درمان ناباروری با ivf

درمان ناباروری با ivf

امروزه ناباروی دیگر غیرقابل درمان نیست و با پیشرفت تکنولوژی باروری صورت می گیرد . روش های مختلفی برای درمان نازایی وجود دارد که در اینجا به یکی از شایع ترین روش های بارداری ivf می پردازیم.

مراحل تخمک گذاری

در چرخه طبیعی تخمک گذاری خانم ها سه ارگان دخالت دارد : مغز ، تخمدان ها و رحم . عملکرد مشترک این سه ارگان منجر به تولید و ایجاد شدن تخمک و جدا شدن از تخمدان می شود . ریزش دیواره تخمدان در طی سیکل های قاعدگی می شود . GNRH یا هورمون آزاد کننده گونوتادین توسط نورون هایی تولید می شود که جسم سلولی آنها در هیپوتالاموس مغز قرار گرفته است .  هورمون GNRH به صورت ضربانی ترشح می شود و به صورت همرمان ترشح هورمون های FSH و LH که از هیپوفیز قدامی ترشح می شوند را کنترل می کنند . دوره طبیعی تخمک گذاری دارای دو مرحله است : مرحله فولیکولی ، مرحله ترشحی، این دو مرحله با هم متفاوت است، پس از اینکه تخمک بالغ شد ، درست قبل از رهاشدن آن یک اتفاق مهم می افتد که افزایش ناگهانی LH از هیپوفیز قدامی است. این افزایش ناگهانی باعث می شود که 24 تا 36 ساعت بعد از آن تخمک گذاری اتفاق بیافتد . تخمک گذاری پیش درآمدی به مرحله ترشحی است . تخمک پس از آزاد شدن به لوله های رحمی منتقل می شود تا در صورت وجود اسپرم لقاح صورت بگیرد اگر لقاح صورت نگیرد ، جداره باقیمانده فولیکول به جسم زرد تبدیل می شود . یعنی سلول های گرانولی غشایی باقیمانده در فولیکول شروع به جذب چربی و رنگدانه زرد می کند و به اصطلاح تحلیل رفته و نابود می شوند .

 شما عزیزان می توانید برای درمان ناباروری خود و همچنین برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکز درمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس  اینستاگرام مرکز مراجعه فرمائید.

نابارور کیست ؟

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی اگر زوجین بدون استفاده از روش های جلوگیری فرزند دار نشدند نابارور تلقی میشوند .البته در کشور ما طبق آمار موجود 20% زوجین بعد از گذشت یک سال از ازدواج نابارور هستند ولی بعد از 2 سال این آمار به 12% رسید.

لقاح خارج رحمی با IVF

در روش بارداری با آی وی اف در ابتدا برای تحریک تخمک گذاری داروهای هورمونی به زن تجویز می شود که به صورت تزریقی می باشد . تخمک ها تحت نظر پزشک بزرگ شده و بالغ می شوند . بعد از به بلوغ رسیدن تخمک ها از طریق جراحی از تخمدان ها گرفت می شود . این جراحی با بیهوشی و به کمک سونوگرافی انجام می شود . طول مدت جراحی بین 10 الی 15 دقیقه می باشد و طولانی نیست . تخمک هایی که خارج شدند در محیط آزمایشگاه با اسپرم لقاح انجام می شود . چند روز بعد به رحم مادر منتقل می شود . این انتقال جنین به صورت سرپایی است و بیهوشی و بستری ندارد .

آیا ivf سرطان زاست ؟

عمده سوالات افراد ایسنت که داروهایی که برای تحریک تخمک گذاری تجویز می شود سرطان زاست ؟ تا به حال گزارشی مبنی بر سرطان زا بودن این داروها مشاهده نشده است .

درصد موفقیت ivf

با این حال که روش ای وی اف نوپا می باشد ( حدود 37 سال )  ولی موفقیت این روش بالا گزارش شده است . میزان موفقیت ivf به عواملی از جمله سن مادر ، مشکلات مادر و .. بستگی دارد ولی به طور میانگین 50% گزارش شده است .

تصاویر عمل ای وی اف

تصاویر عمل ای وی اف

تصاویر عمل ای وی اف

مراقبت های بعد از ivf

یکی از سوالات بسیار شایع که معمولا خانم ها بعد از انتقال جنین مطرح می کنند این است که آیا استراحت مطلق نیاز می باشد؟

مطالعات بسیاری در جهان در این رابطه صورت گرفته است. یک خانم بعد از انتقال جنین چه استراحت مطلق داشته باشد و چه مثل یک خانم معمولی فعالیت های روزمره خود را داشته باشد، شانس بارداری به صورت طبیعی در یک شرایط می باشند. معمولا به خانم هایی که انتقال جنین در آنها صورت گرفته، توصیه می شود با هر شیوه ای که از نظر روحی و روانی آرامش بیشتری دارند و هر طور که راحت تر هستند استراحت کنند.

از نظر علمی زمانی که جنینی در رحم یک خانم منتقل می شود، حدود 6 روز در حفره رحمی شناور است تا سلول های رحم جنین را بپذیرند، بنابراین به جز چند روز اول که توصیه می شود فرد استراحت نسبی داشته باشد دیگر نیازی به محدودیت فعالیت شدید نیست یعنی فرد می تواند به فعالیت های روزمره خود باز گردد اما بهتر است از فعالیت های شدید و استرس زا دوری کند.

خانم هایی که به روش ivf باردار می شود به دلیل اینکه با وجود مشکل باردار شده اند از نظر پزشک جزء حاملگی های پرخطر محسوب می شوند یعنی باید به صورت کاملا دقیق مراقب جنین باشد. معمولا این خانم ها مانند خانم هایی که به روش طبیعی باردار شده اند باید تست های غربالگری خود را در زمان مناسب انجام دهند. آزمایشات خونی و سونوگرافی هایی در سه ماهه اول سونوگرافی هایی که برای تشخیص ناهنجاری های جنینی باید انجام شود. اما به مراقبت بیشتری نیاز دارند زیرا اگر در خلال سیر تکامل جنین اتفاقی بیفتد ممکن است زوج به راحتی باردار نشوند.

بعد از انتقال جنین ممکن است یک سری داروهایی در زمان انتقال جنین یا چند هفته اول بعد از انتقال تجویز شود. این داروها معمولا ترکیبات پروژسترونی هستند زیرا بعد از انتقال جنین تا قبل از اینکه جفت فعال شود نیاز به ترکیبات پروژسترونی می باشد زیرا بدن در سیکل ivf  پروژسترون ترشح نمی کند اما با تجویز این هورمون، پروژسترون رحم را حمایت کرده تا جنین بتواند در رحم جایگزین شود و جفت فعالیت خود را آغاز کند.

مزایای درمان ناباروری به روش Ivf

  • در خانم هایی مشکل چسبندگی لوله های فالوپ یا اعضای لگنی داشته باشد استفاده از روش ivf می تواند به درمان ناباروری کمک شایانی کند.
  • در بارداری به روش ivf از اهدای تخمک و اسپرم استفاده می شود.
  • روش ivf در مادرانی که قادر به حمل جنین نیستند و دختران مجردی که خواهان داشتن فرزند هستند می توانند از این روش استفاده کنند.
  • شانس بارداری در روش ivf بالاتر است زیرا از بهترین نوع اسپرم و تخمک استفاده می شود و نوزادی که از این روش متولد می شود با نوزادی که به طبیعی متولد می شود تفاوتی ندارد.
  • بارداری به روش ivf شانس سقط جنین را کاهش می دهد زیرا طی این روش از انتقال ژن های معیوب جلوگیری می شود و شانس داشتن فرزند سالم افزایش پیدا می کند.

هزینه بارداری به روش ivf

هزینه ای وی اف شامل هزینه های تجهیزات اتاق عمل ، داروهای تخمک گذاری ، تعداد جلسات مراجعه برای چکاپ ، مواد بیهوشی و دستمزد پزشک می باشد . برای اطلاع از هزینه دقیق آن با شماره های 22376491 تماس بگیرید .

tabanclinic

پاسخ

سه × چهار =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان