
 3. انتقال جنین به رحم

اهدای تخمک

برخی از زنان به دلیل داشتن شرایط نامناسب نمی توانند باردار شوند . از شایع ترین این شرایط تخمک می باشد . تخمک این افراد به دلایلی نظیر یائسگی زودرس، تولد بدون تخمک ، سابقه جراحی تخمک ، شیمی درمانی ، تخمک دارای کیفیت پایین ، اختلالات ژنتیکی برای بارداری مناسب نمی باشد . یکی از روش های درمان ناباروری اهدای تخمک می باشد . در این روش از تخمک فرد اهدا کننده برای باروری زن کمک گرفته می شود.

درمان-ناباروری

درمان-ناباروری

اهدای تخمک

برخی از زنان به دلیل داشتن شرایط نامناسب نمی توانند باردار شوند . از شایع ترین این شرایط تخمک می باشد . تخمک این افراد به دلایلی نظیر یائسگی زودرس، تولد بدون تخمک ، سابقه جراحی تخمک ، شیمی درمانی ، تخمک دارای کیفیت پایین ، اختلالات ژنتیکی برای بارداری مناسب نمی باشد . یکی از روش های درمان ناباروری اهدای تخمک می باشد . در این روش از تخمک فرد اهدا کننده برای باروری زن کمک گرفته می شود.

نحوه انجام اهدای تخمک

در ابتدا برای اینکه تخمک از بدن فرد اهدا کننده خارج شود تحت بی حسی قرار می گیرد . سپس سوزنی که به پروب سونوگرافی وصل می باشد درون واژن قرار می گیرد . برای مشاهده دقیق تخمدان ها و محل فولیکول ها از سونوگرافی استفاده می شود . با استفاده از سوزنی مخصوص سوراخی در فولیکول ها ایجاد می شود و با مکش ملایمی تخمک خارج می شود . اهدای تخمک نیاز به دقت و حساسیت پزشک متخصص دارد . مدت زمان این جراحی حدودا 30 دقیقه می باشد .

افراد مناسب برای اهدای تخمک

زنانی که دارای مشکلاتی در تخمک خود هستند  برای اهدای تخمک مناسب هستند این مشکلات به شرح ذیل می باشند:

 • در سن یائسگی قرار دارد .
 • از بدو تولد فاقد تخمدان باشد .
 • درمان های هورمونی تحریک تخمدان در او موثر نباشد .
 • در درمان ivf به دلیل تخمک نامناسب و جنین نامطلوب موفق نبوده است.
 • دارای نوعی بیماری ژنتیکی است که برای عدم انتقال به جنین از تخمک شخصی دیگر استفاده می کند.

شرایط اهدا کننده تخمک

فردی که تخمک خود را برای کمک به بارداری زنی که دارای مشکلات تخمدان است اهدا می کند باید دارای شرایطی به شرح ذیل باشد:

 • دارای سنی بین 18 تا 33 سال داشته باشد .
 • از سلامت جسمی و روانی برخوردار باشد .
 • دارای حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
 • عدم مصرف دخانیات
 • دارای وزنی ثابت باشد ( شاخص توده بدنی او بین 18 تا 29 باشد ) زیرا افزایش وزن کیفیت تخمک را تحت تاثیر قرار داده و امکان ناموفق بودن بارداری وجود دارد .
 • دارای حداقل یک فرزند باشد .

بعد از اینکه بررسی هایی درباره اینکه فرد دارای شرایط اهدای تخمک است باید تست هایی را جهت اطمینان از سلامت جسمی و روانی انجام دهد.

درمان ناباروری با iui

یکی از روش های درمان ناباروری لقاح داخل رحمی با IUI می باشد . در این روش اسپرم تحت شرایط مناسب به درون رحم انتقال می یابد تا لقاح صورت گیرد . این روش برای زوج هایی که فاقد شرایط برای باروری هستند انجام می شود .

لقاح داخل رحمی با IUI

یکی از روش های درمان ناباروری لقاح داخل رحمی با IUI می باشد . در این روش اسپرم تحت شرایط مناسب به درون رحم انتقال می یابد تا لقاح صورت گیرد . این روش برای زوج هایی که فاقد شرایط برای باروری هستند انجام می شود . در ادامه به نحوه درمان این روش می پردازیم.

افراد مناسب برای درمان ناباروری با IUI

زمانی که ناباروری زوجین تشخیص داده شد اولین روش برای درمان ناباروری با  لقاح داخل رحمی IUI پیشنهاد می شود . این روش برای افرادی که دارای شرایطی به شرح ذیل هستند انجام می شود:

 • کم تحرکی و پایین بوددن تعداد اسپرم
 • بالا بودن تعداد اسپرم های غیر عادی
 • کم بودن میزان مایع منی
 • وجود آنتی اسپرم انتی بادی در مایع منی
 • نامناسب بودن شرایط رحم برای ورود اسپرم به آن از جمله ترشحات کشنده اسپرم در دهانه رحم ، کاهش حجم مخاط در دهانه رحم ، غلیظ بودن موکوس سرویکس که مانع از ورود اسپرم به رحم می شود.
 • بیماری اندومتریوز
 • اختلالات تخمک گذاری
 • ناتوانی در حفظ حالت نعوظ به دلیل ناتوانی جنسی
 • اختلال در آناتومی آلت تناسلی
 • اختلال واژینسیم ( در این حالت عضلات واژن دچار انقباض در هنگام دخول می شود به نحوی که امکان تماس جنسی را غیر ممکن می سازد. )

مراحل لقاح داخل رحمی با IUI

این روش در مراحلی به شرح ذیل انجام می شود :

مرحله اول

در ابتدا برای افزایش تخمک گذاری داروهایی برای تحریک تخمک گذاری به فرد تزریق می شود .هورمونی به نام HCG به زن تزریق می شود . برای بررسی وضعیت تخمک گذاری سونوگرافی انجام می شود.

مرحله دوم

از مرد خواسته می شود نمونه مایع منی خود را تهیه کرده و به آزمایشگاه ارسال می شود . این نمونه 3 الی 5 روز بعد از خروج مایع منی باید این نمونه را تهیه کند . این نمونه باید از طریق استمنا و بدون استفاده از کاندوم اسپرم کش تهیه شود . اسپرم در محیط آزمایشگاه شسته می شود و از مایع منی جدا شده و برای تزریق به رحم آماده می شود.

مرحله سوم

در این مرحله اسپرم آماده شده بدون بیهوشی از طریق لوله باریکی به نام کاتتر داخل رحم تزریق می شود . بعد از این عمل زن مرخص می شود و نیاز به بستری ندارد . 2 هفته بعد از عمل زن تست بارداری می دهد تا نتیجه لقاح iui مشخص شود.

اهدای جنین

اهدای جنین یکی از روش های درمان ناباروری برای زوجینی می باشد که دارای مشکل باروری هستند . در روش درمان لقاح خارج رحمی ممکن است جنین های اضافی از لقاح ایجاد شود . در برخی موارد این جنین ها در شرایط استریل نگهداری می شود . افراد آنها را به مراکز تحقیقاتی یا به زوجین نابارور اهدا می کنند .

نحوه انجام اهدای جنین

پس از انجام بررسی هایی که توسط پزشک انجام می شود فرد آزمایشاتی برای اینکه دارای شرایط مناسب برای باروری نمی باشد جنینی که اهدا شده است طی جراحی ساده در رحم زن قرار می گیرد . این جنین حاصل لقاح خارج رحمی با IVF می باشد که قبلا در شرایط آزمایشگاهی نگهداری شده و به فرد نابارور اهدا می شود .

شرایط اهدای جنین

افرادی می توانند درمان ناباروری با استفاده از روش اهدای جنین داشته باشند که دارای مشکلاتی به شرح ذیل باشند:

 • در صورتی که هر دو زوج با هیچ روش درمان ناباروری ، بارور نمی شوند.
 • در صورتی که زن با هیچ روش درمانی باردار نمی شود.
 • وجود مشکلات ناباروری به دلایل ژنتیکی در زن یا مرد یا هر دو
 • سقط مکررجنین به دلیل مشکلات مرببوط به جنین

بررسی های پیش از اهدای جنین

قبل از جنین در رحم زن قرار گیرد نیاز به بررسی فرد دریافت کننده می باشد که شامل موارد ذیل است :

 • مشاهده پرونده پزشکی زوجین شامل گرده خونی و فاکتور RH
 • بررسی وجود یا سابقه بیماری هایی که از راه مقاربت منتقل می شوند مانند ایدز ، هپاتیت ، کلامدیا ، سیفلیس، گنوره
 • بررسی سلامت روحی و روانی زوجین
 • انجام معاینه لگن برای اطمینان از سلامت رحم
 • در صورتی که زن بالای 45 سل باشد علاوه بر انجام اقدامات مذکور نیاز به بررسی غملکرد قلب ، بیماری های همراه با بارداری انجام می شود.

آمادگی برای اهدای جنین

یکی از شرایط انتقال جنین به رحم دریافت کننده اینست که آندومتر رحم این فرد با زمان پریود اهداکننده همزمان یکی باشد . این کار نیاز به آمادگی اندومتر دارد که در مراحلی به شرح ذیل انجام می شود :

 • در صورتی که زن دارای عملکرد طبیعی تخمدان باشد باید هورمون GnRH-A دریافت کند تا سیکل قاعدگی تنظیم شود. فرد اهدا کننده برای تحریک تخمدان ها داروی هورمونی دریافت می کند و فرد دریافت کننده برای تحریک آندومتر ، استرادیول دریافت می کند.
 • برای بررسی این هورمون ها از روش های تصویربرداری مانند سونوگرافی و آزمایش خون استفاده می شود.
 • یک روز بعد از دریافت هورمون HCG توسط فرد اهدا کننده ، مصرف هورمون پروژسترون برای فرد دریافت کننده شروع می شود. این هورمون برای آمادگی اندومتر جهت کاشت جنین می باشد .

عوارض انتقال جنین

بندرت خطراتی در حین انتقال جنین وجود دارد . از جمله قرار گرفتن در محیطی نامناسب مانند لوله های فالوپ . گرفتگی کمی در عضلات رحم در هنگام کاشت جنین وجود دارد . این روش بدون درد برای فرد انجام می شود.

موفقیت اهدای جنین

موفقیت در این روش به عواملی از جمله موارد ذیل بستگی دارد :

 • کیفیت جنین در هنگام نگهداری
 • سن فرد اهدا کننده جنین
 • تعداد جنینی که انتقال داده می شود.

درمان ناباروری در مردان

درمان ناباروی در مردان با  روش بهبود تولید هورمون

اگر یک مرد دارای کمبود هورمونی باشد، ممکن است با  کمک دارو ها بتوان این کمبود هورمون را جبران کرد .

برخی از مردان مبتلا به اختلالات نسبتا خفیف اسپرم با استفاده از کلومیفن سیترات که نوعی قرص است ، در تلاش برای بهبود کیفیت مایع منی هستند. تحقیقات نشان می دهد  که افزایش تولید و تحریک اسپرم در درمان ناباروری می تواند کمک کننده باشد .

درمان-ناباروری

درمان-ناباروری

گاهی بعد از بررسی ها دلیل اصلی برای ناباروی مردان کمبود تعداد اسپرم شناخته می شود  ،در این صورت با کمک تجویز دارو می توان این کمبود تعداد اسپرم را جبران کرد و  ،استفاده از روش های جراحی  برای درمان ناباروری تا حد ممکن جلوگیری کرد .

 نقص ژنتیکی برای درمان ناباروی درمردان

بسیاری از موارد ناهنجاری های  اسپرم ژنتیکی هستند. از آنجاییکه در حال حاضر هیچ راهی برای اصلاح چنین نقصهای ژنتیکی وجود ندارد، ما در نهایت  می توانیم زوجین را در رابطه با روش های درمانی دیگر برای درمان ناباروی راهنمایی کنیم . اگر تست ژنتیکی برای ناباروری انجام شود ، ممکن است به منظور درمان روش های خاصی برای درمان ارائه گردد .

درمان ناباروی در مردان با کمک روش جراحی

درمان واریکوسل

اگرعلل ناباروی در مردان  واریکوسل  عنوان شود ، جراحی واریکوس تنها راه درمان بیان می شود ،جراحی واریکوسل در مراحل ابتدایی می تواند کمک فراوانی به روند بهبودی و درمان ناباروی داشته باشد .

درمان اسپرم صفر

چه مقدار تعداد اسپرم در معنی دارد؟

تجزیه و تحلیل اسپرم به منظور تعیین تعداد اسپرم زنده موجود در انزال  مرد انجام می گیرد . اگر در این بررسی ، تقریبا هیچ اسپرمی یافت نگردد، ممکن است لازم باشد، پزشک شما  برای بررسی دقیق تر آزمایشات  بیشتری انجام دهد . این تست می تواند شامل تجزیه و تحلیل اسپرم در آزمایشگاه باروری  انجام شود .

دلایل تعداد صفر اسپرم در مرد چیست ؟

 • انسداد ناحیه تناسلی
 • عفونت در سیستم تولید مثل مردان
 • آسیب وارد شدن  به ناحیه تناسلی مرد
 • اثرات جراحی بر سیستم تولید مثل مردان ،از جمله اثرات تابش و درمان شیمی درمانی
 • علل ژنتیکی

سایر علل بالقوه عبارتند از: بیضه ها، واریکوسل، داروهایی نظیر استروئید ها و آنتی بیوتیک ها، مصرف بیش از حد الکل و مصرف مواد مخدر

علائم آزوسپرومی یا تعداد صفر اسپرم در مایع منی چیست ؟

برای تشخیص تعداد صغر اسپرم در مایع منی  ،نیاز به تجزیه و تحلیل اسپرم است . با این حال، علائم متعددی وجود دارد که در رابطه با داشتن اسپرم غیر طبیعی وجود دارد. نشانه های منی غیرطبیعی شامل اسپرم هایی است که دارای رنگ های غیر معمولی مانند رنگ زرد، سبز، قرمز یا قهوه ای هستند ،اسپرم که در انسجام ضخیم تر یا نازک ترند و.. می باشد

آیا درمانی برای تعداد صفر اسپرم شناخته شده است ؟

گزینه های درمان برای این مورد وابسته به نوع و علت بیماری است. اگر هیچ شمارش اسپرم ناشی از انسداد نباشد، پزشک شما می تواند از طریق یک روش جراحی منبع انسداد را از بین ببرد. اگر علل اصلی برای ناباروری ،بیشتر هورمونی باشد، پزشک ممکن است داروهایی برای اصلاح تعادل هورمونی تجویز کند.

متخصصان جنسی  در زمینه مراقبت و درمان مشکلات باروری مردان، از جمله آزواسپرمی، با تجربه و شناخته شده هستند. نقش ما تست، تشخیص و ارائه گزینه های درمان برای بیماران که مایل به درمان تعدا صفر  اسپرم  و بسیاری از شرایط دیگر که به ناباروری مردان کمک می کند ،می باشد .

الیگواسپرمی چیست؟

در بعضی از موارد  تعداد کم نمونه منی گزارش می شود . این تعداد کم به معنی 20 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی است ، در صورتی که این وضعیت رخ دهد  به آن الیگواسپرمی می گویند . الیگواسپرمی به راحتی قابل تشخیص است ،و می توانیم با کمک آزمایش، انالیز منی  آن را تشخیص داد . در این صورت است که می تواند ناباروی رخ دهد ،تولید تعداد کم اسپرم می تواند در توانایی رسیدن اسپرم به تخمک اختلال ایجاد کند و سبب ناباروی در فرد شود . لازم به ذکر است کسانی که دچار اختلال الیگواسپرمی هستند شانس بیشتری برای درمان و باروری دارند ،دلیل آن هم در این است که این افراد اسپرم دارند اما در رسیدن به تخمک توانایی ندارند ،در این افراد با کمک روش های درمان ناباروری و قرار دادن تخمک زن در مجاورت اسپرم ،یا برعکس تزریق اسپرم به داخل تخمک زن می توان باروری را انجام داد .

تراتواسپرمی چیست ؟

تراتواسپرمی در واقع یکی از دلایل ناباروری است که در بین مردان شیوع دارد . در صورتی که اسپرم ها از نظر ظاهری از شکل طبیعی و نرمالی برخوردار نباشند، به آن وضعیت تراتواسپرمی گفته می شود.

برای باروری طبیعی نیاز است تا حداقل 4 در صد از اسپرم های مرد از نظر ظاهری، شکلی طبیعی و نرمال داشته باشند .  برای تولید جنین نرمال و طبیعی نیاز به اسپرم های نرمال می باشد . گاهی بنا بر دلایل مختلفی و یا وارد شدن  آسیب به بیضه ،اسپرم ها حالتی غیر طبیعی و غیر نرمال پیدا می کنند .

در نتیجه برای بررسی علل ناباروی در مردان  ،تمرکز اصلی بر روی اسپرم ها و وضعیت آن ها می باشد  ،البته علل هورمونی نیز در این مورد می تواند دخیل باشد . در اکثریت موارد علل ناباروی یا عدم تولید اسپرم است و یا تولید اسپرم های مشکل دار است . اگر تنها یک علت برای ناباروی شناخته شود درمان برای  ان فرد راحت تر انجام می شود ،در صورتی که فرد بنا به دلایل مختلفی دچار ناباروری شده باشد درمان ناباروی برای  آن به مراتب سخت تر و مشکل تر می باشد .

علل ژنیتکی نیز می تواند بر باروری فرد تاثیر گذار باشد ،برخی از پزشکان  تاثیر تغذیه در افراد را بی تاثیر نمی دانند  ،بهتر است برای جلوگیری از ابتلا به ناباروی روش صحیح تغذیه را انتخاب کنید ،تا جای ممکن از مصرف غذاهایی که نمک فراوان دارند خودداری کنید . با رعایت اصول تغذیه می توانید آسیب هایی که به دلیل ناباروی در فرد رخ می دهد را تا جای ممکن کاهش دهید . به افرادی که به دلیل کاهش اسپرم نابارور هستند توصیه می شود در رژیم غذایی خود مواد آنتی اکسیدان  را قرار دهند .

خوشبختانه با کمک روش های نوین در علم پزشکی می توانیم به آینده، درمان ناباروی در مردان امیدوار تر باشیم. البته درمان ناباروی در مردان امروزه با موفقیت های بالایی مواجه است و کمتر کسی از ناباروری رنج می برد ،برای درمان ناباروری تنها نیاز به صرف هزینه و وقت برای انجام آزمایشات و روش های درمانی می باشد .

tabanclinic

پاسخ

2 + 12 =

مدت زمان مطالعه ۱۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان