بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم چیست ؟ ارتباط بارداری خارج از رحم و پریود چیست ؟ آیا درمان گیاهی بارداری خارج از رحم وجود دارد ؟درمان بارداری خارج از رحم چیست ؟ علت بارداری خارج از رحم چیست ؟ در بارداری خارج از رحم پریود می شوم ؟ تشخیص بارداری خارج از رحم با بیبی چک چیست ؟

 بارداری خارج از رحم چیست ؟

پلاستوسیتبه صورت طبیعی در آندومتر پوشاننده حفره رحمی لانه گزینی می کند. لانه گزینی در هر جای دیگر حاملگی نا به جا محسوب می شود و 1 تا 2 درصد تمام حاملگی های سه ماهه اول ایالات متحده نا به جا هستند . شانس حاملگی موفق بعد از بارداری خارج از رحم کاهش می یابد . سنجش میزان BhcG و سونوگرافی واژینال در تشخیص زودرس این نوع بارداری بسیار کمک کننده است .

بارداری-خارج-از-رحم

بارداری-خارج-از-رحم

انواع بارداری بارداری خارج از رحم

نزدیک به 95% حاملگی های نا به جا در قطعات مختلف لوله های فالوپ ایجاد می شوند. از اینها شایع ترین محل لانه گزینی ، آمپول و سپس ایسموس است . 5% باقیمانده EP ها در تخمدان حفره صفاق یا داخل سرویکس اتفاق می افتند . اخیرا گزارش شده که حاملگی ها در محل اسکار سزارین شایع تر از گذشته مشاهده می شوند . بروز طبیعی این دسته از بارداری های نا به جا حدود 1 در 30000 حاملگی است . تزریق روگام در سه ماهه اول 50 میکروگرم یا 300 میکروگرم در زنانی که گروه خونی منفی دارند و حساسیت به آنتی ژن D ندارند توصیه می گردد .

علت بارداری بارداری خارج از رحم

  • آسیب لوله ای قبلی ناشی از EP یا جراحی لوله ای ( جهت باروری یا عقیمی ) ، مهم ترین عامل خطر برای حاملگی نا به جاست . بعد از یک حاملگی نا به جا ، شانس EP بعدی حدود 10 درصد است . ناباروری و روش های کمک باروری با افزایش خطر EP همراهند. لانه گزینی آتیپیک ( کورتال ، شکمی ، سرویکال ، تخمدانی و حاملگی هتروتوپیک ) به دنبال ART شایع ترند .
  • عفونت های قبلی لوله ای یا سایر بیماری های منتقله جنسی نیز از عوامل خطر شایع هستند . همچنین سیگار کشیدن که دممکن است یک نشانه این عفونت های به خاطر رفتارهای پرخطر باشد . چسبندگی های دور لوله ای به دنبال یالپنژیت ، عفونت های پس از سقط یا دوره نفاسی ، آپاندیست یا اندومتریت نیز می توانند خطر حاملگی لوله ای را افزایش دهند .

عوارض بارداری خارج از رحم

محصولات مهاجم و متسع شونده حاملگی ممکن است لوله را در هر جایی پاره کنند قبل از اینکه روش های اندازه گیری در دسترس باشند ، بسیاری از موارد حاملگی لوله ای با پاره شدن طی سه ماهه اول خاتمه می یافتند . به عنوان یک قانون هنگامی که پارگی لوله ای در چند هفته اول رخ دهد حاملگی در قسمت ایسم لوله واقع بوده است .

تشخیص زودهنگام بارداری خارج از رحم بسیار مهم می باشد زیرا ممکن است سلامت مادر و جنین را به خطر بیاندازد.برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکز تعیین جنسیت در تهران  تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس   اینستاگرام مراجعه کنید.   

علائم بارداری خارج از رحم

علائم حاملگی نا به جا لوله ای عمدتا وابسته به وقوع پارگی است . معمولا زن به حاملگی لوله ای شک نمی کند و می پندارد که مراحل اولیه یک حاملگی طبیعی را می گذارند یا دچار سقط شده است . علائم و نشانه های بارداری اغلب مبهم و گول زننده اند یا حتی وجود ندارند . بدون تشخیص زودرس ، تاریخچه طبیعی موارد کلفاسیک به صورت زیر مشخص می شود :

  • قاعگی تاخیری متغیر و به دنبال آن خونریزی واژینال خفیف یا لکه بینی
  • در صورت بروز پارگی معمولا درد شدید قسمت تحتانی شکم و لگن اغلب به صورت یک درد تیز نافذ یا شکافنده احساس می شود.
  • اختلالات وازوموتور از سرگیجه تا سنکوپ ایجاد می شوند .
  • فورنیکس خلفی واژن ممکن است در نتیجه خون تجمع یافته در کلدوساک رکتویوترین برآمده شود یا یک توده مخملی و تندر در یک طرف رحم لمس شود.
  • علائم تحریک دیافراگم به صورت درد گردن و شانه به خصوص هنگام دم . شاید در نیمی از زنان دچار خونریزی وسیع داخل صفاق مشاهده شود.

حدود نیمی از زنان با پارگی حاملگی نا به جا دارای سطوح لکوسیتی بالاتر از 30000 در هر میکرولیتر هستند .

تشخیص بارداری خارج از رحم

روش های متفاوتی برای تشخیص حاملگی نا به جا به صورت الگوریتم تشخیصی وجود دارند که شامل مواغرد زیر می باشند :

  • علائم و نشانه های بالینی
  • سونوگرافی واژینال
  • بررسی سطح BhCG

درمان بارداری خارج از رحم

متوتروکسات آنتاگونیست اسیدفولیک ، تاثیر بالایی روی پرولیفراسیون سریع تروفوبلاست دارد . این دارو همچنین برای ختم زودرس حاملگی استفاده می شود .

مطلب مرتبط با این مقاله :

سقط مکرر 

خونریزی غیر طبیعی رحم

tabanclinic

پاسخ

سه × پنج =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان