آیا راهی برای تشخیص مشکل ناباروری وجود دارد؟

آیا راهی برای تشخیص مشکل ناباروری وجود دارد؟

نازایی یا ناباروری بدین صورت تعریف شده که ناتوانی یک زوج در باردار شدن به مدت بیش از یک سال از شروع رابطه جنسی بدون جلوگیری از بارداری می باشد.

اما سوالی که در این میان مطرح می شود این است که آیا ناباروری قابل درمان است؟ آیا تمام افرادی که برای درمان ناباروری اقدام می کنند بچه دار می شوند؟ چه آزمایشاتی در تشخیص ناباروری انجام می شود؟ در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

متاسفانه برخی از زوجین به دلیل وجود مشکلاتی نمی توانند صاحب فرزند شوند. اما امروزه با پیشرفت علم تمام روش های درمان باروری به صورتی می باشد که هیچ زوج ناباروری باقی نمی ماند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکز درمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید

خانم و آقایی که می خواهند اقدام به بارداری کنند تا یک سال برای بارداری فرصت دارند. اگر بیش از یک سال باردار نشود باید اقدامات لازم و مداخلات برای آنها انجام شود. در سنین زیر 35 سال، یک سال کاملا فرصت داده می شود اما در سنین بالای 35 سال اگر  بعد از 6 ماه بارداری حاصل نشود اقدامات لازم انجام می شود.

اقدامات اولیه در درمان ناباروری

در مرحله اول که بیمار وارد کلینیک های ناباروری می شود ابتدا یک شرح حال کلی دریافت می شود تا مشخص شود که ترم ناباروری در این افراد مصداق هست یا خیر و علت نازایی چیست زیرا گاهی اوقات خود افراد تصور می کنند دچار ناباروری شده اند.

بعد از معاینات و دریافت شرح حال اولیه، انجام یک سری آزمایشات الزامی است. این آزمایشات به جهت کشف بیماری های سیستمیک و بیماری های زمینه ای باید مورد بررسی قرار گیرد و اگر مورد مشاهده شود باید مورد درمان قرار گیرد. بیماری دیگری که حتما باید مورد بررسی قرار گیرد ، بیماری آنمی است که در مورد جمیعت مردم بسیار شایع است.

در مورد کمبودهای ویتامینی و بیماری های تیروئیدی باید وسواس بیشتری به خرج داده شود زیرا در خانم ها و در آقایان می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند و هم ریسک باروری را کاهش می دهد، علل باروری کاهش پیدا می کند و هم احتمال سقط در خانم ها در بیماری های تیروئیدی به خصوص کم کار تیروئید افزایش پیدا می کند. در صورت عدم نتیجه لازم مداخلات درمانی و دارویی انجام خواهد شد.

آیا راهی برای تشخیص مشکل ناباروری وجود دارد؟

آیا راهی برای تشخیص مشکل ناباروری وجود دارد؟

آزمایشات مورد نیاز در تشخیص مشکل ناباروری

این آزمایشات شامل شمارش گلبول های قرمز، میزان قند، اوره می باشد. همچنین بیماری های عفونی مانند ایدز، هپاتیت و یک سری بیماری هایی که برای قبل از بررسی ناباروری و قبل از باردار شدن باید در مورد این افراد مورد بررسی قرار گیرد، انجام می شود. غیر از مسله ایدز و هپاتیت، بیماری سرخجه و توکسوپلاسموز مد نظر می باشد که این آزمایشات به صورت بسیار مفید و مختصر داده می شود و بر اساس شرح حالی که بیماری می دهد، بررسی ها دقیق تر و جزئی تر انجام شود.

آیا تمام کسانی که برای درمان ناباروری اقدام می کنند به نتیجه مطلوبی دست پیدا می کنند؟

از آنجاییکه مشکلاتی که زوجین به آنها مبتلا هستند و شرایط که به دلیل آنها دچار مشکل ناباروری شده اند متفاوت می باشد، به طور قطعی نمی تواند تخمین زد چند درصد آنها درمان و صاحب فرزند می شوند. اما همه این افراد می توانند جهت درمان مشکل خود به مراکز ناباروری مراجعه کنند.

tabanclinic

پاسخ

شانزده − 7 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان