آزمایش ناباروری مردان

آزمایش ناباروری مردان

علائم ظاهری عقیم بودن مردان چیست ؟ تشخیص عقیم بودن چگونه است ؟ درمان ناباروری مردان از رو اسپرم چیست ؟ چگونه بفهمیم عقیم هستیم یا نه ؟ آزمایش ناباروری مردان چگونه است ؟

شیوع ناباروری در مردان

زمانی که سخن از ناباروری به میان می آید بسیاری از افراد تصور می کنند مشکل اصلی از طرف خانم ها می باشد اما امروزه بررسی هایی که در مواردی نازایی صورت گرفته در 40 درصد موارد مشکل از آقا می باشد و در 40 درصد موارد مربوط به خانم ها و 10 درصد به صورت مشترک هم در خانم و هم در آقا وجود دارد و در 10 درصد مابقی دلیل مشخص برای این مساله وجود ندارد. بنابراین سهم مرد و زن در نازایی یک سهم برابری می باشد.

با توجه به سهم مرد در موارد ناباروری ، اگر بررسی زوج نابارور را از مرد آغاز کنیم تقریبا همیشه مقرون به صرفه خواهد بود زیرا معمولا آزمایش ناباروری در مردان ارزان تر و در برخی مراکز به صورت رایگان انجام می شود .

آزمایش ناباروری مردان

آزمایش ناباروری مردان

عوامل موثر در ناباروری مردان

در شروع کار اخذ یک شرح حال نسبتا کامل ، ضروری است . سابقه بیماری های طبی یا جراحی بیمار ممکن است در ارتباط با ناباروری فعلی اهمیت داشته باشد. مصرف داروها به خصوص داروهای ضد افسردگی و ضد فشار خون ممکن است در ساختن اسپرماتوزوئید ایجاد اختلال کند .

شغل بیمار از جنبه های مختلف ممکن است به ناباروری کمک کند . کسانی که مسافرت های مکرر شغلی دارند ممکن است در زمان مناسب ( تخمک گذاری ) همسر امکان نزدیکی نداشته باشند . کار کردن در محیط های گرم مثل نانوایی ، ممکن است امکان خنک شدن بیضه را محدود کند . کریپتوارکیدیسم در فرم دو طرفه آن و اوریون در مواردی که را دو طرفه درگیر کند ، می تواند ناباروری ایجاد کند . جراحی گردن مثانه ، سابقه جراحی لگنی و خلف صفاق با اختلال در اعصاب سمپاتیک می تواند باعث انزال معکوس و ناباروری گردد . به دنبال هر بیماری تب دار 1-3 ماه اسپرماتوژنز دچار اختلال می شود .

معاینات برای بررسی ناباروری در مردان

در سندرم کلاین فلتر ، وجود یک کروموزوم X اضافی باعث بلندی قد شده و کاهش ترشح آندروژن ممکن است ژنیکوماستی و ظاهر خواجگی پدید آورد . در سندرم کالمن علائم خواجگی با از بین رفتن حس بویایی همراه است . اپی دیدیم در آزواسپرمی انسدادی معمولا معمولا کلفت تر و مشخص تر از اپی دیدیم طبیعی قابل لمس است .

توجه به اندازه بیضه و ثبت آن لازم است . صرف وجود واریکوسل که تقریبا همیشه در سمت چپ ملاحظه می شود ، دال بر وجود رابطه علت و معلولی آن با ناباروری شخص نیست ونوگرافی ورید اسپرماتیک دقیق ترین و مشکل ترین وسیله تشخیص واریکوسل است . کاربرد اصلی آن در بررسی عود واریکوسل بعد از عمل جراحی است .

معمولا آزمایش ناباروری در مردان ارزان تر و در برخی مراکز به صورت رایگان انجام می شود .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با مرکز درمان ناباروری تابان شماره های 02122376491 تماس بگیرید یا به آدرس کانال  اینستاگرام مراجعه کنید.  

درمان ناباروری در مردان

امروزه متدهای درمانی زیادی وجود دارد که به راحتی می توان مشکل نازایی را برطرف کرد.در واقع به زوجی نابارور گفته می شود که پس از گذشت 18 ماه تلاش برای بارداری، نتوانند صاحب فرزند شوند. عموما به این افراد توصیه می شود به مراکز ناباروری مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند.

در جلسات اولی که زوجین به این مراکز مراجعه می کنند برای آقایان یک آزمایش اسپرموگرام نوشته می شود. اسپرموگرام یک آزمایش بسیار ساده، ارزان و مفیدی است که می تواند 95 درصد اختلالات موجود در آقایان را تشخیص دهد. 5 درصد باقی مانده با یک سری آزمایشات تخصصی تر انجام می شود.

آزمایش ناباروری مردان

 1. اسپرموگرام

بعد از یک شرح حال و معاینه فیزیکی مناسب معمولا آزمایش اسپرموگرام ، قدم بعدی در ارزیابی بیماران نابارور است .

حداقل دو نمونه اسپرموگرام که هر کدام معرف یک دوره اسپرماتوژنز باشند. یعنی فاصله آنها بیش از 3 ماه باید باشد برای قضاوت ضروری است . در اغلب موارد 2 یا 3 نمونه اسپرموگرام طی مدت زمان چند هفته ارزیابی کافی از اسپرماتووژنز پایه را به دست می دهد.

نکات مهم در انجام آزمایش اسپرموگرام  

 • مهم ترین بخشی از آزمایش که تعیین کننده صحت آزمایش اسپرموگرام می باشد مربوط به خود شخص است. یعنی 70 درصد اینکه نتیجه آزمایش به درستی مشخص شود این است که آزمایش به درستی انجام شود.
 • اولین مورد و مهم ترین مورد این است که 3 تا 5 روز از انزال گذشته باشد. درواقع نوع انزال مهم نیست. اگر انزال کمتر از سه روز باشد تعداد اسپرم ها پایین می آید و اگر بیشتر از 5 روز باشد تعداد اسپرم های مرده افزایش پیدا می کند.
 • دومین موردی که اهمیت دارد این است که فرد باید نمونه را به روش مصنوعی یعنی به روش خود ارضایی تهیه کند. اگر به هر دلیلی باید نمونه را در منزل تهیه کنید باید دقت کنید حداکثر 30 دقیقه فرصت دارید تا نمونه را به آزمایشگاه برسانید و در این 30 دقیقه نمونه باید از سرما و گرما حفظ شود و در دمای بدن یعنی 37 درجه باقی بماند. برای این کار بهتر است نمونه در دست نگه داری شود یا به بدن متصل باشد که دمای نمونه بالا یا پایین نیاید.
 • برای تهیه نمونه نمی توان از کاندوم و هر گونه مواد روان کننده نمی توان استقاده کرد. نمونه باید به صورت کاملا طبیعی نمونه تهیه شود زیرا تمام این موارد تاثیرات مستقیم و مهمی در نتیجه آزمایش دارد.

نمونه های اسپرم چگونه تهیه می شود؟

 • حجم مایع منی تمام مایع منی باید داخل ظرف جمع آوری شود.
 • حداقل مقدار قابل قبول یک و نیم الی دو سی سی می باشد.
 • تعداد اسپرم در هر نمونه مایع منی که باید در هر سی سی حدود 20 میلیون باشد.

نمونه های اسپرم چگونه تهیه می شود؟

 • حجم مایع منی تمام مایع منی باید داخل ظرف جمع آوری شود.
 • حداقل مقدار قابل قبول یک و نیم الی دو سی سی می باشد.
 • تعداد اسپرم در هر نمونه مایع منی که باید در هر سی سی حدود 20 میلیون باشد.

سرعت حرکت اسپرم چقدر باید باشد؟

اسپرم ها دارای دو بخش سر و دم می باشند که در مایع منی شناور هستند. اسپرم ها باید با یک حرکت سریع و به صورت پیشرونده حرکت کنند اگر به هر علتی این سرعت کند شود و اسپرم فاقد حرکت باشد به عنوان اسپرم غیر نرمال شناسایی می شوند.

اسپرم ها بر اساس سرعت در 2 گروه اصلی قرار می گیرند :

 • حرکت پیشرونده اسپرم : اسپرم هایی که در حلقه های بزرگ و راست شنا می کنند.
 • حرکت غیر پیشرونده اسپرم : اسپرم هایی که در خطوط مستقیم حرکت نمی کنند و در دایره های بسیار تنگ حرکت می کنند.

شکل یا مورفولوژی اسپرم ها

آخرین موردی که در آزمایش اسپرم مورد بررسی قرار می گیرد مورفولوژی اسپرم ها می باشد. اسپرم ها می توانند اشکال متنوعی داشته باشند باید دقت شود حداقل 15 درصد اسپرم ها دارای مورفولوژی نرمال باشند، اگر کمتر از این مقدار باشد به احتمال زیاد فرد دچار مشکل است.

 1. آزمایشات هورمونی

انجام آزمایشات هورمونی به طور روتین ضرورت ندارد . شایع ترین اختلال هورمونی که در افراد نابارور دیده می شود افزایش FSH است . در صورتی که این هورمون چند برابر نرمال باشد نشانه اختلال اسپرماتوژنز بوده ولی طبیعی بودن آن لزوما نشانه طبیعی بودن فرآیند ساخت اسپرم نیست . افرادی که میزان شمارش اسپرم زیر 10 میلیون دارند یا علائمی دال بر اختلال هورمونی دارند به عنوان تست اولیه FSH و تستوسترون اندازه گیری شود . در صورتی که غیرطبیعی باشند ، بررسی های هورمونی بیشتر مثل پرولاکتین ، LH وغیره انجام می شود .

 

مطالب مرتبط با این مقاله :

آنالیز اسپرم 

الیگو اسپرمی 

تراتواسپرمی

tabanclinic

پاسخ

ده − 10 =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Buttonتماس با کلینیک تابان