درمان ناباروری در مردان

درمان ناباروری در مردان

در زمان های گذشته درمان ناباروی در مردان ،  تنها محدود به لقاح و یا IVF با کمک از اسپرم های اهدایی بود . امروزه پیشرفت های قابل توجهی در ، درمان های ناباروری در مردان صورت گرفته است .

درمان ناباروری در مردان

ناباروری مرد  چیست؟

تولید مثل (یا ایجاد یک کودک) یک تجربه ساده و طبیعی برای اکثر زوجهاست. با این حال، برای برخی از زوج ها تولید  مثل ، بسیار دشوار است.

باروری انسان به طور کلی بر میزان و کیفیت اسپرم او متکی است. اگر تعداد اسپرم انسان پایین باشد و یا اگر اسپرم از کیفیت پایین برخوردار باشد، برای او بارداری مشکل و گاهی اوقات غیر ممکن خواهد بود.

ناباروری مردان هنگامی تشخیص داده می شود که پس از آزمایش در  هر دو طرف، مشکلات تولید مثل ، در مردان دیده می شود.

ناباروری یک مشکل گسترده است. تخمین زده می شود که یکی از 20 مرد، دارای یک نوع مشکل باروری با تعداد کم اسپرم در انزال است.

نشانه های ناباروری مردان چیست؟

در بیشتر موارد علائم واضحی از ناباروری در مردان  وجود دارد. مقاربت، نعوظ و انزال  در مردانی که دچار ناباروی هستند در مورادی با مشکل مواجه می شود ،در صورتی که فرد به مقدار و ظاهر اسپرم خود  مشکوک باشد  ،با کمک آزمایشات و معاینات لازم ناباروی مرد مورد  بررسی قرار می گردد .

گزینه های درمان متعددی برای درمان  ناباروری مردان وجود دارد که شامل

درمان  با کمک روش های غیر جراحی و با کمک روش دارویی است

درمان با کمک روش های  جراحی و تکنولوژی های  روز کخ می توانند برای  درمان ناباروری  اثر گذار باشند ..

دلایل ناباروی در مردان  چیست ؟

 

ناباروری مردان معمولا به علت مشکلات تولید اسپرم یا انتقال اسپرم ایجاد می شود و  از طریق آزمایشات  پزشکی، علت مشکل  پیدا می شود .

حدود دو سوم مردان نابارور با ایجاد اسپرم در بیضه مشکل دارند.  در این صورت مشکل آن ها تعداد کم اسپرم شناخته می شود و یا اینکه اسپرم ساخته شده عملکرد خوبی ندارد .

مشکلات حمل و نقل  اسپرم در حدود یک مورد در هر پنج مرد نابارور یافت می شود، از جمله مردان که وازکتومی داشته اند، اما در حال حاضر مایل به داشتن فرزندان بیشتری هستند. انسداد در لوله هایی که اسپرم را به آلت تناسلی منتقل می کنند می تواند منجر به عدم تکامل در عملکرد اسپرم شناخته شوند .

درمان ناباروری در مردان

 

دیگر علل غیر معمول ناباروری عبارت است از ،مشکلات جنسی است از جمله اینکه  اسپرم قادر به ورود به مهبل زن برای باروری نیست ،سطوح پایین هورمون های ساخته شده در غده هیپوفیز و آنتیبادیهای اسپرم  از دلایل معمول ناباروری در مردان شناخته شده است .در اکثر موارد، آنتی بادیهای اسپرم احتمال بروز بارداری را تحت تاثیر قرار نمی دهند، اما در برخی از مردان، آنتی بادیهای اسپرم، باروری را کاهش می دهند.

علل شناخته شده ناباروری مردان

بسیاری از عوامل ممکن است سبب ناباروری در مردان شود ،در مردانی که ناحیه نخاعی آن ها  دچار آسیب نخاعی  شده اند  بیشتر ناباروی دیده می شود .

اختلالات انعقادی

اختلالات تولید اسپرم

عفونت مزمن

و انسداد اسپرم در دستگاه تولید مثل مردان، دلایل اصلی در ناباروی شناخته می شوند .

درمان ناباروی در مردان با  روش بهبود تولید هورمون

اگر یک مرد دارای کمبود هورمونی باشد، ممکن است با  کمک دارو ها بتوان این کمبود هورمون را جبران کرد .

برخی از مردان مبتلا به اختلالات نسبتا خفیف اسپرم با استفاده از کلومیفن سیترات که نوعی قرص است ، در تلاش برای بهبود کیفیت مایع منی هستند. تحقیقات نشان می دهد  که افزایش تولید و تحریک اسپرم در درمان ناباروری می تواند کمک کننده باشد .

گاهی بعد از بررسی ها دلیل اصلی برای ناباروی مردان کمبود تعداد اسپرم شناخته می شود  ،در این صورت با کمک تجویز دارو می توان این کمبود تعداد اسپرم را جبران کرد و  ،استفاده از روش های جراحی  برای درمان ناباروری تا حد ممکن جلوگیری کرد .

 نقص ژنتیکی برای درمان ناباروی درمردان

بسیاری از موارد ناهنجاری های  اسپرم ژنتیکی هستند. از آنجاییکه در حال حاضر هیچ راهی برای اصلاح چنین نقصهای ژنتیکی وجود ندارد، ما در نهایت  می توانیم زوجین را در رابطه با روش های درمانی دیگر برای درمان ناباروی راهنمایی کنیم . اگر تست ژنتیکی برای ناباروری انجام شود ، ممکن است به منظور درمان روش های خاصی برای درمان ارائه گردد .

درمان ناباروی در مردان با کمک روش جراحی

درمان واریکوسل

اگرعلل ناباروی در مردان  واریکوسل  عنوان شود ، جراحی واریکوس تنها راه درمان بیان می شود ،این جراحی در مراحل ابتدایی می تواند کمک فراوانی به روند بهبودی و درمان ناباروی داشته باشد .

درمان ناباروری در مردان

ارزیابی ناباروی در مردان

به طور حتم نمی توان بدون دلیل قانع کننده ای ناباوری در مردان را بیان کرد ،در صورتی که بعد از یک سال تلاش مکرر برای باروری ،موفقیت حاصل نشود برای درمان باید به پزشک مراجعه کرد ،زیرا فرد مبتلا به ناباروی است . در مرحله اول درمان ناباروی در مردان پزشک  از بیمار در رابطه با سابقه ی بیمار ،از لحاظ انجام جراحی ها و یا بیماری های مختلف مقاربتی سول می پرسد و متناسب با ان  درمان را آغاز می کند . انجام آزمایشات مختلف برای بررسی علل کاهش در تولید تستسترون  می تواند به روند درمان کمک کند .

آزمایش منی برای ارزیابی  حرکت و ظاهر اسپرم ها انجام می شود ،گاهی دلیل ناباروی در مردان می توان حرکات اسپرم و یا شکل اسپرم باشد .

سونوگرافی یا آزمایش اسکروتوم نیز برای ارزیابی وضعیت رگ ها  در بیضه  ،تومور ها و… انجام می شود . تمامی این موارد می توانند در روند درمان کمک کننده باشند .

در نتیجه ناباروری مرد ناتوانی انسان در تولید اسپرم است . ناباروری در  مردان 40 درصد در  موارد ناباروری  شناخته می شود .

تقریبا نیمی از موارد ناباروری  که عامل آن ناتوانی جنسی است را می توان با موفقیت درمان کرد .درمان های ناباروری برای مردان شامل تغییر سبک زندگی، هورمون درمانی، تکنیک های جراحی برای بازیابی اسپرم و لقاح آزمایشگاهی (IVF) می باشد.

تست ناباروری مردانه

تستهای ناباروری مردانه شامل موارد زیر می  باشد:

 • معاینه فیزیکی عمومی و تاریخ پزشکی برای به دست آوردن درک بهتر از سلامت کلی بیمار
 • تست آنالیز اسپرم اطلاعات مربوط به تعداد اسپرم هایی است که دارای ساختار و شکل (مورفولوژی)، مقدار تولید، تحرک اسپرم (حرکت) و کیفیت اسپرم است.
 • سطوح هورمون و آنتی بادی ها که می تواند نشان دهنده ی این باشند که  تولید اسپرم در سطوح نرمال انجام می شود
 • انجام تست های ژنتیکی برای تأیید یا رد مسائل کروموزومی
 • سونوگرافی برای ارزیابی اختلالات اندام های داخلی
 • بیوپسی ها برای ارزیابی حضور عفونت و بدخیمی ها

درمان اسپرم صفر

چه مقدار تعداد اسپرم در معنی دارد؟

تجزیه و تحلیل اسپرم به منظور تعیین تعداد اسپرم زنده موجود در انزال  مرد انجام می گیرد . اگر در این بررسی ، تقریبا هیچ اسپرمی یافت نگردد، ممکن است لازم باشد، پزشک شما  برای بررسی دقیق تر آزمایشات  بیشتری انجام دهد . این تست می تواند شامل تجزیه و تحلیل اسپرم در آزمایشگاه باروری  انجام شود .

درمان ناباروری در مردان

دلایل تعداد صفر اسپرم در مرد چیست ؟

انسداد ناحیه تناسلی

عفونت در سیستم تولید مثل مردان

آسیب وارد شدن  به ناحیه تناسلی مرد

اثرات جراحی بر سیستم تولید مثل مردان ،از جمله اثرات تابش و درمان شیمی درمانی

علل ژنتیکی

سایر علل بالقوه عبارتند از: بیضه ها، واریکوسل، داروهایی نظیر استروئید ها و آنتی بیوتیک ها، مصرف بیش از حد الکل و مصرف مواد مخدر

علائم آزوسپرومی یا تعداد صفر اسپرم در مایع منی چیست ؟

برای تشخیص تعداد صغر اسپرم در مایع منی  ،نیاز به تجزیه و تحلیل اسپرم است . با این حال، علائم متعددی وجود دارد که در رابطه با داشتن اسپرم غیر طبیعی وجود دارد. نشانه های منی غیرطبیعی شامل اسپرم هایی است که دارای رنگ های غیر معمولی مانند رنگ زرد، سبز، قرمز یا قهوه ای هستند ،اسپرم که در انسجام ضخیم تر یا نازک ترند و.. می باشد

آیا درمانی برای تعداد صفر اسپرم شناخته شده است ؟

 

گزینه های درمان برای این مورد وابسته به نوع و علت بیماری است. اگر هیچ شمارش اسپرم ناشی از انسداد نباشد، پزشک شما می تواند از طریق یک روش جراحی منبع انسداد را از بین ببرد. اگر علل اصلی برای ناباروری ،بیشتر هورمونی باشد، پزشک ممکن است داروهایی برای اصلاح تعادل هورمونی تجویز کند.

متخصصان جنسی  در زمینه مراقبت و درمان مشکلات باروری مردان، از جمله آزواسپرمی، با تجربه و شناخته شده هستند. نقش ما تست، تشخیص و ارائه گزینه های درمان برای بیماران که مایل به درمان تعدا صفر  اسپرم  و بسیاری از شرایط دیگر که به ناباروری مردان کمک می کند ،می باشد .

الیگواسپرمی چیست؟

 

در بعضی از موارد  تعداد کم نمونه منی گزارش می شود . این تعداد کم به معنی 20 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی است ، در صورتی که این وضعیت رخ دهد  به آن الیگواسپرمی می گویند . الیگواسپرمی به راحتی قابل تشخیص است ،و می توانیم با کمک آزمایش، انالیز منی  آن را تشخیص داد . در این صورت است که می تواند ناباروی رخ دهد ،تولید تعداد کم اسپرم می تواند در توانایی رسیدن اسپرم به تخمک اختلال ایجاد کند و سبب ناباروی در فرد شود . لازم به ذکر است کسانی که دچار اختلال الیگواسپرمی هستند شانس بیشتری برای درمان و باروری دارند ،دلیل آن هم در این است که این افراد اسپرم دارند اما در رسیدن به تخمک توانایی ندارند ،در این افراد با کمک روش های درمان ناباروری و قرار دادن تخمک زن در مجاورت اسپرم ،یا برعکس تزریق اسپرم به داخل تخمک زن می توان باروری را انجام داد .

تراتواسپرمی چیست ؟

تراتواسپرمی در واقع یکی از دلایل ناباروری است که در بین مردان شیوع دارد . در صورتی که اسپرم ها از نظر ظاهری از شکل طبیعی و نرمالی برخوردار نباشند، به آن وضعیت تراتواسپرمی گفته می شود.

برای باروری طبیعی نیاز است تا حداقل 4 در صد از اسپرم های مرد از نظر ظاهری، شکلی طبیعی و نرمال داشته باشند .  برای تولید جنین نرمال و طبیعی نیاز به اسپرم های نرمال می باشد . گاهی بنا بر دلایل مختلفی و یا وارد شدن  آسیب به بیضه ،اسپرم ها حالتی غیر طبیعی و غیر نرمال پیدا می کنند .

در نتیجه برای بررسی علل ناباروی در مردان  ،تمرکز اصلی بر روی اسپرم ها و وضعیت آن ها می باشد  ،البته علل هورمونی نیز در این مورد می تواند دخیل باشد . در اکثریت موارد علل ناباروی یا عدم تولید اسپرم است و یا تولید اسپرم های مشکل دار است . اگر تنها یک علت برای ناباروی شناخته شود درمان برای  ان فرد راحت تر انجام می شود ،در صورتی که فرد بنا به دلایل مختلفی دچار ناباروری شده باشد درمان ناباروی برای  آن به مراتب سخت تر و مشکل تر می باشد .

علل ژنیتکی نیز می تواند بر باروری فرد تاثیر گذار باشد ،برخی از پزشکان  تاثیر تغذیه در افراد را بی تاثیر نمی دانند  ،بهتر است برای جلوگیری از ابتلا به ناباروی روش صحیح تغذیه را انتخاب کنید ،تا جای ممکن از مصرف غذاهایی که نمک فراوان دارند خودداری کنید . با رعایت اصول تغذیه می توانید آسیب هایی که به دلیل ناباروی در فرد رخ می دهد را تا جای ممکن کاهش دهید . به افرادی که به دلیل کاهش اسپرم نابارور هستند توصیه می شود در رژیم غذایی خود مواد آنتی اکسیدان  را قرار دهند .

خوشبختانه با کمک روش های نوین در علم پزشکی می توانیم به آینده، درمان ناباروی در مردان امیدوار تر باشیم. البته درمان ناباروی در مردان امروزه با موفقیت های بالایی مواجه است و کمتر کسی از ناباروری رنج می برد ،برای درمان ناباروری تنها نیاز به صرف هزینه و وقت برای انجام آزمایشات و روش های درمانی می باشد .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر ، گروه مدیریت سایت کلینیک تابان

2 thoughts on “درمان ناباروری در مردان

 1. محمد - دسامبر 7, 2018 در 4:39 ب.ظ

  با سلام و درود خدمت شما.
  لطفاً داکتر را برایم معرفی کنید که در زمینه آزو اسپرم تخصص داشته باشد. ممنون.

  پاسخ
  • tabanclinic - دسامبر 12, 2018 در 12:05 ب.ظ

   دكتر صديقي گيلاني

   پاسخ

پاسخ

11 − یازده =