تراتواسپرمی ( کیفیت اسپرم )

تراتواسپرمی ( کیفیت اسپرم )

نقص در تولید و یا عملکرد اسپرم به تنهایی یا همراه با عوامل دیگر مسئول 35 تا 50 درصد از کل موارد ناباروری است . اگرچه تعدادی آزمایشات و روش های درمانی توضیح داده شده و استفاده از آن ها در ارزیابی ناباروری زن ادامه دارد ولی فرد مذکر ، به طور اساسی نادیده گرفته شده است . به نظر می رسد که بیشتر برنامه هایی که تکنولوژی های کمک باروری (ART) را به بیماران پیشنهاد می کنند ، تنها ارزیابی گذرای مذکر را به کار می گیرند که به ندرت بیشتر از آنالیز منی و تشخیص آنتی اسپرم آنتی بادی می باشد .

 تراتواسپرمی-(-کیفیت-اسپرم-)

تراتواسپرمی-(-کیفیت-اسپرم-)

عوامل موثر در آنالیز اسپرم

قطعا عوامل متعددی در این پدیده دخیل هستند :

  1. این که بیشتر دست اندرکاران در ART متخصص یا فوق تخصص زنان بوده که در ارزیابی مردان نابارور یا نیمه بارور تخصص چندانی ندارند یا آموزش اندکی دیده اند .
  2. این که اورولوژیست ها که احتمالا به صورت تئوری این مقوله را هدایت می کنند ، کمی از بودجه تحقیقاتی یا تئوری خود را به ارزیابی مردان نابارور اختصاص داده اند.
  3. مهمترین عامل ، حقیقت غیرقابل اجتنابی است که تست عملکرد اسپرم هنوز جای بحث و بررسی زیادی در تحقیقات دارد . بسیاری از تست ها شرح داده شده اند اما هنوز تعداد کمی از آنها به طور گسترده در یک روش علمی مناسب مورد ارزیابی قرار گرفته اند . آنهایی هم که ادامه یافته اند به علت حساسیت یا اختصاصیت ضعیف ، فاقد استاندارد بودن روش ، طراحی مطالعه کمتر از حد مطلوب ، مشکلات ارزیابی نتیجه و فقدان پیگیری طولانی مدت مورد انتقاد هستند .
  4. مشابه ناباروری در زنان ، قطعا چندین عامل در ناباروری در مردان دخیل هستند . علاوه بر این تکیه بر تنها یک تست عملکرد اسپرم برای تمام مراحل گوناگون لقاح عاقلانه نیست ، علاوه بر رسیدن به مکان لقاح ، اسپرم باید تحت ظرفیت یابی قرار گیرد و باید اجازه عبور از سلول های کومولوس و زونا پلوسیدا را بدهد تا این که سر اسپرم با اوولما ترکیب شود ، تخمک را فعال نماید ، غیرمتراکم سازی هسته رخ دهد ، پرونوکلئوس نر شکل گیرد و سپس با پرونوکلئوس ماده ترکیب شود . در نهایت با توجه به ظهور و پیشرفت سریع روش های میکروسکوپی کمک باروری ، از اهمیت تست بررسی عملکرد اسپرم در بهبود نتایج باروری کاسته شده است . از آن جایی که میزان لقاح و بارداری همراه با روش هایی مانند تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) بهبود یافته است ، سوالات منطقی بیشتر و بیشتری در مورد نقش صحیح بررسی عملکرد اسپرم مطرح است .

نقص در تولید و یا عملکرد اسپرم به تنهایی یا همراه با عوامل دیگر مسئول 35 تا 50 درصد از کل موارد ناباروری است . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکز تعیین جنسیت در تهران  تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس   اینستاگرام مراجعه کنید. 

مشاوره قبل از تراتواسپرمی ( کیفیت اسپرم )

یک تاریخچه کامل از زوج نابارور در اولین مشاوره ، غالبا شرایطی را که می تواند کیفیت منی را تحت تاثیر قرار دهد ، آشکار می نماید . فاکتورهای مهمی را که باید در نظر گرفت شامل موارد ذیل می باشد :

  1. تاریخچه باروری که شامل حاملگی قبلی با شریک جنسی کنونی
  2. روابط جنسی زوجین تعدد ، زمان مقاربت و مدت زمان ناباروری
  3. تاریخچه پزشکی و جراحی قبلی ، باید توجه خاصی به بیماری های مقاربتی ، عفونت پروستات و یا اپی دیدیم و ترومای اسکروتال یا جراحی شامل : ترمیم واریکوسل ، وازکتومی ، فتق رانی ( هرنی ) و وازوازوستومی پرداخته شود.
  4. در معرض قرارگیری با داروها ، سموم و شرایط محیطی مضر مانند : دمای بالا در فعالیت های شغلی و فراغت چه در گذشته چه در حال .

مطالب مرتبط با این مقاله :

آزواسپرمی ( اسپرم صفر)

الیگواسپرمی ( کمی اسپرم )

درمان واریکوسل

tabanclinic

پاسخ

هفده + چهارده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان