بررسی علل ناباروری در آقایان

بررسی علل ناباروری در آقایان

زوجی که جهت بچه دار شدن اقدام می کنند باید به مدت یکسال به طور مداوم و بدون استفاده از هیچ گونه روشی جهت جلوگیری از بارداری با همسر خود نزدیکی داشته باشند.

آمار نشان داده است که اگر زوجی به مدت یک ماه برای باردار شدن اقدام کنند 36 درصد احتمال دارد به بچه دار شدن منجر شود حال اگر این روند تا یکسال ادامه پیدا کند این احتمال به 92 درصد می رسد و این آمار تنها در صورتی صحیح است که هر یک از زوجین سالم باشند و مشکلی نداشته باشند. بنابراین ترجیح بر این است که زوجین بعد از یکسال تلاش برای بارداری موفق نشدند تحت معاینه و بررسی های لازم قرار گیرند.

 

متاسفانه برخی از زوجین به دلیل وجود مشکلاتی نمی توانند صاحب فرزند شوند. اما امروزه با پیشرفت علم تمام روش های درمان باروری به صورتی می باشد که هیچ زوج ناباروری باقی نمی ماند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با کلینیک درمان ناباروری در تهران شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید

 

البته ممکن است به دلیل وجود برخی مشکلات، زودتر از این مدت برررسی های لازم صورت گیرد. اما اگر بخواهیم یک تعریف درست از ناباروری داشته باشیم این است که : اقدام برای بچه دار شدن و ناموفق بودن بعد از یکسال تلاش.

چه عواملی در ناباروری آقایان موثر است؟

در گذشته تصور بر این بود که تمام مشکلات مربوط به خانم ها می باشد، بعدها طی مطالعاتی که انجام شد به این نتیجه رسیدند که آقایان نیز ممکن است به خاطر وجود مشکلات مختلفی می توانند نابارور باشند. تقریبا 50 درصد علل ناباروری مربوط به آقایان می باشد که به اصطلاح male factor گفته می شود.

در مورد فاکتورهایی موجب مشکل ناباروری در آقایان می شود یک طبقه بندی کلی داریم:

  • فاکتورهای غیرقابل پیشگیری و درمان
  • فاکتورهای قابل پیشگیری و درمان
بررسی علل ناباروری در آقایان

بررسی علل ناباروری در آقایان

فاکتورهای غیرقابل پیشگیری

یک سری از علل یا فاکتورها غیرقابل پیشگیری و درمان می باشند به طور مثال عوامل ژنتیکی یا مادرزادی که یک پزشک نمی تواند راهکار درمانی را برای بیمار به کار گیرد، زیرا اصل بررسی در این افراد این است که بتوان راهی برای درمان اتخاذ کرد حال این روش ها ممکن است با استفاده از روش های دارویی یا جراحی یا روش های کمک باروری باشد که امروزه مرسوم شده است. بنابراین هدف این است که بتوان این فاکتورها را در یک آقا پیدا کرد.

فاکتورهای قابل پیشگیری یا قابل درمان

که مانور اصلی مبحث بر روی این مساله می باشد. اولین و مهم ترین نکته ای که در این فاکتورها مورد بررسی قرار می گیرد وضعیت یا سبک زندگی یا لایف استایل یک آقا می باشد. یعنی شغل، نحوه تغذیه، آلاینده های محیطی، استعمال سیگار، دخانیات، مواد مخدر بسیار در بچه دار شدن یا نشدن یک آقا می تواند بسیار مهم باشد. مطالعات ثابت کرده سیگار و مصرف دخانیات باعث کاهش تعداد از بین رفتن شکل و از دست رفتن حرکت اسپرم ها می شود و حتی روی ژنتیک و DNA اسپرم نیز تاثیر مستقیم می گذارد.

اما یک سری از فاکتورها، فاکتورهای مدیکال می باشد که شامل بیماری هایی که فرد دارد. به طوری که اگر فردی دیابت داشته باشد خواه نخواه مقداری از توان باروری اش کاهش پیدا می کند. مبتلا شدن عفونت های مکرر به خصوص عفونت های دستگاه تناسلی به دلیل انسداد در مجاری که نطفه باید خارج شود موجب کاهش قدرت باروری فرد می شود. واریکوسل یکی از بیماری های مهمی است که ارتباط مستقیمی با کاهش کیفیت اسپرم می شود و در مطالعات متعدد این مساله ثابت شده است. آقایانی که واریکوسل قابل لمس یا قابل معاینه دارند توصیه می شود که اگر قصد بارداری دارند حتما به یک کلینیک درمان ناباروری در تهران مراجعه کنند تا آزمایشات لازم برای آنها انجام شود و اگر نیاز بود حتما تحت عمل جراحی قرار گیرند.

واریکوسل چگونه موجب ناباروری می شود؟

اسپرم سازی به طور طبیعی باید در دمای 2 تا 4 درجه کمتر دمای طبیعی بدن اتفاق بیفتد. یعنی هر چه دمای ناحیه بالاتر باشد موجب می شود کیفیت اسپرم کمتر شود. حال عواملی که موجب این عارضه می شود، شامل:

  • چاقی دمای بیضه ها را بالا می برد.
  • پوشیدن لباس های تنگ، چسبان و فشرده موجب بالا بردن دمای بیضه ها می شود.
  • خود بیماری واریکوسل نیز در افزایش دمای بیضه ها نقش بسیار مهمی دارد.

خونرسانی بیضه ها از پایین به بالا است که برگشت ورید نام دارد. اطراف بیضه ها یک شبکه وریدی فوق العاده غنی است که وظیفه تعادل تعادل گرما را برعهده دارد. در افرادی به دلایلی این شبکه وریدی مختل می شود و نمی تواند به خوبی خون را جابجا کند به همین دلیل خون در ناحیه باقی می ماند و گرمای ناحیه را افزایش می دهد. ماندن خون در ناحیه به عنوان واریکوسل شناخته می شود. برای اصلاح این مشکل وریدهایی که بزرگ شده اند بسته می شود تا جریان خون راحت تر برقرار شود و تبادل گرمایی به خوبی صورت گیرد.

بررسی علل ناباروری در آقایان

آقایان تا چه سنی می توانند بچه دار شوند؟

کیفیت اسپرم قاعدتا با افزایش سن کاهش پیدا می کند. همچنین بیماری ها و انواع داروهایی که به دلیل بیماری مصرف می شود برروی کیفیت اسپرم ها تاثیرگذار است. اما مساله ای با عنوان اینکه فردی با افزایش سن دیگر نمی تواند بچه دار شود به صورت کلی نداریم. البته یک سری از بیماری های ژنتیکی و کروموزومی با افزایش سن آقایان ممکن است به فرزندان نیز منتقل شود یعنی این خطر وجود دارد که ممکن است جهش هایی اتفاق بیفتد. بنابراین توصیه بر این است که آقایان در سنین پایین تر برای بچه دار شدن اقدام نمایند.

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

سوالات متداول در رابطه با مشکلات ناباروری

عوامل موثر بر ناباروری مردان

تشخیص ناباروری در مردان

ناباوری و اختلالات جنسی در مردان

 

 

راه های ارتباطی با کلینیک ناباروری تابان :

tabanclinic

پاسخ

چهار × 5 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان