درمان ناباروری با لقاح مصنوعی IVF

درمان ناباروری با لقاح مصنوعی IVF

برخلاف فرآیند ساده تلقیح مصنوعی( که اسپرم در رحم قرار می گیرد و خروج  از آن به طور عادی اتفاق می افتد) درمان ناباروری با لقاح مصنوعی IVF شامل ترکیب تخمک و اسپرم ها در خارج از بدن در محیط آزمایشگاه می باشد. پس از تلفیق اسپرم و تخمک، جنین تولید شده در رحم قرار می گیرد IVF روشی پیچیده و پرهزینه می باشد و به همین خاطر فقط حدود 5٪ از زوجین مبتلا به مشکل ناباروری در پی انجام آن می باشند.

 

متاسفانه برخی از زوجین به دلیل وجود مشکلاتی نمی توانند صاحب فرزند شوند. اما امروزه با پیشرفت علم تمام روش های درمان باروری به صورتی می باشد که هیچ زوج ناباروری باقی نمی ماند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با کلینیک درمان ناباروری در تهران شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید

 

IVF به چه دلیل انجام می شود؟

 • وجود بیماری اندومتریوز در خانم
 • تعداد اسپرم کم در مردان
 • اختلال در لوله های رحمی یا فالوپ خانم ها
 • اختلال و اشکال در تخمک گذاری
 • عدم توانایی تولید اسپرم سالم و ناتوان در نفوذ یا زنده ماندن در مخاط دهانه رحم
 • کیفیت تخمک ضعیف در خانم ها
 • بیماری ژنتیکی مادر یا پدر
 • مشکل ناباروری با یک دلیل ناشناخته

لقاح خارج رحمی IVF هیچ گاه اولین قدم در درمان مشکل ناباروری نمی باشد مگر اینکه مشکل انسداد کامل لوله ها وجود داشته باشند یا زوجین از قبل روش های دیگر کمک باروری مانند درمان های دارویی، جراحی لقاح مصنوعی را امتحان کرده باشند و به نتیجه نرسیده باشند.

مرحله به مرحله آی وی اف

مرحله اول در IVF شامل تزریق هورمون ها می باشد، این مرحله تخمک های در حال رشد را بالغ می کند و روند تخمک گذاری را شروع می کند. زمان بندی دقیق در این مرحله بسیار اهمیت دارد زیرارتخمک ها باید درست قبل از بیرون آمدن از فولیکول ها در تخمدان ها گرفته شوند. اگر تخمک ها خیلی زود یا خیلی دیر بیرون بیایند، به طور طبیعی رشد نمی کنند. پزشک متخصص شما ممکن است آزمایش خون یا سونوگرافی را انجام دهد تا مطمئن شود تخمک ها در مرحله مناسب رشد قبل از بازیابی آنها قرار دارند.

درمان ناباروری با لقاح مصنوعی IVF

درمان ناباروری با لقاح مصنوعی IVF

 

مرکز درمانی که تحت نظر آنها قرار گرفته اید دستورالعمل های ویژه ای را برای شب قبل و روز عمل به شما ارائه می دهد. به اکثر خانم ها داروی ضد درد داده می شود و ممکن است بر حسب شرایط بیمار یا تشخیص خود داروی آرامبخش تزریق می کنند یا در شرایطی هم ممکن است بیمار تحت بیهوشی کامل قرار گیرد.

در طی روش، پزشک متخصص تخمک ها را به وسیله یک سوزن باریک که از دیواره مهبل به تخمدان وارد می کند تخمک ها را خارج می کند. این عمل معمولاً کمتر از 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. بلافاصله پس از بازیابی، تخمک های در آزمایشگاه با اسپرم شریک که وی در همان روز اهدا کرده است ترکیب می شوند. پس از آن خانم مرخص می شود.

تخمک های بارور شده در کلینیک تحت نظارت نگه داشته می شوند تا از رشد بهینه آنها اطمینان حاصل شود. گاهی ممکن است تا پنج روز صبر کنید تا جنین به مرحله بلاستوسیست پیشرفته تر برسد.

پس از آماده شدن جنین، شما به مرکز باز خواهید گشت تا پزشکان بتوانند جنین را به داخل رحم شما منتقل کنند. این روش سریع تر و آسان تر از بازیابی تخمک است. پزشک لوله ای قابل انعطاف به نام سوند را از طریق واژن و دهانه رحم شما و داخل رحم شما وارد می کند. برای افزایش احتمال بارداری، اکثر متخصصان IVF توصیه می کنند تا حداکثر سه جنین را به طور همزمان انتقال پیدا کند. با این کار، ممکن است شما یک بارداری چندقویی داشته باشید، که می تواند خطرات سلامتی را برای شما و نوزادان افزایش دهد.

به دنبال این روش، معمولاً چند ساعت در باید در مرکز استراحت کنید چهار تا شش ساعت بعد از آن مرخص خواهید شد. پزشک شما احتمالاً حدود دو هفته پس از انتقال جنین آزمایش بارداری را روی شما انجام خواهد داد.

هزینه آی وی اف در سال 98

هزینه انجام روش آی وی اف بسته به محل زندگی شما متغیر است. میزان داروهای مورد نیاز برای مصرف، تعداد چرخه های IVF که تحت آن قرار گرفته اید و همچنین مبلغی که شرکت بیمه شما نسبت به مراحل آن پرداخت می کند نیز متفاوت خواهد بود. شما باید به طور کامل در مورد پوشش بیمه ای شرکت بیمه خود تحقیق کنید و در مورد مزایای خود بیانیه کتبی بخواهید.

درمان ناباروری با لقاح مصنوعی IVF

درمان ناباروری با لقاح مصنوعی IVF

انتخاب کلینیک ناباروری خوب در تهران

اگر شما هم فکر می کنید که درمان ناباروری با IVF بهترین روش کمک باروری برای شما است بهتر است قبل از انجام هر گونه اقدامی، مرکز درمانی مورد نظر خود را با دقت ارزیابی کنید. در ادامه چند سوال برای این ارزیابی آورده شده که می توانید از پرسنل کلینیک باروری بپرسید:

 • نسبت بارداری مرکز در هر انتقال جنین چیست؟
 • میزان بارداری این مرکز برای زوج ها در گروه سنی ما و با مشکل باروری ما چقدر است؟
 • میزان زاد و ولد زنده برای همه زوج هایی که هر سال در مرکز شما تحت این عمل قرار می گیرند چقدر است؟
 • چه تعداد از این زایمان ها دوقلو هستند یا زایمان های متعدد؟
 • هزینه این روش از جمله هزینه درمان هورمون چقدر خواهد بود؟
 • هزینه ذخیره جنین چقدر است و چه مدت می توان آنها را ذخیره کرد؟
 • از IVF چه انتظاری دارم؟

 

 

راه های ارتباطی با کلینیک ناباروری تابان :

tabanclinic

پاسخ

4 × 3 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان