اختلال در اسپرم

اختلال در اسپرم

یکی از مکانیزم های پیچیده بدن مربوط به سیستم تولید مثل می باشد . در این مکانیزم دو سلول تخمک و اسپرم در مجاورت یکدیگر قرار می گیرند تا عمل لقاح انجام می شود . سلول بزرگتر  تخمک می باشد و سلول کوچکتر اسپرم است . این لقاح باید به درستی صورت گیرد .

وظیفه اسپرم

وظیفه اسپرم انتقال کروموزوم و ژنوم به فرزند می باشد . به طور متوسط در هر انزالی 300 میلیون اسپرم تخلیه می شود و تنها یک اسپرم خود را به تخمک می رساند . روش های کمک باروری برای افرادی است که اسپرم در جهت رسیدن به تخمک دچار مشکل می شود.  امروزه تکنولوژی ها به کمک افرادی که دارای مشکل در اسپرم هستند آمده است .

اختلال-در-اسپرم

اختلال-در-اسپرم

عوامل موثر در ناباروری مردان

تعداد اسپرم

همانطور که اشاره کردیم تنها یک اسپرم برای باروری کافی است اما اگر تعداد اسپرم در هر میلی لیتر منی20 میلیون کاهش پیدا می کند ، شانس باروری کاهش پیدا می کند .

کیفیت اسپرم

اسپرم سالم باید تحرک و فعالیت کافی داشته باشد تا در لوله های رحمی به تخمک برسد و لقاح صورت گیرد .در صورتی که تحرک کافی نداشته باشد نمی تواند به تخمک برسد در نتیجه لقاح صورت نمی گیرد .

 برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکزدرمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس   اینستاگرام مراجعه کنید.

آزمایش اسپرم

شناسایی اینکه باروری فرد بخصوص در سن بلوغ در خطر است نیاز به آنالیز اسپرم می باشد . بر اساس پارامترهای اسپرم مشخص می شود که فرد نیاز به حفظ باروری دارد یا باروری به صورت طبیعی انجام می شود . این تست حتما باید در مراکز درمان ناباروری انجام شود .

عوامل خطر ناباروری مردان

  • ممکن است مشکل باروری مرد از دوران جنینی وجود داشته باشد و مادر متوجه این مشکل نشود .در زمان تولد نوزاد بهتر است ماما یا پزشک بیضه ها را معاینه کند . در صورتی که بیضه ها در جای خود نبوده اند تا یک سالگی صبر باید کرد و در صورتی که در محل خود قرار نگیرد باید جراحی شود . زیرا این درمان از آسیب به بیضه جلوگیری می کند .
  • هر گونه اختلال در بیضه در دروان بلوغ از جمله التهاب بیضه اهمیت دارد و باید درمان شود .
  • در سنین جوانی نیز واریکوسل یکی از بیماری هایی است که باروری را به خطر می اندازد . در صورتی که واریکوسل تاثیر روی کیفیت یا تعداد اسپرم بگذارد باید جراحی شود .

تاثیر دارو بر اسپرم

داروهای مکمل نیز برای تولید اسپرم بسیار مضر است .

حفظ باروری

عوامل محیطی از جمله تغذیه ، سبک زندگی ، ازدواج و باروری در سن بالا  و برخی بیماری ها تولید اسپرم را دچار اختلال می کند .

تغذیه

تغذیه ای خاص برای پیشگیری از ناباروری هنوز وجود ندارد . بنابراین همه افراد با تغذیه نمی توانند حفظ باروری کنند .

سبک زندگی

کشیدن سیگار ، دخانیات و مواد مخدر بر کیفیت اسپرم تاثیر می گذارند .

بیماری ها

در برخی موارد بیماری هایی مانند نارسایی کلیه که در اسپرم سازی ایجاد مشکل می کند معمولا اسپرم های سالم از مرد گرفته شده و فریز می شود . این اقدام روش کمک باروری در صورت آسیب به اسپرم ها می باشد . افرادی که مبتلا به سرطان هستند  قبل از شروع درمان اسپرم فرد را جدا کرده و فریز می کنند .تومورهایی که بیضه را درگیر می کند باعث کاهش تعداد اسپرم می شوند .

tabanclinic

پاسخ

سه × 1 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان