تقویت اسپرم مردان

تقویت اسپرم مردان

پژوهشگران می گویند باروری مردان غربی هر سال 2%  کاهش می یابد . یک انجمن باروری در امریکا شیوه زندیگ نوین را دلیل این بحران می داند . آنها معتقدند ورزش نکردن و چاقی ، کیفیت اسپرم را کاهش می دهد . افزایش آلودگی ، سیگار کسیدن ، استرس از سایر دلایل افت کیفیت اسپرم است .

شیوع ناباروری در مردان

تعداد اسپرم های مردان در آمریکا ، استرالیا ، نیوزلند و اروپا در کمتر از 40 سال گذشته بیش از 50% کاهش داشته است . تعداد مردانی که به دنبال ناباروری هستند هفت برابر شده است .

تقویت-اسپرم-مردان

تقویت-اسپرم-مردان

تقویت اسپرم ضعیف

چند راهکار برای افزایش تعداد اسپرم وجود دارد و شانس نجات اسپرم را بیشتر می کند :

  • ورزش کردن و افزایش فعالیت بدنی
  • حذف تنقلات از رژیم غذایی
  • کاهش زمان نشستن طولانی برای تماشای تلویزیون و … به تقویت اسپرم کمک می کند.

تصمیم زنان برای دیرتر بچه دار شدن از یک سو و کاهش کیفیت اسپرم از سوی دیگر باعث شده تعداد نوزادان آینده کمتر و کمتر شود .

ورزش نکردن و چاقی ، کیفیت اسپرم را کاهش می دهد . افزایش آلودگی ، سیگار کسیدن ، استرس از سایر دلایل افت کیفیت اسپرم است . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکزدرمان ناباروری   تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس   اینستاگرام مراجعه کنید. 

علل کم بودن اسپرم

از آنجائیکه تشخیص و درمان ناباروری مردان پیچیده است نگرانی هایی برای این افراد ایجاد می شود . کیفیت و تعداد اسپرم در همه افراد یکسان نیست . برخی افراد  تعداد اسپرم کمی دارند ، برخی اسپرم ندارند ، اسپرم در برخی مردان دارای سرعت پایینی است و برخی نیز دارای تعداد و عملکرد اسپرم عادی هستند . مشکل تعداد اسپرم طیف می باشد . اختلال در تولید اسپرم می تواند منشاء ژنتیکی داشته باشد . اما می تواند علل دیگر داشته باشد . جالب است بدانید که می توان اختلال آزواسپرمی ( اسپرم صفر ) را در دوران بارداری در جنین تشخیص داد . در مواردی می توان پیش بینی کرد که نوزاد در آینده دارای اختلال آزواسپرم خواهد شد .

آیا عدم وجود اسپرم در آزمایش آنالیز مایع منی و بیوپسی از بیضه معادل عقیمی و ناباروری است؟

همانطور که می دانید که زن از ذخیره تخمک در سیکل قاعدگی یک تخمک آزاد می کند اما مرد با هر تپش قلب خود هزاران اسپرم آزاد می کند. تعداد اسپرم در افراد ، شکل اسپرم و حرکت آن می تواند متغیر باشد . این تغییر در صورتی که سیر نزولی داشته باشد و اختلال کاهش یابد امکان باروری وجود ندارد . زمانی که در آزمایش منی  اسپرمی مشاهده نشود ، دوباره بررسی صورت می گیرد . زمانی که اطمینان حاصل شد که منی وجود ندارد درمان شروع می شود .

علت اسپرم صفر

در حالت طبیعی در همه مردان هورمون هایی از مغز به نام هیپوفیز ترشح می شود. این هورمون ها وارد جریان خون می شود . از خون به عضو هدف ( بیضه ) می رسد . در افراد بالغ و در سن باروری منجر به تولید اسپرم می شود. اسپرم بیضه را ترک کرده و وارد مجاری می شود و به انتهای مجرا می رسد و ذخیره می شود تا امکان و اجازه ورود پیدا کند تا وارد مجرا شود . هر سطحی از این پروسه دچار اختلال شود با اختلال اسپرم صفر در آزمایشات مواجه می شویم . اگر قبل از بیضه که ترشح هورمونی است مختل شود ، با اینکه بیضه و اندام های هدایت کننده سالم هستند ، از آنجائیکه تحریکی روی بیضه انجام نمی شود ، اسپرم سازی صورت نمی گیرد . اگر عملکرد هورمون درست باشد اما بیضه وجود نداشته باشد ( مادرزادی یا بیماری یا حوادث و..بیضه از دست برود ) با آزمایش اسپرم صفر مواجه می شویم . اگر بیضه سالم باشد و عملکرد هورمون ها صحیح باشد باز هم در آزمایشات اسپرم صفر مشاهده می شود . در این صورت اسپرم در مسیر مجرای خروجی نمی تواند به هدف برسد . این موانع شامل کیست ، وازکتومی می باشد .

مطالب مرتبط با این مقاله :

الیگواسپرمی ( کمی اسپرم )

آنالیز اسپرم

tabanclinic

پاسخ

پنج × 3 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان