بیضه نزول نکرده

بیضه نزول نکرده

به طور کلی به هر کیسه بیضه خالی اصطلاحا کریپتور کیدی یا کریپتور کیدیسم می گویند که معادل فارسی آن عبارتند از نهان بیضگی یا نهان خایگی . که اصطلاح بیضه نزول نکرده را نیز برای آن به کار می برند . چنانچه بیضه در مسیر طبیعی خود هنگام خروج از حلقه خارجی مغبنی راه غیرطبیعی را در پیش گیرد آن را اصطلاحا بیضه نا به جا می نامند.

جنین شناسی بیضه نزول نکرده

بین هفته پنجم تا ششم زندگی جنینی گوبرناکولوم ساخته می شود . از هفته هفتم در اثر ژن SRY افتراق بیضه ، اپیدیدیم بروز می کند . در هفته هشتم حاملگی بیضه شروع به ساختن تستوسترون می نماید. نزول بیضه در هفته چهلم بعد از لقاح کامل شده و بیشه در ته کیسه بیضه مستقر می شود . گوبرناکولوم در ثابت کردن بیضه به مجرای مغبنی ، قبل از مرحله نزول آن نقش مهمی به عهده دارد ولی نقش آن در نزول از مجرای مغبنی به داخل اسکروتوم روشن نیست . طول و وزن جنین در نزول بیضه بعد از هفته سی ام حاملگی نقش مهم و تعیین کننده ای دارد . در موقع تولد و در سال اول زندگی ، وزن جنین در هنگام تولد نقش اساسی در نزول بیضه دارد .

نزول خود به خود بیضه بعد از 6 ماهگی نادر است . نهان بیضگی در سمت راست شایع تر است .اکثرا ناهنجاری های اپیدیدیم و اختلال محور هیپوتالاموس –هیپوفیز – بیضه را عامل آن می دانند برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکز درمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس کانال  اینستاگرام مراجعه کنید.

علل بیضه نزول نکرده

نارسایی محور هیپوتالاموس –هیپوفیز بیضه می تواند در نزول بیضه اختلال ایجاد کند .

 • علل ژنتیک یا ارثی
 • ایاتروژنیک ( به دنبال عمل فتق بیضه در کوچکی آن )
 • علل مکانیکی

علل داخل شکمی نظیر چسبندگی صفاقی ، کوتاهی عروق اسپرماتیک و واز ، ناهنجاری ساختمان بیضه و اپیدیدیم و ناهنجاری مجرای مغبنی و حلقه مغبنی

 • آندروژن ها

آندروژن ها فقط در نزول بیضه از کانال مغبنی به اسکروتوم موثر هستند .

 • ماده مهار کننده مولر

میانگین MIS در کودکان کریپتور کید ، کمتر از افراد طبیعی است .

 • استروژن

این عامل در نزول بیضه اختلال ایجاد می کند .

 • دسندین

عامل اختصاصی رشد گوبرناکولوم است که از بیضه ترشح می شود .

 • فشار داخل شکم

فشار شکم در نزول بیضه از شکم به داخل کانال نقش کمکی ولی در نزول از مجرای مغبنی نقش مهم تری ایفا می کند .

بیضه-نزول-نکرده

بیضه-نزول-نکرده

شیوع بیضه نزول نکرده

بروز نهان بیضگی در نوزادان نارس 30% در نوزادان رسیده 4/3 % است . بیشترین نزول بیضه بعد از تولد ، در سن یک سالگی و 70-77% آنها در سه ماهه اول زندگی انجام می گیرد . نزول خود به خود بیضه بعد از 6 ماهگی نادر است . نهان بیضگی در سمت راست شایع تر است . 5% نهان بیضگی در حقیقت بیضه نا به جاست .

طبقه بندی بیضه نزول نکرده

 1. بیضه داخل شکمی امکان استقرار آن از قطب تحتانی کلیه تا حلقه داخلی وجود دارد .
 2. بیضه مستقر در مجرای مغبنی
 3. بیضه مستقر در بالای کیسه بیضه
 4. بیضه غیر قابل لمس

بیضه نزول نکرده تشخیص افتراقی دارد با بیضه های جمع شونده که در سنین 2-5 سالگی یک یافته طبیعی است . از مشخصات مهم بیضه جمع شونده رشد کافی کیسه بیضه همان طرف است . معمولا این حالت درمانی لازم ندارد .

تشخیص بیضه نزول نکرده

 1. معاینه

پزشک در ابتدا طفل مبتلا به نهان بیضگی را معاینه می کند . در این معاینه هوا و دستان پزشک باید گرم باشد . در نهان بیضگی ، کیسه بیضه در سمت مبتلا رشد نکرده است . آلت نیز باید از نظر وجود هیپوسپادیاز و اپیسپادیاز مورد معاینه قرار گیرد .

 1. سونوگرافی

کارایی آن در تشخیص بیضه نزول نکرده در حدود 55% گزارش شده است .

 1. لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی محل و وجود بیضه غیر قابل لمس را به طور قطع و یقین مشخص می سازد . امروزه با وجود این روش  ، در بیمارانی که بیضه غیر قابل لمس دارند . اقدام تشخیصی و درمانی ارجح لاپاراسکوپی است . باید تمام کودکانی که بیضه های غیر قابل لمس دوطرفه داشته و گونادوتروبین سرم آنها طبیعی است بدون توجه به نتیجه آزمایش تحریکی HCG تحت عمل جراحی تجسسی قرار دهیم.

بیضه نزول نکرده و ناباروری

یکی از مشکلات اساسی مبتلایان به نهان بیضگی ، اختلالات باروری است . اکثرا ناهنجاری های اپیدیدیم و اختلال محور هیپوتالاموس –هیپوفیز – بیضه را عامل آن می دانند . عده ای هم اختلال ایمنی را بخصوص در  نهان بیضگی یک طرفه موثر می دانند .

مطالب مرتبط با این مقاله :

آزواسپرمی 

واریکوسل

واریکوسلکتومی 

درمان ناباروری در مردان

tabanclinic

پاسخ

20 − 1 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان