افزایش شانس لانه گزینی جنین در روش آی وی اف

افزایش شانس لانه گزینی جنین در روش آی وی اف

یکی از سوالاتی که معمولا برای افرادی که تحت عمل آی وی اف قرار گرفته اند، مطرح می شود این است که چرا علی رغم اینکه جنین های خوب و با کیفیتی برای آنها انتقال داده شده باز هم بارداری رخ نمی دهد آیا عواملی خاصی در این موضوع می توانند دخیل باشند و مانع بارداری شوند؟ روش های افزایش شانس لانه گزینی جنین چیست؟

متاسفانه برخی از زوجین به دلیل وجود مشکلاتی نمی توانند صاحب فرزند شوند. اما امروزه با پیشرفت علم تمام روش های درمان باروری به صورتی می باشد که هیچ زوج ناباروری باقی نمی ماند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکز درمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید

قبل از شروع به هر اقدامی گزینش بیماران باید به درستی انجام شود و این مساله نیاز به یک بررسی کامل و جامع، قبل از انجام هر گونه اقدام کمک باروری دارد. این اقدامات شامل:

  • بیمار شرح حال کاملی داشته باشد.
  • آزمایشات مناسب انجام شده باشد.
  • بیماران به دقت انتخاب شده باشند.

چه عواملی در عدم موفقیت باروری موثر است؟

  • قطعا عواملی مانند کیفیت تخمک و اسپرم اولین عامل در موفقیت باروری موثر می باشد.
  • از علل دیگری که می تواند در این مساله تاثیر گذار باشد عوامل مربوط به ژنتیک، هورمون، و ایمنی و پذیرش رحم خانم جهت باروری می باشد.

موارد ذکر شده به پیش از شروع انجام روش های کمک باروری باز می گردد که باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

درصد موفقیت و عدم موفقیت آی وی اف

میزان موفقیت بارداری با  ivf به فاکتورهای مختلفی مانند سن مادر، سبک زندگی و .. بستگی دارد. اما به طور کلی اگر آی وی اف با برنامه ریزی های خاص و با کیفیت انجام شود می تواند در موفقیت این روش موثر باشد. اما در برخی از افراد نیز با اینکه دقت های لازم در آنها صورت گرفته و یک جنین سالم به آنها انتقال داده شده اما موفقیت لازم بدست نمی آید و بارداری رخ نمی دهد. بیش از 95 درصد موارد آی وی اف ناموفق ناشی از بیگانه شناخته شدن جنین توسط یدن مادر و پس زدن آن است که دلیل آن اختلالات کروموزومی و ژنتیکی می باشد.

افزایش شانس لانه گزینی جنین در روش آی وی اف

افزایش شانس لانه گزینی جنین در روش آی وی اف

راه های افزایش شانس لانه گزینی جنین

روش های مختلفی جهت افزایش شانس لانه گزینی جنین پس از استفاده از روش های کمک باروری وجود دارد که شامل موارد ذیل می باشد:

  • یکی از این راه ها تزریق داروی “جی سی اس اف” ( G-CSF) به داخل رحم می باشد. علی رغم اینکه نتایج ضد و نقیضی در استفاده از این روش در مطالعات مختلفف مشاهده شده اما به هر حال روش تزریق داروی جی سی اس اف به عنوان یک روش در مواردی که ضخامت آندومتر به حد مطلوب نرسیده باشد و نازک باشد و علی رغم مصرف داروهای استرادیول و استروژن آندومتر همچنان نازک باشد که این راه می تواند به افزایش ضخامت آندومتر کمک زیادی کند
  • روش دیگر پی آر پی (PRP) می باشد که پی آر پی در واقع پلاسمای غنی از پلاکت می باشد. در این روش خون خانم نابارور گرفته می شود و با استفاده از دستگاه هایی در آزمایشگاه فاکتورهای مختلفی مانند پلاکت و WBC  خون جدا می شود و فاکتورهای رشدی که داخل این سلول ها (گلبول های سفید و پلاکت ) وجود دارد، بعد از تزریق به داخل رحم و خراش آندومتر می تواند به بهبود لانه گزینی جنین کمک کنند.

اما با این حال در برخی از مطالعاتی که انجام شده، پی آر پی روشی موفقیت آمیز معرفی شده و در برخی از موارد مانند G-CSF   نتوانسته افزایش واضحی را در لانه گزینی در مطالعات نشان بدهد.

به منظور افزایش شانس موفقیت در روش آی وی اف ، بهتر است قبل از شروع درمان به یک مرکز مجهز با دارا بودن کادر پزشکی و متخصصین با تجربه، مراجعه شود.

tabanclinic

پاسخ

3 × یک =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان