آزواسپرمی

آزواسپرمی

آزواسپرمی نوعی اختلال می باشد که در آن مایع منی مرد بدون اسپرم باشد . در این صورت مرد توانایی بارداری را ندارد . تشخیص این اختلال برای فرد مشکل می باشد زیرا تغییری در ظاهر مایع منی ایجاد نمی شود و رابطه و میل جنسی این افراد طبیعی است . زیرا اسپرم ها تنها یک درصد از مایع منی را تشکیل می دهند.

آزواسپرمی

آزواسپرمی

علل آزواسپرمی

 • به علت انسداد در مسیر انتقال اسپرم می باشد که به آن آزواسپرمی انسدادی می گویند.
 • به علت عدم تولید اسپرم توسط بیضه ها که به آن آزواسپرمی غیر انسدادی می گویند. در این صورت برای تشخیص دقیق تر اندازه بیضه و میزان FSH خون اندازه گیری می شود. در صورتی که میزان این هورمون بالا باشد و اندازه بیضه کوچک باشد مرد هیچ شانسی برای باروری ندارد . در برخی مردان لوله های منی به دلیل مادرزادی وجود ندارد به همین دلیل حجم مایع منی بسیار کم است .

تشخیص آزواسپرمی

این بیماری تنها با انجام آزمایش میکروسکوپیک قابل تشخیص می باشد . در این آزمایش نمونه ای از مایع منی مرد گرفته شده و به آزمایشگاه برای بررسی بیشتر ارسال می شود .این آزمایش در دونوبت با فاصله 4 هفته انجام می شود . در صورتی که با بررسی مایع منی اسپرمی یافت نشد آزواسپرمی تشخیص داده می شود . در برخی موارد تنها یک اسپرم یافت می شود که به آن اسپرم مخفی یا کریپتواسرمی می گویند. باید توجه داشت این اختلال را نباید با فقدان مایع منی که در برخی مردان مشاهده می شود ( بعد از انزال مایع منی خارج نمی شود) اشتباه گرفت .

درمان آزواسپرمی

استفاه از روشهای درمانی با توجه به علل بیماری و شرایط بیمار انجام می شود :

 1. پیوند لوله منی

در این روش با استفاده از جراحی لوله منی بر به ناحیه اپیدیدیم با استفاده از میکروسکوپ پیوند زده می شود . این عمل بسیار مشکل و حساس بوده زیرا قطر لوله منی بر بسیار باریک می باشد . مدت زمان این جراحی حدودا 3 ساعت می باشد که امکان موفقیت 25 درصد گزارش شده است.

 1. در صورتی که مجرای انزالی دچار انسداد شود از طریق یک برش کوچک مجرای انزالی را می توان بازکرد .

برخی خدمات کلینیک درمان ناباروی تابان:

درمان واریکوسل

درمان اندومتریوز

لاپاراسکوپی

واریکوسلکتومی

ارکیوپکسی

هیستروسونوگرافی

 

 

tabanclinic

2 دیدگاه برای “آزواسپرمی

 1. roya - دسامبر 31, 2018 در 7:47 ق.ظ

  سلام خسته نباشیبد من شوهرم هر آزمایشی دادن نوشته آزواسپرم هستن راهی هستش برای درمان یا خیر ؟ ما مراکز ابن سینا ورویان هم رفتیم و گفتن نمیتونم کاری کنیم .

  پاسخ
  • tabanclinic - دسامبر 31, 2018 در 7:48 ق.ظ

   تشریف بیاورید مطب تا معاینه شوید .

   پاسخ

پاسخ

یک × 3 =

مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان