اندومتریوز

اندومتریوز

اندومتریوز (en-do-me-tree-O-sis) نوعی اختلال دردناک است که در آن بافتهایی که در داخل رحم ( اندومتریوم )به طور طبیعی قرار دارند ،در خارج از رحم رشد می کند. آندومتریوز معمولا در تخمدان ، لوله فالوپ و لگن شما شروع به رشد می کند. به ندرت، این بافت به اطراف اندام های لگن گسترش می یابد.اندومتریوم در حالت طبیعی در رحم با هر سیکل قاعدگی ضخیم شده و تخريب می شود که در نهایت موجب خونریزی می شوددر صورتی که این بافت از بدن خارح نشود در تخمدانها وارد  شده و کیستی به نام اندومتریوز ممکن است تشکیل شوندکه بافت اطراف آن را  تحریک می کند، در نهایت با رشد این بافت اسکار و چسبندگی در لوله های فالوپ و لگن ایجاد کند . آندومتریوز، درد شدیدی به خصوص در طول دوره قاعدگی ایجاد می کند.

اندومتریوز

اندومتریوز

علائم اندومتریور

 • درد لگن مخصوصا دردوره قاعدگی
 • درد شدید و گرفتگی در ناحیه شکم
 • احساس درد در هنگام مقاربت یا بعد از آن
 • احساس درد در هنگام ادرار کردن
 • خونریزی بیش از حد طبیعی در دوران قاعدگی یا خونریزی گاه به گاه ( منوراژی) یا بین سیکل قاعدگی (منومتوروراژی) رخ دهد.
 • خستگی
 • اسهال
 • یبوست
 • ضعف
 • حالت تهوع

علائم این بیماری با برخی از بیماری ها مشترک می باشد مثلا درد لگن که در التهاب لگن یا کیست تخمدان نیز مشاهده می شود.

علل اندومتریوز

اگر چه علت دقیق اندومتریوز مشخص نیست، اما شرایطی ممکن است باعث ایجاد این بیماری شود:

 • برگشت خون قاعدگیخون قاعدگی حاوی سلولهای آندومتری است که از طریق لوله های فالوپ از بدن خارج می شود در صورتی که این خون به جای اینکه از بدن خارج شود به داخل حفره لگن می ریزد . این بافتها به دیوار لگن رشد کرده و در هر سیکل قاعدگی به دیواره می چسبند که در نهایت باعث بیماری اندومتریوز می شود.
 • عوارض جراحی

بعد از جراحی، مانند هیسترکتومی ، سلول های اندومتری ممکن است با برش جراحی به دیواره لوله های فالوپ بچسبند .

 • اختلال در سیستم ایمنی

عوارض اندومتریوز

ناباروری

شایع ترین عارضه آندومتریوز ناباروری است.تقریبا یک سوم از زنان مبتلا به آندومتریوز مشکل بارداری دارند.

برای باروری، تخمک باید از تخمدان آزاد شود، تخمک آزاد شده از لوله فالوپ عبور کرده و در مجاورت اسپرم قرار می گیرد. تخمک خود را به دیواره رحم وصل کند تا شروع به رشد کند. اندومتریوز لوله فالوپ را متزلزل کرده در نتیجه تخمک و اسپرم را از هم جدا نگه دارد. این این بیماری به ندرت تاثیر مستقیمی روی تخمک و اسپرم می گذارد  .با این حال، بسیاری از زنان مبتلا به اندومتریوز خفیف تا متوسط ​​می توانند در دوران بارداری باردار شوند. پزشکان گاهی به زنان مبتلا به آندومتریوز توصیه می کنند تا بارداری را به تأخیر بیندازند زیرا ممکن است وضعیت با گذشت زمان نیز بدتر شود.
سرطان تخمدان

سرطان تخمدان در زنان مبتلا به اندومتریوز بالاتر از حد انتظار است. به طور طبیعی خطر ابتلا به این سرطان در طول عمر بندرت مشاهده می شود. نوع دیگری از سرطان آدنوکارسینوما می باشد که در اثر بیماری آندومتریوز ایجاد می شود.

تشخیص اندومتریوز

معاینه لگن

برای تشخیص اندومتریوز و سایر شرایطی که می تواند باعث درد لگن شود، پزشک از فرد می خواهد علائم خود را از جمله محل درد و زمانی که رخ داده را توصیف کند. در طول معاینه لگن، دکتر به صورت فیزیکی لگن را برای تشخیص ناهنجاری هایی مانند کیست در اندام های تناسلی یا توده هایی در رحم احساس می کند.

سونوگرافی ترانس واژینال

در این سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تصویربرداری از داخل بدن انجام می شود.

برای ضبط تصاویر، یک دستگاه به نام مبدل  به واژن وارد می شود. این سونوگرافی  به طور قطع به پزشک نمی گوید که آیا فرد اندومتریوز دارد یا نه، اما می تواند کیست های مرتبط با اندومتریوز را شناسایی کند.

لاپاراسکوپی
برای اطمینان از وجود اندومتریوز از لاپاراسکوپی استفاده می شود  . این روش بهترین گزینه تشخیص برای تعیین میزان و محل اندومتریوز می باشد .  برای کسب اطلاع از این روش تشخیص و درمان روی ادامه مطلب کلیک کنید.

درمان اندومتریوز

درمان آندومتریوز معمولا با دارو یا جراحی است.

روشی که پزشک برای درمان انتخاب می کند بستگی به شدت علائم و احتمال باروری فرد دارد .

tabanclinic

پاسخ

13 + چهار =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان