تعیین جنسیت

تعیین جنسیت

تعیین جنسیت از دیرباز دغدغه زوجین می باشد که با دانستن آن از بروز برخی مشکلات در آینده جلوگیری می شود. در گذشته از روش های سنتی و خانگی برای تعیین جنسیت جنین استفاده می شد که در بسیاری موارد اشتباه بود . زوجین برای داشتن فرزند پسر یا دختر بارها بچه دار می شدند و نه تنها مشکلاتی برای مادر به دلیل زایمان زیاد ایجاد می کرد بلکه آنها را با مشکلات اقتصادی مواجه می کرد.  امروزه روش های جدید و کم تهاجم نه تنها در اوایل بارداری تشخیص صحیح می دهد . بلکه این امکان را به زوجین می دهد تا پیش از بارداری پی به جنسیت جنین ببرند. در ادامه به طور مفصل درباره روش های تعیین جنسیت و مزایای هرکدام به طور مفصل بحث خواهیم کرد.

تعیین-جنسیت

تعیین-جنسیت

روش های تعیین جنسیت

 1. رژیم غذایی

یکی از روش های تعیین جنسیت جنین استفاده از برنامه غذایی در دوران بارداری می باشد . اگر شما پیش از بارداری رژیم غذایی برای پسر بودن یا دختر بودن بگیرید بدون اینکه با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید . هم مادر و هم جنین  در معرض مشکلات جدی قرار می گیرند و ممکن است مبتلا به بیماری شوند. به همین جهت بدون مشورت با پزشک نباید از برنامه غذایی خاصی پیروی کرد.

 1. تغییر ph واژن

این روش را می توان از طریق لقاح داخل رحمی با IUI انجام داد . در این روش اسپرم در داخل رحم تزریق می شود . این روش ساده تر و کم هزینه تری می باشد و نسبت به روش های پیشین در زمان کوتاهتری انجام می شود . در ابتدا برای تحریک تخمک گذاری داروهایی به فرد تجویز می شود . زمانی که تخمک بالغ شود ، iui  انجام می شود . میزان موفقیت این روش 70 الی 80 درصد  است و میزان موفقیت باروری 25 درصد است . این روش برای زوج هایی که 3 دختر دارند توصیه نمیشود زیرا درصد خطای آن زیاد می باشد .

 1. تعیین زمان تخمک گذاری

تعیین جنیست بر اساس تخمک گذاری به دو روش انجام می شود :

 • ivf

تعیین جنسیت با روش ivf حدود 99 درصد دقیق می باشد .

 • PGD

PGD نوعی روش برای تشخیص بیماری های ژنتیکی قبل از لانه گزینی در رحم مادر می باشد . از کاربرد های دیگر این روش  تعیین جنسیت جنین می باشد که می توان قبل از بارداری به آن پی برد . این روش قطعی ترین روش تشخیص جنسیت می باشد به همین جهت انجام آن در همه مراکز درمان ناباروری موجود نمی باشد زیرا دستگاه آن خیلی گران بوده و برای استفاده از آن نیاز به تخصص و دانش کافی می باشد .

روند این روش مشابه لقاح خارج رحمی با ivf یا همان روش میکرواینجکشن می باشد . در زمانی که تخمک از زن گرفته شده و در محیط آزمایشگاهی در مجاورت اسپرم قرار می گیرد ، لقاح صورت می گیرد. بیمار همان پروسه را طی می کند. متخصص ژنتیک نمونه ای از جنین ( بعد از اینکه جنین چند سلولی شود) می گیرد و جنسیت جنین بررسی می شود .

جنسیت جنین به عوامل مختلفی بستگی دارد و امکان تغییر جنسیت در کلینیک درمان ناباروری یا سایر مراکز درمانی وجود ندارد . نوع جنس جنین به تعداد آنها بستگی دارد . در مواردی  تعداد جنین پسر بیشتر بوده و در مواردی تعداد جنین دختر بیشتر است . اگر تعداد جنین ها زیاد باشد(10 جنین ) می توان 2 الی 3 جنین از پسر یا دختر را به روش فریز نگهداری کرد. میزان موفقیت در این روش مشابه تعیین جنسیت به روش ivf به میزان 45 درصد است .  هزینه این روش بیشتراز آ وی اف است ولی اطمینان آن بیشتر است .

این روش در مراحلی به شرح ذیل انجام می شود :

مرحله اول

برای تخمک گذاری بیشتر در زنان و تحریک به این عمل  تزریق تخمک صورت می گیرد  می پس از تزریق بزرگی فولیکول اندازه گیری می شود زیرا باید دارای اندازه کافی باشد تا شرایط لازم را برای لقاح را داشته باشد .

مرحله دوم

در صورتی که فولیکول به اندازه مناسب رسید تحت عمل ساده که با بیهوشی انجام می شود از واژن خارج می شود. سپس تخمک ها در محیط آزمایشگاه در مجاورت اسپرم قرار می گیرد . این لقاح با دقت و در زیر میکروسکوپ انجام می شود.

مرحله سوم

جنین به دست آمده از این لقاح که به نام رویان یا امبریو نامیه می شود در حالت نرمال دارای 46 کروموزوم می باشد . در صورتی که بیشتر یا کمتر از این تعداد باشد مشکوک به مشکلات ژنتیکی می باشد که در صورت جدی بودن انتقال به رحم و بارداری صورت نمی گیرد . جنین به مدت 3 روز در فضایی به نام انکوباتور نگهداری می شود تا به 8-6 سلولی شود . در این مرحله از هر جنین یک سلول برداشته شده و کروموزوم آن جهت تعیین جنسیت بررسی می شود.

مرحله چهارم

در این مرحله بعد از بررسی جنین  در صورتی که شرایط طبیعی داشته باشد و دارای جنسیت مورد نظر والدین باشد به رحم منتقل می شود.

مرحله پنجم

در این مرحله پزشک داروهایی برای  بیمار تجویز می کند و فرد باید دو هفته صبر کند . سپس آزمایش بارداری انجام می دهد تا نتیجه بارداری مشخص شود . طبق بررسی های انجام شده میزان موفقیت بارداری با این روش در مقایسه با IVF کمتر بوده ولی تعیین جنسیت نوزاد 100 % می باشد .

برخی خدمات مرکز درمان ناباروی تابان:

درمان واریکوسل

درمان اندومتریوز

لاپاراسکوپی

واریکوسلکتومی

ارکیوپکسی

هیستروسونوگرافی

 

 

tabanclinic

7 دیدگاه برای “تعیین جنسیت

 1. مرسل - دسامبر 11, 2018 در 12:04 ب.ظ

  سلام من افغانستان هستم میخوام ایران بیام و دختر چهار ساله دارم میخوام حمل دوقلو بگیرم با تعین جنسیت پسر لطفا تمام هزینه شو و مراحلشو بگید خواهشا

  پاسخ
 2. marita - دسامبر 31, 2018 در 7:45 ق.ظ

  سلام سوال اولم درباره هزینه تعیین جنسیت نوزاد هست چون ما دو تا دختر داریم و حتما می خواهیم که فرزند بعدی ما پسر باشد .

  پاسخ
  • tabanclinic - دسامبر 31, 2018 در 7:49 ق.ظ

   تماس بگیرید راهنماییتون می کنن . 22376491 ساعت پاسخگویی صبح ها از ساعت 8 تا 13 می باشد .

   پاسخ
 3. roham - دسامبر 31, 2018 در 7:46 ق.ظ

  سلام خسته نباشید ببخشید من تقریبا 3 هفته هستم ناخواسته حامله شدم . میخوام سریع بفهمم جنسیت جنینم چیه همچین آزمایشی توی کلینیکتون وجود دارد ؟ هزینه اش چقدر میشه ؟

  پاسخ
  • tabanclinic - دسامبر 31, 2018 در 7:49 ق.ظ

   با کلینیک تماس بگیرید .

   پاسخ
 4. mina - دسامبر 31, 2018 در 7:46 ق.ظ

  سلام لطفا شرایط و هزینه آی وی اف برای تعیین جنسیت را بفرمائید من دو تا دختر دارم و مشکل بارداری ندارم چه مدت زمان می بره و هزینه حدودی را بفرمائید . زیر 35 سال هستم . سپاسگزارم

  پاسخ
  • tabanclinic - دسامبر 31, 2018 در 7:48 ق.ظ

   سلام با روش pgd می توان جنسیت را تعیین نمود و با توجه به سن شما اگر اصرار دارید باید هر چه زودتر اقدام کنید درمودر هزینه هم با تلفن مرکز تماس بگیرید

   پاسخ

پاسخ

17 − دوازده =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان