آی وی اف درد دارد ؟

آی وی اف درد دارد ؟

برای اینکه بارداری موفق اتفاق بیافتد ، به سه عنصر اصلی نیاز می باشد :

  1. تخمدان و تخمک گذاری سالم
  2. اسپرم و نطفه مردانه
  3. لوله های رحمی سالم که مسیری که اسپرم از آنجا عبور می کند تا به تخمک برسد .

در صورتی که در یکی از این سه عنصر مشکل یا اختلالی وجود داشته باشد لقاح موفق اتفاق نمی افتد و در نتیجه ناباروری ایجاد می شود . برخی از این اختلالات در صورتی که خفیف باشند با درمان های اولیه برطرف می شود . مثلا فردی که تخمدان پلی کیستیک دارد و در تخمک گذاری اختلال ایجاد شده می توان با تغییر سبک زندگی و درمان های دارویی این مشکل را برطرف کرد . اما در صورتی که مشکل شدید باشد و درمان های اولیه در بهبودی موثر واقع نشود از روش های پیشرفته درمان ناباروری استفاده می شود که یکی از این روش ها لقاح خارج رحمی با IVF است که در ادامه به آن می پردازیم .

آی-وی-اف-درد-دارد-؟

آی-وی-اف-درد-دارد-؟

آی وی اف چیست ؟

لقاح خارج از رحم نوعی تکنولوژی و روش درمان ناباروری است که در سالیان اخیر مورد استفاده قرار گرفته است . عمر فرزندی که اولین بار با ivf متولد شد 37 سال می باشد . بنابراین علم نوپایی است . علم در این مدت سریع پیشرفت کرده است و بر روشهایی که با آی وی اف ادغام شده افزوده می شود . Ivf در مواردی که تعداد یا کیفیت اسپرم کم است به بیمار توصیه به انجام ivf می شود .

 برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکزدرمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس   اینستاگرام مراجعه کنید. 

مرحله به مرحله آی وی اف

برای انجام این روش نیاز به دو عنصر اصلی وجود دارد  : تخمک و اسپرم .

  1. تحریک تخمک گذاری

با مصرف داروهایی به زن القا تخمک گذاری انجام می شود . این داروها معمولا به صورت تزریقی یا خوراکی انجام می شود . این پروسه ممکن است چند هفته به طول انجامد . در این مدت وضعیت تخمک گذاری با سونوگرافی پایش می شود . تخمک هایی که قابلیت بارور شدن را دارند از تخمدان خارج می شود . این کار با عمل جراحی سبک و به صورت سرپایی و با بیهوشی سبک انجام می شودو با هدایت سونوگرافی واژینال تخمک ها از تخمدان خارج می شود .

  1. آماده کردن اسپرم

نمونه ای از اسپرم مرد گرفته می شود و در محیط آزمایشگاه شستشو داده شده و نمونه اسپرم خوب جدا می شود.

  1. لقاح

در محیط آزمایشگاه تعداد زیادی تخمک در مجاورت اسپرم قرار می گیرد و اسپرمی که کیفیت بهتری دارد وارد تخمک می شود .این روش قدیمی آی وی اف است . روش جدیدی به نام تلقیح سیتوپلاسم اسپرم وجود دارد که به نام میکرواینجکشن شناخته شده می باشد . در این روش متصدی آزمایشگاه اسپرمی که مناسب است انتخاب کرده و به طور مستقیم به وسیله میکروسکوپ وارد تخمک می کند . این روش در مواردی توصیه می شود که تعداد اسپرم کم باشد یا قابلیت تحرکی نداشته باشند .

  1. انتقال جنین

لقاح تخمک و اسپرم در محیط آزمایشگاهی( شبیه محیط لوله های رحم و رحم طراحی شده است ) انجام می شود و جنین در محیط خارج از رحم و محیط کشت رشد می کند . زمانی که سلول های جنین تقسیم شدند و بیشتر از 5 روز از عمر آن گذشت ، جنین از طریق دهانه رحم به داخل رحم انتقال می یابد .

درصد موفقیت ivf

شانس موفقیت آی وی اف در هر سیکل انتقال تقریبا 30 تا 40 درصد می باشد .

آیا آی وی اف درد دارد ؟

از آنجائیکه برخی از مراحل ivf از جمله خارج کردن تخمک و انتقال جنین به رحم با انجام جراحی با بیهوشی انجام می شود ، فرد دردی را احساس نمی کند.

 

tabanclinic

پاسخ

هفده − 13 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان