بارداری با اندومتریوز

بارداری با اندومتریوز

در 20 سال گذشته درمان اندومتریوز شامل برداشتن تخمدان ، رحم بود . اما امروزه این روش درمانی تنها در مراحل نهایی و در افرادی که قصد باروری ندارند ( در موارد استثنا ) توصیه می شود . این روش این بیماری را درمان نمی کند . در برخی موارد اندومتریوز در رحم رشد می کند که به آن آدنومیوسیس گفته می شود . که در این صورت با برداشتن رحم و دارو درمان می شود . امروزه درمان آندومتریوز با این روش تنها در مواردی که ذکر شد انجام می شود . در برخی موارد جراحی بر روی کیست های آندومتریوز از نوع شکلاتی قدرت باروری را کاهش می دهد .

جراحی متعدد بر روی تخمدان ها ذخیره تخمدان ها را کاهش می دهد . بنابراین توصیه می شود این جراحی توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود.

بارداری-با-اندومتریوز

بارداری-با-اندومتریوز

حفظ باروری قبل از جراحی آندومتریوز

ازآنجائیکه جراحی ممکن است بر تخمک گذاری تاثیر منفی گذارد و فرد دیگر نتواند باردار شود به همین دلیل قبل از شروع درمان ، حفظ باروری صورت می گیرد . بدین صورت که تخمک یا جنین به صورت فریز نگهداری می شود تا بعد از جراحی اگر رزرو تخمک کاهش پیدا کرد فرد بتواند بارور شود .

حفظ باروری قبل از درمان سرطان

امروزه با پیشرفت علم پزشکی در درمان سرطان ، امید به زندگی در این بیماران افزایش یافته است . طبق آمار بسیاری از بیماران در سنین بلوغ و جوانی هستند . از آنجائیکه درمان های سرطان مانند شیمی درمانی بر باروری تاثیر منفی می گذارد به همین جهت حفظ باروری از اهمیت زیادی برخوردار است . بیماران در پروسه درمان سرطان به موضوع باروری توجه چندانی ندارند و ممکن است بعد از درمان و بهبودی به فکر باردار شدن بیفتند . افراد می توانند قبل از شروع درمان سرطان ، حفظ باروری به وسیله فریز تخمدان و جنین انجام دهند . بهتر است پزشک متخصص انکولوژی فرد را به مرکز درمان ناباروری ارجاع داده شود تا حفظ باروری صورت بگیرد .

 در برخی موارد جراحی بر روی کیست های آندومتریوز از نوع شکلاتی قدرت باروری را کاهش می دهد .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکزدرمان ناباروری   تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس   اینستاگرام مراجعه کنید. 

میزان آسیب سیستم تولید مثل در طی درمان سرطان به عوامل مختلفی بستگی دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به عنوان مثال تاثیر همه داروهای شیمی درمانی یکسان نیست . نوع تغذیه ، نوع دارو ، دوز دارو میزان آسیب پذیری تخمدان را در پروسه درمان مشخص می کند.

حفظ باروری با لاپاراسکوپی

تمام عمل جراحی زنان مخصوصا برای درمان بیماری های خوش خیم از لاپاراسکوپی استفاده می شود . برداشتن رحم ، تخمدان ها ، درمان افتادگی رحم ، درمان بی اختیاری ادرار با این جراحی انجام می شود. با این عمل درد کمتری متحمل فرد می شود و دوران نقاهت و بهبودی کوتاهتر است . برای حفظ باروری لاپاراسکوپی کاربردهای متعددی دارد . جراحی اندومتریوز را می توان با لاپاراسکوپی انجام داد . بیمارانی که رادیوتراپی لگن می شوند با جراحی لاپاراسکوپی تخمدان ها را می توان خارج کرد بدون اینکه جریان خونرسانی آسیبی ببیند و حفظ باروری را انجام داد . کار جدیدی که امروزه انجام می شود اینست که خود بافت تخمدان را جدا کرده و فریز می شود و بعد از اینکه درمان سرطان انجام شد ، می توان بافت تخمدان را به بدن بازگرداند که هم تولید هورمون انجام می شود و هم بارداری اتفاق می افتد .

مطالب مرتبط با این مقاله :

درمان اندومتریوز

کیست تخمدان

سندرم تخمدان پلی کیستیک و ناباروری 

درمان ناباروری

tabanclinic

پاسخ

هجده − دوازده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان