تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان

وقتی از مغز به تخمدان فرمان می رسد که باید هورمون هایی ترشح شود و تخمک گذاری انجام شود ، زمانی که به درستی انجام شود طبیعی است اما اگر قسمتی از این وظایف دچار اختلال شود ، تخمک گذاری درست انجام نمی شود و هورمون به میزان کافی ترشح نمی شود . در هر ماه از تخمدان یک تخمک برای تخمک گذاری آزاد می شود . از آنجائیکه به دلیل مشکل هورمونی پوسته تخمدان ضعیف می شود ، تخمک از تخمدان آزاد نمی شود و به صورت کیست ریزی در زیر پوسته می ماند . در ماههای بعدی این روند ادامه پیدا می کند و در نتیجه کیست های ریزی در هر دو تخمدان مشاهده می شود .

تنبلی-تخمدان

تنبلی-تخمدان

علائم تنبلی تخمدان

تخمدان بیش از اندازه بزرگ می شود . در بررسی سونوگرافی این بزرگی محسوس مشاهده می شود . در این تخمدان در برخی موارد کیست های ریز و کوچکی ایجاد می شود . این بیماری تنها با یک نشانه بزرگی تخمدان نیست و معمولا با سایر نشانه ها همراه است :

  • افزایش رشد هورمون ها در بدن
  • رشد موهای زائد در قسمتهایی از بدن که معمولا در خانمها مشاهده نمی شود مانند صورت و دور سینه و بالای ناف.
  • موهای زائد با مشخصات مردانه رشد می کنند .
  • پوست تیره می شود .
  • جوش هایی در قسمتهایی از بدن ایجاد می شود .
  • ریزش مو مخصوصا در جلوی سر
  • نامنظم شدن قاعدگی

خانم هایی که تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک دارند ، اختلال در روند تخمک گذاری دارند ..برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکزدرمان ناباروری   تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس   اینستاگرام مراجعه کنید 

سن شیوع تنبلی تخمدان

معمولا این بیماری در زنان جوان مشاهده می شود . باید توجه داشت در سنی که قاعدگی تازه شروع شده نامنظم بودن پریود تا چند ماه طبیعی است و نمی توان آن را به تنهایی علائم تنبلی تخمدان نامید . معمولا این بیماری معمولا در سن 17 سالگی شروع می شود و تا سن 40 سالگی شیوع دارد . البته زنانی که در سن بالایی هستند بروز نشانه ای مانند رشد موی زائد به صورت یکباره غیر طبیعی است و نیاز به بررسی دارد . البته ممکن است نشانه ای از تومور یا مشکل دیگری باشد اما در هر صورت باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد .

درمان قطعی تنبلی تخمدان

خانم هایی که تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک دارند ، اختلال در روند تخمک گذاری دارند . افرادی که تنبلی تخمدان دارند درصد بالایی ممکن است چاق باشند . این چاقی باعث اختلال در متابولیسم و سوخت و ساز قند و چربی ها در کبد می شود که بواسطه آن چربی ها در قسمت مرکزی ( دور شکم و پهلو ها) تجمع پیدا می کنند . لذا مصرف داروی متفورمین ( ضد دیابت است ) باعث افزایش متابولیسم قندها می شود و سوخت و ساز قند را در سلول ها افزایش می دهد باعث می شود قند در بدن بالا نرود و در کبد انباشته نشود در نتیجه به صورت چربی ذخیره نشود.

مطالب مرتبط با این مقاله :

کیست تخمدان 

اندومتریوز 

درمان ناباروری در زنان 

درمان عقیم بودن 

tabanclinic

پاسخ

19 − 10 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان