تعیین جنسیت قبل از بارداری 

تعیین جنسیت قبل از بارداری

اولین سوالی که پس از خبر باردار بودن از خانواده ها می شود، پرسش در مورد دختر یا پسربودن نوزاد است. امروزه در بیش تر اقشار جامعه ما به سالم بودن کودکان بیش تر از جنسیت آنها اهمیت داده می شود. شما چطور؟ آیا به جنسیت جنین اهمیت می دهید؟ برای اطلاع در مورد روش های تعیین جنسیت فرزند خود با ما همراه شوید.

تعیین-جنسیت-قبل-از-بارداری

تعیین-جنسیت-قبل-از-بارداری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

روند شکل گیری اندام جنسی جنین در رحم

تا چندی پیش تصور میشد که جنسیت یک کودک توسط مادر تعیین می شود. با پیشرفت اصول علم ژنتیک و بیولوژی اثبات شد که اسپرم مرد نقش تعیین کننده مذکر یا مونث بودن فرزند است. زمانیکه اسپرم مذکر با تخمک مونث جفت شود، ماهیت نوزاد مشخص می گردد. تخم بارور شروع به بازسازی از طریق تقسیم شدن کرده و به تکه ای گوشت به نام جنین تبدیل می شود. در حدود هفته 7 اندام های جنسی جنینتان مانند تخمدان و بیضه ها شروع به شکل گیری در شکم می کنند. اگر شما مشتاق هستید که بدانید دختر یا پسر دارید باید حداقل تا هفته 17 صبر کنید . این زمانی است که اندام تناسلی به اندازه کافی برای دیده شدن در سونوگرافی رشد کرده اند.

انواع روش های تعیین جنسیت

  1. روش فراصوت یا سونوگرافی

برای تعیین جنسیت جنین از این روش و در هفته بیبستم بارداری استفاده می گردد. شکل قلب، شکم،  صورت، مغز، پا و سرانجام جنسیت جنین به وضوح در این مرحله قابل مشاهد است.

  • آیا سونوگرافی برای جنین ضرر دارد؟ در این روش از اشعه های اولترا سون استفاده می گردد که برای جنین و مادر کاملأ بی ضرر است.
  1. انجام آزمایشات ژنتیک

این روش به دلیل احتمال تشخیص نسبتا کم به مادرانی توصیه می گردد که جنین آن ها در خطر ابتلا به برخی بیماری های خاص ژنتیکی قرار دارد. آزمایش های ژنتیک برای تعیین جنسیت جنین پیش از تولد، شامل روش هایی از جمله CVC و آمینوسنتز می شود.

  1. لقاح در آزمایشگاه

بسیاری از افراد تصور می کنند در مراکز تعیین جنسیت اقداماتی صورت می گیرد تا جنسیت جنین دختر یا پسر باشد . در واقع این تصور اشتباه می باشد . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکزدرمان ناباروری   تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس   اینستاگرام مراجعه کنید.

تعیین جنسیت با ivf

بسیاری از افراد تصور می کنند در مراکز تعیین جنسیت اقداماتی صورت می گیرد تا جنسیت جنین دختر یا پسر باشد . در واقع این تصور اشتباه می باشد . پسر یا دختر بودن جنین بستگی به این دارد که چه تعداد از جنین های زوجین پسر یا دختر می باشد . ممکن است زوجی 10 جنین داشته باشند که از این تعداد 5 تا 7 پسر داشته باشد و بقیه دختر باشند . همان جنین هایی که تعداد پسر یا دختر زیاد باشد به زوجین اطلاع داده می شود . اگر تعداد جنین ها زیاد باشد مثلا از بین 10 جنین 4 پسر باشد تنها 2 جنین انتقال داده می شود و فریز می شود . که اگر احیانا زن در مرحله اول باردار نشد در مرحله بعد انتقال جنین پسر دارند .

میزان موفقیت به همان میزان موفقیت تعیین جنسیت به روش IVF می باشد که حدود 45 درصد می باشد . این روش نسبت به آی وی اف گران تر است ولی از نظر اطمینان ضریب بالایی دارد و 100 درصد می باشد .

تعیین جنسیت با iui

یکی دیگر از روش های تعیین جنسیت IUI می باشد که نسبت به روش قبلی ساده تر می باشد و هزینه کمتری دارد . پروسه این فرآیند کوتاه مدت است . در این روش داروی ساده ای در ابتدا به زن برای تحریک تخمک گذاری داده می شود . روزی که تخمک بالغ شد IUI انجام شد میزان موفقیت این نوع روش از نظر تعیین جنسیت 75 تا 80 درصد می باشد و میزان باروری 25 تا 30 درصد می باشد . به هر حال این روش برای افرادی که دارای 2 یا 3 فرزند دختر هستند و نمی خواهند فرزند دیگرشان دختر باشد توصیه نمی شود زیرا به هر حال ضریب خطر آن 20% می باشد . برای این افراد روش PGD توصیه می شود .

.

.

tabanclinic

پاسخ

9 − 3 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان