درمان عقیم بودن

درمان عقیم بودن

این نوع نقص طبیعی از نظر پزشکی بسیار مهم تلقی گردیده و دیدگاه علم طب از این نوع ناراحتی در قالب مشکل و ناراحتی فردی نمی تواند باشد و به مراتب بر سلامتی روانی و بهداشت روانی و اجتماعی نیز تاثیر منفی می گذارد . در کنار اینها ، درمان چنین مشکلی نیز حتی به ادعای پزشکان بسی طولانی و گاهی توام با شکست است . زیرا باید ابتدای امر زن و مرد هر کدام یکایک مورد بررسی و معاینه و آزمایشات مختلف قرار گیرند تا میزان و حتی علت عقیم بودنشان نامشخص شود . بنابراین چنین مرحله ای بسیار وقت گیر و پرزحمت بوده و از نظر مالی نیز فشار زیادی را بر افراد خانواده وارد می سازد .

درمان-عقیم-بودن

درمان-عقیم-بودن

عقیم بودن چیست ؟

ابتدا بهتر است چنین موضوع را مطرح بکنیم که اصلا عقیم به چه کسی گفته می شود ؟ از نظر پزشکی اگر زن و مرد ازدواج کرده و به طور طبیعی با همدیگر آمیزش داشته باشند و از هیچ عامل بازدارنده ای در آبستنی استفاده ننمایند ، به مدت دو سال در چنین شرایطی ، زن آبستن و حامله نشود در آن صورت در روابط جنسی آنها و یا سیستم ارگانیسمی تولید مثل زن و مرد اختلال و یا حالت غیرطبیعی وجود دارد. از این رو شایسته است که زن و مرد یکسان مورد آزمایش قرار گیرند . به خاطر آن که تاکید ما بر روی هر دو جنس است اینکه یک سوم از نقایض عقیم بودن مربوط به مردان است . با اینکه غالبا در افکار عمومی و بالاخص در دیدگاه خانواده های عامی و بی تجربه چنین استنباط می شود که عقیم بودن بیشتر به زنها مربوط می شود ولی این پنداری به خطا و اشتباه بوده و از این رو پزشکان ترجیح می دهند که در اثنای چنین آزمایشات علمی و عملی و اثبات حقایق ، خط بطلانی بر پندار غلط افراد بکشند .

برای اینکه موضوع عدم امکان آبستنی زن در خانواده مشخص و محرز گردیده باید در کنار آزمایش وی ، مرد نیز مورد آزمایشات لازم قرار بگیرد . از طرفی شناخت و معاینه از وضعیت زن و مرد راه را برای تجزیه و تحلیل وضعیت اسپرم و تخمک مرد و زن گشوده و خصوصیات آنتی ژنتیک و اهمیت آنها را تثبیت می نماید .

برای درمان چنین مشکلی باید به مرکز درمان ناباروری که متشکل از محققان و یا پزشکان کارآمد و مورد اعتماد و حاذق هستند مراجعه نمائید و توصیه ها و درمان های آنها را پیش بگیرید و عمل نمایید.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکزدرمان ناباروری   تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس   اینستاگرام مراجعه کنید.

تشخیص عقیم بودن

برای اینکه علت عقیم بودن و عدم امکان حاملگی زن مشخص شود ، ابتدا مرد مورد آزمایش قرار می گیرد . البته باید پذیرفت که آزمایش اولیه بر روی زن خطا آمیز و اشتباه است . اگر در آزمایشات انجام گرفته نتیجه به سالم بودن مرد صحه بگذارد ، آن زمان از جانب پزشک ، ترجیح داده می شود که آزمایش بر روی زن انجام بگیرد .

درمان عقیم بودن

برای درمان ناباروری ، دو توصیه مهم داریم :

  1. ابتدا اینکه برای درمان چنین مشکلی باید به مرکز درمان ناباروری که متشکل از محققان و یا پزشکان کارآمد و مورد اعتماد و حاذق هستند مراجعه نمائید و توصیه ها و درمان های آنها را پیش بگیرید و عمل نمایید . زیرا اگر به پزشک و یا مرکز غیر تخصصی و یا کم تجربه ای مراجعه نمائید در اثنای درمان مایوس گشته و مسلما دست به دامن پزشک دیگری خواهید شد که این امر علاوه بر اینکه برای شما بار مالی زیادی دارد و وقتتان را هدر می دهد ، پزشک دیگر نیز لاجرم همان مراحل آزمایشات را از نو شروع و کارهای تکراری انجام خواهد داد .
  2. باید بدانید برخی از مشلات عقیم بودن با آزمایشات و داروها برطرف نمی شود لذا از جانب پزشک توصیه می شود که فرد تحت درمان و عمل جراحی قرار گیرد . شاید به نظر برسد که عمل جراحی مشکلاتی را پدید خواهد آورد . ولی باید پذیرفت که چنین عملیاتی خیلی از مشکلات اجتماعی ، انفرادی و روانی را برطرف خواهد کرد . اگر تمام داروها و درمان به نتیجه نرسد ، آخرین راه عمل جراحی است .

مطالب مرتبط با این مقاله :

درمان ناباروری در زنان 

آزمایش ناباروری مردان 

لقاح خارج رحمی با IVF

لقاح داخل رحمی با iui

میکرواینجکشن 

tabanclinic

پاسخ

19 − 3 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان