آیا ویروس کرونا از مادر به جنین منتقل می شود؟

آیا ویروس کرونا از مادر به جنین منتقل می شود؟

تمامی اخبار این روز های ما حول محور ویروسی با تابعیت چینی میچرخد. بله، ویروس کرونا.

شاید این نوشتار هزارومین مطلبی باشد که در این چند ماه اخیر درباره این ویروس خوانده اید. اما شما را بیم چه اتفاقی به این نوشتار رسانده است؟ از عنوانی که در صفحه جستجو گر خود سرچ کرده اید این دریافت می شود که می خواهید از تاثیر این ویروس بر جنین مادران باردار بیشتر بدانید.

 

متاسفانه برخی از زوجین به دلیل وجود مشکلاتی نمی توانند صاحب فرزند شوند. اما امروزه با پیشرفت علم تمام روش های درمان باروری به صورتی می باشد که هیچ زوج ناباروری باقی نمی ماند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با کلینیک درمان ناباروری در تهران شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید

 

در شرایطی به سر می بریم که روزانه و یا شاید بهتر باشد بگوییم در هر ساعت اخبار و اطلاعات بیشماری از این نوع ویروس دریافت می کنیم. این موضوع که آیا ویروس کرونا از مادر به جنین منتقل می شود؟ ، باعث شده نگرانی این افراد از ابتلا به این بیماری بیشتر از افراد دیگر باشد. ما در این نوشتار آخرین اطلاعات موجود در این مهم را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

کووید – 19 و انتقال آن به جنین

آیا مادران باردار بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس هستند؟ آیا امکان انتقال این ویروس به جنین وجود دارد؟

سوالات بی شماری در این باره پرسیده می شود، هنوز اطلاعات قطعی درباره اینکه این ویروس می تواند مادران باردار را بیش از دیگر افراد مورد ابتلا قرار دهد وجود ندارد. اما این نکته حائز اهمیت است که ماردران باردار بیش از سایر افراد در معرض ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا هستند که این خود می تواند عامل نگران کننده ای برای مادران باشد، چرا که علائم این ویروس ناخوانده بسیار شبیه به علائم سرماخوردگی است.

آیا امکان انتقال این ویروس وجود دارد؟

آنچه در حال حاضر درباره نحوه انتقال این ویروس مورد بررسی قرار گرفته است، انتقال آن از طریق تماس با فرد آلوده و یا اشیاه آلوده به این ویروس است. تا کنون درباره این اینکه مادران مبتلا به کرونا می توانند این ویروس را به جنین خود انتقال دهند، گزارشی وجود نداشته است، اما خبر خوشحال کننده در این لحظه این است که بررسی ها نشان داده نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به این ویروس، دارای نشانه های بیماری نبوده اند و تست ابتلا به کووید – 19 این نوزادان منفی بوده است. به علاوه که هیچگونه مورد مشاهده شده ای از وجود این ویروس در مایع آمونیاک یا شیر مادران نیز گزارش نشده است.

آیا ویروس کرونا از مادر به جنین منتقل می شود؟تاثیر ویروس کرونا بر ماردان باردار

حال که کمی از اضطراب انتقال این ویروس به جنین در شما کاسته شد، از شما می خواهیم که به مطالب زیر توجه کنید.

سیستم ایمنی بانوان در زمان بارداری تضعیف می شود، همانطور که می دانید سیستم ایمنی ضعیف مهم ترین عامل خطر در ابتلا به به ویروس کرونا است. از این رو مادران باردار بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس هستند. از طرفی به دلیل رشد جنین در ماهای پایانی بارداری و فشار ایجاد شده از طریق افزایش اندازه رحم به شش های مادر و دیگر اندام های وی موجب می شود هوا به راحتی در تمامی ریه جریان نیابد و این خود امکان ابتلا به عفونت را افزایش خواهد داد. از این رو ابتلا به  ویروس کرونا در دوران بارداری می تواند برای مادران بسیار خطرآفرین باشد. به این دلیل است که پزشکان رعایت موارد بهداشتی را در مادران باردار بیشتر تاکید می کنند.

آیا ابتلا به کرونا ویروس به جنین آسیب می رساند؟

همانطور که در بالا اشاره شد تا کنون موردی از ابتلا مادر به کرونا ویروس و تاثیر آن بر جنین یافت نشده است. اما درباره ویروس هایی مشابه و از خانواده ویروس کرونا مانند: ویروس سارس و مرس دیده شده که با ابتلا مادر به این ویروس ها سقط  جنین و مرده زایی وجود داشته است.

چند توصیه مهم برای مادران باردار

پژوهشگران توصیه می کنند به دلیل ضعف سیسیتم ایمنی، مادران باردار باید بیش از سایر افراد در رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی دقت داشته باشند.

  • آنها به دلیل شانس بالاتر ابتلا به ویروس کرونا باید به طورمرتب دست های خود را بشویند.
  • از رفتن به مکان ها شلوغ به شدت پرهیز کنند.
  • در صورت مشاهده فرد سرماخورده از او دوری کنند.
  • در مکان های عمومی از ماسک استفاده کنند.
  • با توجه به تشخیص پزشک خود از مواد غذایی حاوی ویتامین استفاده کنند و درباره چگونگی تقویت سیستم ایمنی بدن از وی مشاوره دریافت کنند.
  • از تماس با اشیاء آلوده و لوازمی که مورد استفاده عموم است پرهیز کنند.
  • از تماس دست آلوده با چشم، بینی و دهان خودداری کنند.
  • بروز تب بالا در سه ماهه اول بارداری خطرآفرین است، بنابراین در صورت بروز تب حتما به پزشک مراجعه کنند.

 

آیا ویروس کرونا از مادر به جنین منتقل می شود؟

در صورت ابتلا مادر به کرونا پس از زایمان چه اقداماتی لازم است؟

در صورتی که ابتلا به ویروس کرونا در مارد به اثبات رسیده باشد، پس از زایمان می بایست از ارتباط نوزاد با مادر جلوگیری شود.

تا کنون از امکان آلوده بودن شیر مادر به این ویروس اطلاعاتی به دست نیامده است، اما توصیه می شود مادر از برقراری تماس نزدیک با نوزاد خودداری کند.

همانطور که می دانید روزانه آمار ابتلا به این ویروس در حال افزایش است. گزارش ها حاکی از آن است که مادران باردار به لحاظ شرایط بدنی به مانند افراد بالای 70 سال شانس ابتلا به این بیماری را بیش از دیگران دارا هستند، بنابراین آن ها نیز باید بیش از افراد عادی مراقبت های لازم را به عمل آورند.

توصیه پایانی

رهایی از جو موجود تنها با قرنطینه خانگی و رعایت بهداشت فردی ممکن خواهد بود. سعی کنید در این روزها با داشتن آرامش و دوری از استرس بدن خود را در مواجه با این ویروس تقویت کنید. مادران می توانند تنها با رعایت موارد بهداشتی و اجتناب از ملاقات افراد خود را از ابتلا به این ویروس مصون دارند.

 

راه های ارتباطی با کلینیک ناباروری تابان :

tabanclinic

پاسخ

5 × دو =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان