تشخیص ناباروری در مردان

تشخیص ناباروری در مردان

ناباروری در مردان به معنای ناتوایی مرد در باردار کردن یک زن. در چنین شرایطی با وجود نزدیکی های مرتب که در طول یک سال انجام می شود، خانم باردار نمی شود. یکی از دلایل ناباروری در مردان معمولا به این دلیل است که تولید اسپرم بسیار کم است که به دلیل عملکرد غیرطبیعی اسپرم یا عدم وجود اسپرم در مایع منی می باشد.

متاسفانه برخی از زوجین به دلیل وجود مشکلاتی نمی توانند صاحب فرزند شوند. اما امروزه با پیشرفت علم تمام روش های درمان باروری به صورتی می باشد که هیچ زوج ناباروری باقی نمی ماند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکز درمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید

 

آزمایش ناباروری مردان

گرفتن شرح حال اولیه بیمار

در جلسه اولی که یک مرد جهت بررسی مشکل ناباروری خود مراجعه می کند یک سری سوالاتی از وی پرسیده می شود تا یک شرح حال کلی در اختیار پزشک قرار گیرد. به طور کلی در تاریخچه و مسائل پزشکی باید به طول مدت ناباروری، سابقه بارداری و یا سقط در همسر، روش های جلوگیری مورد استفاده، زمان و تعداد مقاربت و مسائل زناشویی و نوع درمانی که تا آن لحظه برای این آقایان انجام شده ثبت می شود. همچنین پرداختن به جراحی های قبلی، ضربه به بیضه و سابقه اوریون و مسائلی که فرد در دوران بلوغ داشته همگی ثبت می شود. موارد دیگری مانند عفونت های ادراری و عفونت های منتقله از طریق روابط جنسی نیز مورد بررسی قرار می گیرد. بنابراین تمام موارد بیان شده توسط بیمار، بسیار اهمیت دارد.

معاینه بالینی اولیه

معاینه بالینی به موازات شرح حالی که از بیمار گرفته می شود انجام می شود که باید به یک سری از نکات هم در معاینه توجه کرد مواردی مانند اندازه بیضه ها، موقعیت قرار گیری آنها داشتن یا نداشتن واریکوسل.

آزمایش اسپرم و مایع منی

معمولا برای بررسی وضعیت اسپرم مردان یک آزمایش اسپرم درخواست می شود. به طور کلی در این آزمایش اختلال در اسپرم مانند شکل، میزان تحرک و تعداد اسپرم های موجود در مایع منی یک مرد مورد بررسی قرار می گیرد. در صورت عدم مشاهده اسپرم در مایع منی امکان وجود انسداد در دستگاه تناسلی می باشد. برای جمع آوری نمونه مایع منی نباید از هیچ نوع ژل و ماده لزج کننده ای استفاده شود.

تشخیص ناباروری در مردان


تشخیص ناباروری در مردان

ارزیابی DNA اسپرم

یکی دیگر از تست هایی که امروزه در جهان جا افتاده ارزیابی کروماتین اسپرم می باشد. در واقع اسپرم به عنوان یک سلولی می باشد که دارای هدف مهمی می باشد، این هدف انتقال اطلاعات ژنتیکی پدر به نسل بعد را دارد و شکل آن به گونه ای طراحی که بتواند ماده ژنتیکی را در کوتاه ترین زمان به تخمک برساند بنابراین اسپرم بسیار آسیب پذیر می باشد و دیده شده در برخی از آقایان هسته اسپرم دچار آسیب می شود و DNA ممکن است دچار شکستگی شود در این هنگام شاید این اسپرم بتواند موجب باروری تخمک شود اما این تخمک سرانجامی نخواهد داشت و بارداری در طی مراحل بعدی دچار سقط می شود و از بین خواهد رفت.

آزمایشات دیگر

گاهی اوقات عفونت مجاری ادراری نیز می تواند در افزایش ناباروری مردان بسیار موثر می باشد. در این هنگام یک آزمایش ادرار درخواست می شود. اگر در ادرار اسپرم مشاهده شود باید به انزال پس گرد مشکوک شد. این عارضه به دلیل اختلال دریچه های مثانه یا عمل های جراحی که فرد در گذشته داشته، می باشد.

tabanclinic

پاسخ

چهار × یک =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان