درمان اختلال در تخمک گذاری

درمان اختلال در تخمک گذاری

یکی از اختلالات تخمک گذاری ، تخمدان پلی کیستیک می باشد . این بیماری از اختلالات شایع در بین دختران می باشد . این کیست ممکن است در سنین بالا نیز مشاهده شود.

علائم اختلال در تخمک گذاری

  • افزایش وزن یا چاقی
  • اختلال در ترشح هورمون های تخمدانی که منجر به اختلالت قاعدگی می شود که شکل های مختلفی دارد . در برخی موارد ممکن است پریود دختری عقب بیافتد( ماهی دوبار پریود شود) . در برخی دختران خونریزی و لکه بینی مداوم داشته باشد ( مثلا سه ماه مداوم خونریزی داشته باشد )
  • افزایش موهای زائد در صورت البته در برخی دختران پرمویی به صورت خانوادگی وجود دارد و با این نشانه تفاوت دارد .
  • آکنه یا پوست چرب
درمان-اختلال-در-تخمک-گذاری

درمان-اختلال-در-تخمک-گذاری

تشخیص عدم تخمک گذاری

معمولا خانم ها توجهی به اختلالات تخمک گذاری یا سندرم پلی کیستیک ندارند. دخترانی که قاعدگی آنها شروع شده و بی نظمی پریود دارند معمولا علائم خاصی ندارند . تشخیص به موقع این اختلال مهم است . تشخیص معمولا با انجام سونوگرافی است که می تواند در داخل تخمدان ها هم سایز تخمدان ها افزایش پیدا کرده باشد و هم در داخل تخمدان ها کیست های متعدد با اندازه های پایین تر یک سانتیمتر دیده شود که به آن نمای PCO یا پلی کیستیک یعنی تخمدانی که حاوی تخمک های ریز است . به همراه این روش تشخیصی انجام آزمایشات هورمونی بسیار کمک کننده است . باید توجه داشته باشید در بسیاری از موارد ممکن است اختلالات ترشح هورمون های تیروئید هم منجربه اختلالات قاعدگی شود که ممکن است با اختلالات تخمدان پلی کیستیک اشتباه شود .

بسیاری از خانم هایی که دارای اختلالات تخمک گذاری هستند نگران هستند که در آینده دچار نازایی می شوند که این نگرانی بی مورد نیست .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکزدرمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس   اینستاگرام مراجعه کنید. 

درمان اختلال در تخمک گذاری

بعد از تشخیص درمان ضروری است . در کنار درمان ضروری است فرد سبک زندگی خود را تغییر دهد . معمولا افرادی که تخمدان پلی کیستیک دارند تیپ شخصیت A دارند که افراد پر استرسی هستند . در این افراد توصیه می شود آرامش داشته باشند و رژیم غذایی مناسبی داشته باشند . پیشگیری از خوردن فست فودها یکی از مواردی است که دختران جوان باید به آن توجه کنند . میوه ها و سبزیجات تازه مصرف کنند . کنترل وزن بسیار مهم است . میزان کاهش وزن باید تحت نظر متخصص تغذیه انجام شود .در برخی موارد استرس ها و کاهش وزن ناگهانی یا افزایش وزن ناگهانی فرد را مبتلا به اختلالات تخمک گذاری کند .

اختلالات تخمک گذاری باعث نازایی می شود ؟

بسیاری از خانم هایی که دارای اختلالات تخمک گذاری هستند نگران هستند که در آینده دچار نازایی می شوند که این نگرانی بی مورد نیست . زیرا شایع ترین علل نازایی در زنان تخمدان پلی کیستیک است . البته این مشکل خوشبختانه به درمان های طبی پاسخ می دهد و قابل درمان است . در صورتی که به موقع تشخیص داده شود با درمان دارویی قابل بهبودی است . باید توجه داشته باشید که داروها به موقع مصرف شوند و نباید قطع شود . زمانی که خانم تصمیم به بارداری دارد باید داروهای خود را ادامه دهد و در این مورد با پزشک متخصص مشورت کند .

مطالب مرتبط با این مقاله :

تحریک تخمک گذاری 

tabanclinic

پاسخ

18 − 7 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان